Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Japońska gospodarka zwalnia. Analitycy zaskoczeni

0
Podziel się:

Niewykluczone, że duża część tamtejszego przemysłu przeniesie swoją produkcję za granicę.

Japońska gospodarka zwalnia. Analitycy zaskoczeni
(cogdogblog/CC/Flickr)

Trzecia gospodarka świata zwalnia, wzrost PKB Japonii w drugim kwartale tego roku wyniósł 1,4 proc. - podała agencja Kyodo. Eksperci oceniają, że to efekt m.in. spadku krajowej konsumpcji.* *Analitycy spodziewali się wcześniej wzrostu PKB o 2,3 proc.

Minister Stanu ds. Gospodarki i Polityki Fiskalnej Motohisa Furukawa stwierdził, że niekorzystne wyniki są spowodowane kryzysem gospodarki globalnej.

W drugim kwartale tego roku konsumpcja, która w Japonii stanowi 60 proc. PKB, wzrosła o 0,1 proc., ale to znacznie mniej niż w pierwszych trzech miesiącach roku, wtedy zwiększyła o 1,2 proc.

Wydatki na dobra trwałe utrzymały się na stabilnym poziomie, ale spadł popyt na samochody, mimo państwowych dotacji do ich zakupów.

W drugim kwartale wzrosły o 1,5 proc. wydatki inwestycyjne w przemyśle, jednak dobrą koniunkturę tworzy przede wszystkim branża budowlana, która jest zaangażowana w odbudowę terenów północno-wschodniej Japonii po zeszłorocznym marcowym trzęsieniu ziemi i fali tsunami.

Jak podano, wzrosły też o 1,7 proc. wydatki na cele publiczne z budżetu państwa. To wynik inwestycji w sektor energetyczny po katastrofie elektrowni atomowej w Fukushimie i pomocą dla ludności dotkniętej zeszłorocznym kataklizmem.

W tym samym czasie inflacja spadła o 0,5 pkt - głównie z powodu obniżek cen żywności. Grozi to ponownym zwiększeniem presji deflacyjnej.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/20/m135444.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/podatki;w;japonii;wzrosna;dwukrotnie;rzad;zaplaci;utrata;wladzy,245,0,1140469.html) *Podniosą podatek o 100 proc. i stracą władzę * Parlament Japonii zgodził się na rządową propozycję podwojenia podatku obrotowego. Zdaniem Louisa Kuijsa z Fung Global Institute w Hongkongu niekorzystne wyniki gospodarcze Japonii są w dużym stopniu wywołane spowolnieniem gospodarki chińskiej - oba kraje są od wielu lat ekonomicznie powiązane.

Trzej najwięksi japońscy producenci elektroniki Sharp, Panasonic i Sony ogłosili, że z powodu fatalnych wyników finansowych zmuszeni są zrestrukturyzować swoje przedsiębiorstwa, przez co wielu ludzi starci pracę.

W maju Panasonic ogłosił, że 2011 rok zamknął stratą 722 mld jenów (około 9,26 mld dol.). Głównymi powodami były - niedobory prądu po katastrofie Fukushimy, powódź w Tajlandii, która na wiele tygodni sparaliżowała system produkcyjny firmy i spadek popytu w pochłoniętej kryzysem finansowym Unii Europejskiej.

Rosnący kurs jena w stosunku do dolara i niedobory prądu są poważnym problemem większości japońskich przedsiębiorstw. Według danych z _ Białej księgi japońskiego przemysłu _, wydanej przez Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu, 69 proc. japońskich firm rozważa możliwość przeniesienia swojej produkcji do innych państw.

Jeżeli kryzys się przedłuży, to są poważne obawy, że duża część przemysłu japońskiego przeniesie swoją produkcję poza jej granice, co pogorszy i tak słabą kondycję japońskiej gospodarki - uważa Kuijsa.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest nowa prognoza dla polskiej gospodarki Resort gospodarki zaktualizował swoje przewidywania.
Co dalej ze złotym? Wszyscy czekają na... Decyzje dotyczące poziomu stóp procentowych mają podjąć EBC i RPP.
Ustalą kursy walut. Jak im będzie pasowało Władze w Tokio ogłosiły właśnie, że od piątku kurs wymiany juana i jena będzie ustalany bezpośrednio.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)