Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jazew: III pakiet energetyczny podważa bezpieczeństwo energetyczne

0
Podziel się:

III pakiet energetyczny podważa bezpieczeństwo energetyczne Europy, która pożałuje jego wdrożenia - uważa prezes Rosyjskiego Stowarzyszenia Gazowego.

Jazew: III pakiet energetyczny podważa bezpieczeństwo energetyczne
(lagereek/Dreamstime)

Europa pożałuje jego wdrożenia - uważa prezes Rosyjskiego Stowarzyszenia Gazowego i wiceprzewodniczący rosyjskiej Dumy. Pakiet ten wymaga m.in. rynkowego dostępu do gazociągów.

_ - Jeśli chodzi o trzeci pakiet energetyczny, nie możemy zgodzić się na pewne podstawowe rzeczy. Jestem zaangażowany w ten dialog (między Rosją a UE) od samego początku. W naszej opinii, ten pakiet ideologicznie podważa bezpieczeństwo energetyczne Europy i Europa będzie bez wątpienia żałować jego wdrożenia _ - powiedział Walerij Jazew podczas telekonferencji organizowanej w Brukseli przez RIA Novosti.

Rosja od początku sprzeciwia się wdrożeniu III pakietu energetycznego, który pozbawia Gazprom kontroli nad sieciami przesyłowymi w krajach UE. Gazprom w dużej mierze jest inwestorem lub współinwestorem tych gazociągów i nie jest chętny dostępowi do nich stron trzecich. Zgodnie z przyjętym w 2009 unijnym pakietem, systemem przesyłowym gazu w krajach UE mają zarządzać niezależni operatorzy. Mają oni zadbać o konkurencyjny dostęp do gazociągów. Pakiet wszedł w życie w lipcu, ale aż 18 krajów nie wdrożyło w pełni jego postanowień.

_ - Jeśli Europa mówi o dywersyfikacji zasobów, my jesteśmy tak samo zajęci dywersyfikacją kierunków naszych dostaw. Nie będziemy czekać, aż Europa będzie dyktować swoje warunki _ - zaznaczył Jazew. Dodał, że na świecie jest niedobór surowców, a Rosja jest _ potęgą energetyczną, której rola w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego będzie tylko rosła _.

_ - Nasze prognozy mówią, że do 2030 roku import gazu w Europie wzrośnie o kolejne 200 mld metrów sześciennych i dużą część będzie stanowić gaz z Rosji _ - powiedział Jazew. Dodał, że na zapotrzebowanie na gaz w Europie wpłyną też decyzje niektórych krajów UE o wycofaniu się z energii jądrowej.

Czytaj w Money.pl:

Jego zdaniem, III pakiet wpłynie na postawę Gazpromu wobec eksportowych inwestycji w Europie, bo podkopie ich atrakcyjność. Jako powody tego zniechęcenia wymienił _ agencje, które będą zarządzać systemami i dyktować ceny _ w Europie. _ - Inną kwestią jest dyskryminacja wobec dostawców spoza UE, włącznie z Rosją, ale także Katarem, Turkmenistanem: wszystkich, którzy chcą eksportować gaz do Europy _ - dodał.

Jak wyjaśnił Jazew, rozdział dostaw od przesyłu gazu spowoduje, że dostawcy gazu zarówno z UE, jak i spoza nie będą dopuszczeni do dystrybucji gazu. Jego zdaniem gazociągi przesyłowe powinny funkcjonować według dotychczasowych zasad, a tylko system dystrybucji (do gospodarstw domowych) powinien być objęty reżimem III pakietu. Zaznaczył, że to kraje UE zdecydują, _ jak bardzo restrykcyjnych chcą zapisów _. Chodzi o to, że zgodnie z zapisami trzeciego pakietu każdy kraj może wybrać, czy chce oddzielenia sprzedaży od przesyłu na zasadzie rozdziału własnościowego, czy tylko operacyjnego.

Preferencjami - jego zdaniem - powinny być objęte nowe inwestycje jak South Stream. Choć, jak zaznaczył, wyłączeniu South Streamu z obowiązku konkurencyjnego dostępu sprzeciwia się komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel, to kraje UE _ nie powinny szczędzić wysiłków _, by uzgadniać preferencyjne traktowanie South Streamu.

Zapewnił, że gazociąg zostanie ukończony na czas, czyli w czwartym kwartale 2015 r., ponieważ zawarte są już umowy z dziewięcioma krajami, w tym z firmami, tj. ENI, Electricite de France i BASF. Dodał, że rurociąg będzie składać się z czterech nitek o przepustowości 63 mld metrów sześc. gazu, a negocjacje ws. dostaw gazu są prowadzone m.in. z Turkmenistanem, na który liczy też UE.

Pytany, czy w związku z unijnymi wymogami Gazprom _ przerzuci _ się na dostawy na Daleki Wschód, odparł, że już teraz Rosja ma program współpracy z Chinami i Dalekim Wschodem, za którego wdrożenie jest odpowiedzialny Gazprom. Ponadto Rosja jest w trakcie negocjacji budowy gazociągu do Korei Południowej przez Północną.

O rosyjskim gazie czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t92012.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ujawnili;moment;uruchomienia;nord;stream,223,0,953567.html) Ujawnili moment uruchomienia Nord Stream Gazociąg pod Bałtykiem otworzą prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Francji Francois Fillon.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t135907.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pgnig;pojdzie;do;sadu;w;sprawie;gazu;z;rosji,146,0,941458.html) Polski gigant będzie się sądzić z Rosjanami? Negocjacje w sprawie nowych cen na gaz importowany przez PGNiG weszły w decydującą fazę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t160906.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/putin;w;chinach;negocjuje;umowe;gazowa,49,0,933937.html) Spotkanie dwóch mocarstw. Stawką 7 mld W czasie wizyty mają być podpisane także umowy handlowe w takich gałęziach jak górnictwo, biotechnologie i badanie przestrzeni kosmicznej.
energia
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)