Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jechał z Warszawy do Katowic. Roztrzaskał się o nasyp

0
Podziel się:

Potwierdzono śmierć jednej osoby, 70 trafiło do szpitali.

Jechał z Warszawy do Katowic. Roztrzaskał się o nasyp
(PAP/Grzegorz Michałowski)

70 osób zostało poszkodowanych w katastrofie kolejowej w okolicach miejscowości Baby koło Piotrkowa Trybunalskiego. Spośród tych,którzy trafili do szpitali, 17 osób opuściło już placówki - poinformował dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi Jacek Raczyński. Pięć najciężej poszkodowanych osób śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportowały do szpitali w Łodzi, Sosnowcu i Końskich.

Aktualizacja: 22:30* *

Wykoleiła się lokomotywa i 4 wagony pociągu relacji Warszawa-Katowice. Podróżowało nim około 280 osób. Na miejsce przybył wieczorem premier Donald Tusk.

Prezydent Bronisław Komorowski złożył _ szczere wyrazy współczucia poszkodowanym w katastrofie oraz rodzinom wszystkich, którzy ucierpieli _ - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Szybkiego powrotu do zdrowia przebywającym w szpitalach życzył w specjalnym oświadczeniu przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Według informacji WCZK, najwięcej poszkodowanych - 33 osoby - trafiło do szpitala w Piotrkowie Trybunalskim (9 zostało wypisanych), 15 osób przewieziono do szpitala w Tomaszowie Mazowieckim, 6 do szpitala w Bełchatowie (1 została wypisana), do szpitala w Brzezinach - 10 pacjentów (7 wypisanych) i dwóch do szpitala im. Kopernika w Łodzi. Po jednym pacjencie przewieziono do szpitala im. WAM w Łodzi oraz szpitali w Końskich i w Sosnowcu.

Natomiast zastępca dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim Roman Cichosz poinformował na antenie TVN24, że łącznie do szpitala wojewódzkiego trafiły 34 osoby, z których 10 jest hospitalizowanych. Jak dodał, pozostałe osoby już opuściły szpital albo są w trakcie diagnostyki. _ Raczej z tych pozostałych osób nikt w szpitalu nie pozostanie _ - zaznaczył.

Cichosz powiedział, że w przypadku osób hospitalizowanych nie ma zagrożenia życia. Obrażenia, które odnieśli ocenił jako _ raczej nieskomplikowane _. _ Większość ludzi raczej powinna opuścić szpital w najbliższych dniach _ - zaznaczył.

Według rzeczniczki szpitala im. Kopernika w Łodzi Adriany Sikory do placówki śmigłowcem przewieziona została pacjentka z poważnym urazem ramienia i przedramienia. Konieczna była operacja. _ Kobieta doznała dość poważnego uszkodzenia ramienia i przedramienia, ale jej stan jest stabilny i jej życiu nic nie zagraża _ - powiedziała Sikora. Informacji o stanie zdrowia pokrzywdzonych udzielają rodzinom poszczególne szpitale.

_ - Wszystkie informacje rodziny poszkodowanych mogą uzyskać także w Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi pod numerem telefonu 987. Jesteśmy w stanie konkretnie wskazać, kto w którym szpitalu przebywa i gdzie można uzyskać informacje _ - powiedział Raczyński.

Według informacji PKP Intercity do wypadku pociągu pasażerskiego TLK relacji Warszawa Wschodnia - Katowice o numerze 14101 doszło około godz. 16.15. Przyczyny wypadku nie są jeszcze znane - informuje PKP Intercity._ Stan torów w miejscu wykolejenia pociągu był dobry, można tam było jechać z prędkością 120 km na godzinę _ - powiedział rzecznik Grupy PKP PLK Krzysztof Łańcucki. Na miejsce dotarł już przedstawiciel Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych, działającej przy ministrze infrastruktury. Na miejscu jest też komisja kolejowa.

Zdaniem Łańcuckiego, przyczyn wypadku może być bardzo dużo -_ mogła to być wina człowieka, ale mogła także zawieść technika _.

Prokuratura w Piotrkowie Tryb. prowadzi śledztwo ws. spowodowania katastrofy kolejowej w miejscowości Baby. Jak poinformował jej rzecznik, Witold Błaszczyk, na miejscu wypadku jest trzech prokuratorów na czele z szefem piotrkowskiej prokuratury rejonowej.

Postępowanie prowadzone będzie w sprawie spowodowania katastrofy kolejowej. Grozi za to kara do 12 lat więzienia. W trakcie śledztwa - poza ustaleniem kręgu osób pokrzywdzonych - śledczy będą ustalać przyczyny katastrofy. _ Jak będziemy znali przyczyny, to będziemy ustalać, czy jest ktoś i ewentualnie, kto jest odpowiedzialny za doprowadzenie do tej katastrofy kolejowej _ - zaznaczył Błaszczyk.

W związku z wypadkiem pociągi dalekobieżne jadące pomiędzy Koluszkami a Częstochową w obu kierunkach kierowane są drogą okrężną przez Łódź, Zduńską Wolę, Magistralę Węglową. Na odcinku Koluszki - Rokiciny - Koluszki oraz Moszczenica - Częstochowa - Moszczenica zostały uruchomione pociągi wahadłowe Przewozów Regionalnych. Natomiast na odcinku Moszczenica - Rokiciny - Moszczenica została uruchomiona autobusowa komunikacja zastępcza.

O ostatnich katastrofach kolejowych w Polsce czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t138362.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/katastrofa;w;mostach;pociagi;juz;jezdza,62,0,821566.html) Katastrofa w Mostach. Pociągi już jeżdżą Wznowiony został ruch pociągów na odcinku Lębork - Godętowo, gdzie w czwartek doszło tragicznego wypadku na przejeździe kolejowym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t134604.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kraksa;kolejowa;i;utrudnienia;w;trojmiescie,126,0,789630.html) Kraksa kolejowa i utrudnienia w Trójmieście Na dworcu we Wrzeszczu, na torze w kierunku Gdyni wykoleiło się 8 wagonów pociągu z węglem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)