Notowania

wybory w mołdawii
28.12.2011 06:05

Jest data wyboru prezydenta Mołdawii

Powtórne wybory głowy państwa przez parlament zaplanowane zostały na 15 stycznia - poinformował jego przewodniczący, Marian Lupu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ITAR-TASS)

Powtórne wybory głowy państwa przez parlament zaplanowane zostały na 15 stycznia - poinformował jego przewodniczący, Marian Lupu, który jednocześnie pełni obecnie obowiązki prezydenta.**

_ - Taką decyzję podjęli dziś przywódcy rządzącej koalicji Sojusz na rzecz Integracji Europejskiej _- powiedział dziennikarzom Lupu. Podzielonemu parlamentowi nie udało się 16 grudnia po raz kolejny wybrać prezydenta. Jedyny kandydat - Lupu - uzyskał tylko 58 głosów, gdyż sprawująca władzę koalicja nie ma w 101-miejscowym parlamencie 61 głosów niezbędnych do wyboru głowy państwa.

Wybory te tradycyjnie zbojkotowali komuniści, którzy domagali się wcześniejszych wyborów parlamentarnych. Jeśli także styczniowa próba się nie powiedzie, konieczne będą wybory parlamentarne, czwarte w ciągu ostatnich trzech lat.

Mołdawia - jeden z najbiedniejszych krajów Europy - nie ma prezydenta od czasu odejścia komunistycznego przywódcy Vladimira Voronina. Polityczny impas nie ułatwia też uregulowania konfliktu z separatystycznym Naddniestrzem, gdzie w niedzielę odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Wygrał je były przewodniczący parlamentu Jewgienij Szewczuk. Jego rywalem był obecny przewodniczący parlamentu, popierany przez Moskwę Anatolij Kaminski.

Wybory w Naddniestrzu. Zobacz relację Euronews

Naddniestrze - zdominowana przez ludność rosyjskojęzyczną (Rosjan i Ukraińców) separatystyczna republika na terytorium Mołdawii - na początku lat 90. wypowiedziało posłuszeństwo władzom w Kiszyniowie i po krótkiej wojnie, której towarzyszyła rosyjska interwencja, wywalczyło niemal pełną niezależność. Ma własnego prezydenta, armię, policję, urzędy podatkowe i walutę. Jego niepodległości nie uznało żadne państwo, w tym Rosja, choć ta ostatnia wspiera je gospodarczo i politycznie.

Więcej o Mołdawii czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t112316.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wiadomo;juz;kto;zostanie;prezydentem;w;naddniestrzu,43,0,996907.html) Zbuntowany region ma nowego prezydenta Zwycięzca wyborów, pokonał kandydata popieranego przez Moskwę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t20829.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/moldawia;znow;nie;zdolano;wybrac;prezydenta,250,0,991994.html) W tym kraju nie potrafią wybrać prezydenta Koalicja rządząca - luźne ugrupowanie prozachodnich partii - nie ma 61 głosów w 101-miejscowym parlamencie niezbędnych do wyboru głowy państwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t190794.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unia;rozpoczela;negocjacje;umow;o;strefie;wolnego;handlu;z;gruzja;i;moldawia,46,0,988206.html) Kolejne kraje negocjują z Unią. Chcą bez wiz Rozmowy techniczne ruszą już w styczniu, a formalne tury negocjacyjne - w pierwszym kwartale 2012 roku.
Tagi: wybory w mołdawii, mołdawia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz