Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jarosław Gowin opuszcza Platformę Obywatelską

0
Podziel się

Decyzję byłego ministra komentują jego koledzy. - Mógł zrobić to wcześniej - mówi jeden z posłów Platformy Obywatelskiej.

Jarosław Gowin opuszcza Platformę Obywatelską
(Damian Klamka/East News)
bErUyDNN

_ - Chcę podziękować wszystkim koleżankom i kolegom za lata współpracy. Poznałem wśród nich wielu ludzi oddanych Polsce. Wierzę, że z wieloma z nich będę jeszcze współpracował - _mówił dzisiaj Jarosław Gowin na konferencji prasowej w Sejmie, ogłaszając swoją decyzję o opuszczeniu Platformy Obywatelskiej. Posłowie oceniają, że nic się nie stało.

aktualizacja: 15:09

Gowin zaznaczył, że jego odejście z PO nie oznacza, że rządząca koalicja traci większość w parlamencie. _ - Dlatego nie widzę konieczności, by dzisiaj przeprowadzać wcześniejsze wybory - _ mówił. Czy będzie jakiś dodatkowy koalicjant? - _ To już nie jest moje zmartwienie - _ odpowiedział.

bErUyDNP

Jarosław Gowin zapewnił posłów, którzy głosowali na niego podczas wyborów na szefa PO, że nadal będzie wierny tym samym ideałom, które przyświecały mu w Platformie Obywatelskiej. -_ Ja się nie wyrzekam programu Platformy, ale uważam, że obecna polityka partii jest z nim sprzeczna _- mówił, argumentując swoja decyzję.

Poseł zapewnił, że będzie nadal walczył o wyznawane przez siebie wartości jako parlamentarzysta niezrzeszony. Zapowiedział, że w ciągu miesiąca poinformuje, z kim i jak chce zmieniać Polskę.

_ - W 2015 roku na pewno będę działał w polityce i na pewno będę działał na rzecz Polski. Tego możecie być Państwo pewni - odpowiadał Gowin na pytanie dziennikarzy o swoją przyszłość. Dodał, że jest pewny o swoja przyszłość. - W ciągu kilku ostatnich miesięcy dowiodłem, że niczego i nikogo się nie boję - _ podkreślił.

Jarosław Gowin krytykował politykę ekonomiczną rządu Donalda Tuska, między innymi zapowiedź podniesienia podatków i zmiany w OFE. Według posła, likwidacja drugiego filaru emerytalnego to znacjonalizowanie prywatnych oszczędności Polaków i musi to doprowadzić do obniżenia emerytur milionów obywateli. Jarosław Gowin, pytany o to, czy chce założyć własną partię, odpowiedział, że w ciągu ostatnich miesięcy to Donald Tusk tworzył z Platformy nowe ugrupowanie - socjaldemokratyczne.

bErUyDNV

Gowin odszedł. _ Nic się nie stało _

_ - Dla mnie nic się nie stało. Wreszcie skończyła się zabawa: "wyjdzie, nie wyjdzie". Mamy święty spokój _ - w ten sposób o decyzji Gowina mówił dziennikarzom w Sejmie poseł PO Andrzej Biernat. Na pytanie, czy odejście Gowina oznacza erozję PO, odparł, że polityk ten _ był poza Platformą od początku, kiedy do niej wstąpił _.

Biernat stwierdził też, że nie wie, czy Gowin _ wniósł coś dobrego do Platformy _. _ Raczej był przyczynkiem do tego, że nastąpiło wewnątrz Platformy pewne zamieszanie _ - ocenił.

Pytany, co dalej z koalicją, której przewaga w parlamencie topnieje, odparł, że jeśli koalicja się _ złamie _, to będą nowe wybory. _ Normalna procedura _ - dodał. Po odejściu Gowina klub PO liczy 203 posłów; koalicja PO-PSL ma 232 głosy. Wymagana większość to 231.

bErUyDNW

Biernat nie obawia się, że za Gowinem wyjdą z PO kolejni posłowie. Dopytywany, czy w takim razie PO jest już _ oczyszczona _, odparł, że nie chciałby tego analizować w tych kategoriach. W jego ocenie Gowin do wyjścia z PO szykował się _ już bardzo dawno temu _.

Także polityk PO Ireneusz Raś jest takiego zdania. Podkreślił, że w PO spodziewano się odejścia Gowina od jakiegoś czasu. - _ Ja uważam, że Jarek powinien swoją decyzję zakomunikować dużo wcześniej, wtedy, gdy wewnętrznie podjął taką decyzję, że odchodzi z projektu. Obraził się, że przestał być ministrem sprawiedliwości i od tego czasu prowadził nie kampanię pozytywną wewnątrz Platformy, tylko grę z nią. I to jest smutne _ - mówił.

Ocenił, że Gowin powinien _ bardziej honorowo postawić sprawę, jeśli chciał budować własny projekt polityczny _. _ A przecież nie mieliśmy co do tego wątpliwości _ - zaznaczył. _ Od kilku miesięcy Jarek buduje swoje ugrupowanie i niedługo zobaczymy jakie państwo pewnie będziecie dobierać nazwiska: (Przemysława) Wiplera, (Pawła) Poncyljusza, (Pawła) Kowala _ - wyliczał ewentualnych kandydatów do współpracy z Gowinem.

Podkreślił, że Gowin _ jeszcze w czwartek czy piątek mówił, że absolutnie się podporządkowuje i pracuje _. _ Ale to, jak to w polityce Jarka: w jednym dniu budzisz się i mówi jedno, a w drugim dniu coś zupełnie innego _ - mówił Raś. Polityk PO ocenił jednocześnie, że teraz sytuacja jest _ trochę prostsza _, bo Gowin _ podjął jakąś decyzję i ją wreszcie zakomunikował _.

bErUyDNX

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/29/m269341.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/koalicja;po-psl;tusk;bez;wiekszosci;beda;wybory,247,0,1375223.html) *Tusk: jeśli zabraknie głosów, będą wybory * Donald Tusk nie ma parcia na bycie szefem rządu. - _ Sześć lat jestem premierem i tej satysfakcji mam aż nadto _. Z kolei Andrzej Halicki pytany przez dziennikarzy w Sejmie, czy poczuł ulgę, czy wręcz przeciwnie - odejście Gowina jest kłopotem dla PO - odparł: _ Raczej wręcz przeciwnie. Jeśli kandydat na przewodniczącego opuszcza Platformę, to nie jest to dobra wiadomość dnia _. Dodał jednocześnie, że jest to wybór Gowina, _ zapowiadany czy sygnalizowany już od pewnego czasu _ i należy go uszanować.

_ - Mam nadzieję tylko, że - zgodnie z tym, co mówił - a mianowicie o tych korzeniach Platformy, o tych swoich zadaniach, pewnej misji, którą czuje i w którą wierzy, że będziemy już nie razem, ale obok siebie. Czyli krótko mówiąc - będziemy ze sobą współpracować _ - powiedział Halicki. Wyraził nadzieję, że najistotniejsze kwestie gospodarcze będą obszarem _ wspólnego i skutecznego działania _.

Halicki pytany był też o zapowiedzi Gowina, że w ciągu miesiąca ogłosi, _ z kim chce zmieniać Polskę _ i czy oznacza to powołanie nowego ugrupowania. Polityk PO ocenił, że budowa nowej partii jest bardzo trudna i wymagająca.

_ - Widać jak wiele tego rodzaju inicjatyw, choć nawet na początku wydawało się z pewną szansą na zaistnienie, kończyło tak naprawdę bardzo szybko i dziś już nie pamiętamy tych nazw i inicjatyw. To nie znaczy, że nie należy życzyć powodzenia, jeśli takie wyzwanie podejmie Jarosław Gowin _ - powiedział.

bErUyDNY

Odejście Gowina skomentował tez podlaski poseł PO, wiceprzewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych Robert Tyszkiewicz. _ Wolę Platformę o trzech posłów mniejszą, za to bardziej spójną, bardziej solidarną wewnętrznie i przez to bardziej skuteczną _ - powiedział. Jego zdaniem nie da się uprawiać poważnej polityki, jeżeli partia cały czas zajmuje się sobą i _ jest nękana wewnętrznymi sporami _.

Gowin odszedł w poniedziałek z Platformy Obywatelskiej. Argumentował, że doszedł do granicy, w której lojalność wobec partii stoi w konflikcie z lojalnością wobec Polaków. Wśród powodów swojego odejścia z PO Gowin wymienił politykę rządu dotyczącą m.in. OFE.

Czytaj więcej w Money.pl
Gowin opuści PO? Tusk ogłosi decyzję... - _ Czas cierpliwości w PO się kończy _ - ostrzega premier.
Zawiesił członkostwo w PO. _ Fałszywa solidarność _ _ Solidarność europosła ze słusznie ukaranymi posłami jest dziwna i nie na miejscu _.
Zaskakująca decyzja Jarosława Gowina PO ukarała dzisiaj byłego ministra sprawiedliwości karą finansową. Ten od razu zareagował.
bErUyDOq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)