Notowania

stocznia gdynia
14.05.2009 18:40

Jest kupiec na stocznię Gdynia

Przetarg wygrała spółka United International Trust. Według ministra skarbu, spółka będzie produkować statki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Przetarg na kluczowe aktywa niezbędne do produkcji stoczniowej w Stoczni Gdynia wygrała spółka United International Trust. *Według ministra skarbu, spółka zamierza kontynuować produkcję statków.*

Agencja Rozwoju Przemysłu podała, że w ramach 31 ogłoszonych przetargów zostało sprzedanych 25 składników majątkowych - co oznacza, że nie cały majątek znalazł nabywców.

Według komunikaty ARP, luczowe aktywa, istotne dla kontynuacji produkcji stoczniowej sprzedawane w przetargach od nr 1 - 3 i 5 - 8 nabył jeden inwestor pod nazwą Stichting Particulier Fonds Greenrights (min. Grad wskazał jako nabywcę United International Trust - red.)

W ramach przeprowadzonego przetargu, majątek został sprzedany za kwotę około 288 mln zł. W ogłoszeniu o przetargu wyceniono je na nie mniej niż 400 mln zł. Jak podała ARP, pozostałe do sprzedaży aktywa będą zbywane w drodze aukcji zaplanowanej na dzień 21 maja 2009 r.

MinisterAleksander Gradpodkreślił, że inwestor wyraził wolę i gotowość do dalszej produkcji statków. _ To bardzo dobra wiadomość dla Gdyni, dla stoczniowców i dla Polski _- dodał minister.

POSŁUCHAJ ALEKSANDRA GRADA:


Zaznaczył, iż w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy została utrzymana produkcja w stoczniach i dziś są one sprzedawane w ruchu ciągłym.

* [ 35 chętnych na stocznie w Gdyni i Szczecinie ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/35%3Bchetnych%3Bna%3Bstocznie%3Bw%3Bgdyni%3Bi%3Bszczecinie,105,0,448873.html )
* [ Tusk o sprzedaży stoczni: Rząd jest aktywny ]( http://news.money.pl/artykul/tusk;o;sprzedazy;stoczni;rzad;jest;aktywny,145,0,451473.html )
*

Komisja Europejska ma jeszcze zastrzeżenia do programu przekształceń Stoczni Gdańsk i domaga się uzupełnienia planu - poinformował po rozmowach w Brukseli wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik. Podkreślił jednak, że wątpliwości wzbudzają już tylko kwestie finansowania przyszłych inwestycji

POSŁUCHAJ ZDZISŁAWA GAWLIKA:


Wiceminister Gawlik wyraził nadzieję, że Komisja Europejska pozytywnie oceni plan przekształceń, a tym samym zaakceptuje pomoc publiczną przyznaną stoczni po wejściu Polski do Unii.

Andrzej Sadowski z Centrum imienia Adama Smitha uważa, że jeśli inwestor zdecydował się na zakup tak dużej części majątku to musi być pewien, że budowa statków w stoczni będzie mu się opłacała.

POSŁUCHAJ ANDRZEJA SADOWSKIEGO:

Andrzej Sadowski zaznaczył, że obecna sytuacja polskiego przemysłu stoczniowego i szukanie w pośpiechu inwestora to efekt zaniedbań wszystkich kolejnych rządów.

POSŁUCHAJ ANDRZEJA SADOWSKIEGO:

* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: stocznia gdynia, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz