Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jarosław Kaczyński chce walczyć z "niekompetentnymi i patologicznymi" rządami PO. Prezentuje...

0
Podziel się:

Kraj cierpi na deficyt dobrych gospodarzy - stwierdzili politycy PiS. Jak chcą z tym walczyć?

Jarosław Kaczyński chce walczyć z "niekompetentnymi i patologicznymi" rządami PO. Prezentuje...
(PAP/Marek Kliński)

_ - Nasza deklaracja samorządowa to zobowiązanie do służby, ale też zespół postulatów do władz centralnych _ - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński na konwencji samorządowej w Łodzi, podczas której zaprezentowano ten dokument. Beata Szydło dodawała, że dzięki niemu Polska będzie w stanie przeistoczyć się z kraju podbijanego gospodarczo w podbijający.

Jak mówił prezes PiS, wygranie wyborów oznacza podjęcie misji służenia ludziom. _ - Ta misja może być najkrócej określona tak: słuchać ludzi - służyć ludziom, słuchać Polaków - służyć Polakom. Nasza misja to jest służba _ - podkreślił.

_ - Ostatnie dwa, trzy lata spędziliśmy na podróżach po Polsce, rozmowach z ludźmi. słyszeliśmy co ludzie mówią o swoich troskach, problemach, ale także o swoich pomysłach, co swoich marzeniach. Z tego zrodził się nasz program, ale z tego także zrodziła się nasza deklaracja samorządowców _ - mówił Kaczyński.

Dodał, że deklaracja samorządowa PiS jest zobowiązaniem do służby zarówno w kwestiach spraw małych, drobnych, wydawałoby się błahych, i tych większych, a nawet wielkich. Według Kaczyńskiego, ta służba to naprawiony chodnik na ulicy, opieka nad dziećmi w przedszkolu i szkole, odpowiednia pomoc w publicznym szpitalu, bezpieczeństwo, za które powinna odpowiadać straż miejska i urzędy szybko załatwiające sprawy obywateli.

_ - Jeśli spojrzymy na naszą deklarację to musimy zauważyć także jeszcze jeden problem. Otóż władze samorządowe w jednej gminie mogą bardzo wiele, ale nie mogą wszystkiego. Służba w biednej gminie i w gminie bogatej, to jest zupełnie co innego. Tutaj staje problem różnic rozwojowych, różnic bogactwa, a więc problem zrównoważonego rozwoju _ - zaznaczył. Jak mówił, samorządy w wielu kwestiach są zależne od rządu i Sejmu.

Rządy PO to pokaz niekompetencji

Prezes PiS podkreślił konieczność przeciwstawienia się prywatyzacji szpitali. _ - Chory mechanizm, który dziś funkcjonuje wokół NFZ jest do zmiany przez Sejm, przez rząd. Można bronić polskich szkół, które są likwidowane, ale wysokość subwencji zależy od władz rządowych _ - zaznaczył.

_ - Mamy do czynienia ze zjawiskiem, na które żaden samorządowiec, niezależnie od opcji politycznej się nie zgadza, tzn. przekazywaniem różnego rodzaju zadań bez pieniędzy _ - dodał prezes Kaczyński.

Lider PiS podkreślił, że deklaracja samorządowca to nie tylko zobowiązanie do służby, ale też zespół postulatów wobec władzy centralnej w Polsce. Zadeklarował tez w imieniu Prawa i Sprawiedliwości: _ jeżeli przejmiemy władzę, to wszystkie te postulaty zostaną zrealizowane. _

Kaczyński mówił, że w Polsce sprawy lokalne łączą się z tym, co dzieje się w skali krajowej. Podkreślił, że _ to co w samorządach i to co w Warszawie, w rządzie, jest ze sobą ściśle powiązane _, dlatego potrzebne są zmiany w całym kraju.

Zdaniem szefa PiS, rządy PO i jej sojuszników, które są sprawowane w wielu miejscach w kraju, to _ prawdziwy pokaz niekompetencji, arogancji, wszelkiego rodzaju patologii, na czele z klientyzmem, kolesiostwem i - w niejednym wypadku - korupcją _. Kaczyński podkreślał, że również rząd Donalda Tuska _ chorował na te wszystkie choroby i jeszcze wiele innych odnoszących się do polityki zagranicznej _.

Według prezesa PiS nowy rząd potwierdza natomiast, że _ gorzej może być zawsze _. Kaczyński ocenił, że inauguracja rządu Ewy Kopacz miała _ elementy kabaretowe _, ale była także _ groźna _. _ To ostentacyjne odrzucenie zasady merytorycznej przy doborze kadr na tym najwyższym szczeblu. Po prostu kpina ze społeczeństwa _ - powiedział.

_ - Jeśli ktoś zna tych ludzi, wie, jak zachowywali się choćby w Sejmie, to widać wyraźnie o co tutaj chodzi. Chodzi o wywołanie w Polsce wielkiej awantury. Bo ta władza ma tylko szanse wtedy, jeżeli będzie awantura i ta władza chce tej awantury. To widać w tych nominacjach _ - dodał.

Kaczyński zaznaczył, że głównym przesłaniem spotkania PiS jest działanie zgodnie z zasadą pro publico bono. _ - Platforma Obywatelska jest w istocie formacja antysamorządową, bo klika to nie jest samorząd _ - powiedział.

Czytaj dalej i dowiedz się, jak politycy chcą wykorzystać unijne pieniądze

Polska podbijana gospodarczo. Ma 10 lat, żeby...

Wiceprezes PiS Beata Szydło podkreśliła, że od zmiany samorządu rozpocznie się zmiana Polski, w której _ przez ostatnie 7 lat sprawy poszły w złym kierunku _. Dodała, że to będzie najważniejsza kadencja od chwili ustanowienia nowej administracji samorządowej. _ - Mamy przed sobą około 10 lat, jeśli je dobrze wykorzystamy, to z kraju podbijanego przez innych gospodarczo staniemy się krajem, który będzie mógł sobie pozwolić na takie podboje w innych miejscach _ - argumentowała.

Według wiceprezes PiS, Polska stanie się silnym krajem, gdy będzie miała własny przemysł, kapitał i _ gdy polskie lokalne firmy będą mogły budować za unijne pieniądze polskie szkoły _. Tymczasem obecnie kraj _ cierpi na deficyt dobrych gospodarzy. _

Obecni na konwencji samorządowcy otrzymali tekst deklaracji, która sformułowana jest w imieniu kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do samorządów wojewódzkich, powiatowych i gminnych, kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, którzy _ deklarują wolę wzięcia odpowiedzialności za harmonijny rozwój "małych Ojczyzn". _

Dokument PiS podkreśla rolę samorządów jako miejsca realizacji demokracji lokalnej, wspierania aktywności gospodarczej i budowy społeczeństwa obywatelskiego. Jako główny cel ich działania wskazuje realizację zadań _ odnoszących się do najbardziej podstawowych potrzeb obywateli. _

Samorządowcy PiS mają kierować się zasadą zrównoważonego rozwoju kraju, tzn. niwelować różnice społeczne - tak, aby _ miejsce urodzenia, zamieszkania czy pochodzenie nie pozbawiało nikogo warunków do godnego życia _. W osiągnięciu tego celu ma pomóc skuteczne wykorzystanie funduszy unijnych.

PiS deklaruje zatrzymanie procesu prywatyzacji szpitali i placówek ochrony zdrowia. Na swoich kandydatów nakłada obowiązek przeciwdziałania likwidacji lokalnych posterunków policji, szpitali, bibliotek czy placówek pocztowych. Ma to zatrzymać proces _ zwijania się państwa _, obserwowany - zdaniem PiS - w mniejszych miastach i gminach.

Partia opowiada się za wzmocnieniem pozycji organów uchwałodawczych i kontrolnych gmin oraz za ograniczeniem czasu nieprzerwanego sprawowania tej samej funkcji przez wójta, burmistrza, prezydenta - do dwóch kadencji.

Zdrowie. Praca. Rodzina

W deklaracji znajduje się oskarżenie pod adresem rządzącej koalicji PO - PSL, która _ koszty nieudolnego rządzenia przerzuca na samorząd _. PiS sprzeciwia się nakładaniu obowiązków na samorządy bez przekazywania dodatkowych środków na finansowanie tych zadań, co - zdaniem autorów dokumentu - prowadzi do zadłużania jednostek samorządowych.

PiS pragnie poprawy pozycji organów uchwałodawczych i kontrolnych gmin oraz wzmocnienia lokalnych mediów i ich uniezależnienia od władz samorządowych, aby mogły sprawować nad nimi kontrolę w imieniu społeczeństwa.

Samorządowcy zobowiązani będą do realizacji programu _ Zdrowie. Praca. Rodzina _, przyjętego w lutym 2014 roku na kongresie PiS. Zawiera on m.in. obietnice tworzenia nowych i ochrony już istniejących miejsc pracy, wsparcie dla budownictwa mieszkaniowego, rozbudowę sieci lokalnych połączeń drogowych i kolejowych. W dziedzinie edukacji PIS deklaruje zatrzymanie procesu zamykania szkół w gminach wiejskich oraz przywrócenie szkolnictwa zawodowego.

Deklarację kończy nawiązanie do hasła wyborczego PiS _ Czas na zmiany. Zacznijmy je od samorządu _. Pod deklaracją programową samorządowca swoje podpisy złożyło 16 delegatów poszczególnych województw. Jak zaznaczył lider łódzkiego PiS Marcin Mastalerek, w najbliższych dniach deklaracje podpiszą wszyscy kandydaci tej partii startujący w wyborach do samorządu.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/m318575.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;ewy;kopacz;jest;kompetentny;czy;niemerytoryczny;ocena,207,0,1621967.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Bieńkowska ocenia rząd Kopacz. I radzi... Odchodząca minister przedstawiła też kilka rad dla nowej szefowej _ najlepiej działającego resortu _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/m305188.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pis;przedstawil;21;postulatow;rozmowa;wolnych;z;wolnymi,125,0,1526397.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Postulaty PiS. "Rozmowa wolnych z wolnymi" - Polacy chcą, by w centrum działań polityków była praca, rodzina, zdrowie i bezpieczeństwo - podkreślił Jarosław Kaczyński.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/m221650.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowy;program;pis;oczami;polskich;politykow;brak;konkretow;czwarta;rzeczpospolita;plus;lifting,111,0,1478767.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Program PiS to "Czwarta Rzeczpospolita plus lifting" Rząd, SLD, PLS i Twój Ruch ostro rozprawiają się z obietnicami partii Jarosława Kaczyńskiego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)