Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jest nowa taryfa gazowa dla PGNiG

0
Podziel się:

- Rachunek dla przeciętnego Kowalskiego wzrośnie o 7-10 proc. - powiedział w radiu PiN Woszczyk.

Jest nowa taryfa gazowa dla PGNiG
(GAZ-SYSTEM S.A.)
bFghbBhh

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę - poinformował dziś jego prezes, Marek Woszczyk. Wzrost cen dla odbiorców przemysłowych wyniesie około 15 proc., a dla gospodarstw domowych od 7 do 10 proc.

_ - Rachunek dla przeciętnego Kowalskiego wzrośnie o 7-10 procent _ - powiedział w radiu PiN Woszczyk.

Gaz dla kuchenkowiczów - jak mówił prezes - podrożeje o 7,2 proc., dla kuchenkowiczów, którzy dogrzewają wodę do celów sanitarnych o 9-9,4 proc., a dla gospodarstw domowych ogrzewanych gazem o ponad 10 proc.

bFghbBhj

_ - Wzrost cen gazu (...) dla największych odbiorców przemysłowych wyniesie około 15 proc. _ - powiedziała rzeczniczka prasowa URE Agnieszka Głośniewska.

Nowa taryfa PGNiG została zatwierdzona na cały 2012 rok. Według Woszczyka taryfa mogłaby wejść w życie od 1 kwietnia, choć ostateczna decyzja w tej sprawie należy do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Prezes Urzędu poinformował, że ewentualna kolejna zmiana taryfy w tym roku byłaby możliwa tylko w sytuacji, gdyby nastąpiły _ istotne zmiany w otoczeniu gospodarczym _. Dodał, że chodzi przede wszystkim o cenę ropy i kursy walutowe.

Woszczyk dodał, że gdyby gazowej spółce udało się wygrać arbitraż z Gazpromem (na początku listopada zeszłego roku PGNiG rozpoczęło procedurę arbitrażu w sporze z Gazpromem o ceny gazu), Urząd mógłby zażądać obniżenia taryfy spółki.

bFghbBhp

_ - Mam takie narzędzie i jeśli okaże się, że okoliczności będą sprzyjające, nie zawaham się go użyć _ - powiedział.

Więcej o gazie czytaj w Money.pl
Przez urząd tracą kilka milionów dziennie Spółka szacuje swoje straty na kilka milionów złotych dziennie z powodu braku nowej taryfy i wstrzymuje nowe projekty inwestycyjne, by zachować płynność.
Złe wiadomości dla grzejących gazem Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżkę cen. Nowa taryfa zacznie obowiązywać już od połowy lipca.
Gaz znowu płynie, potrzebny jak nigdy Jeszcze wczoraj PGNIG przyznawało, że rosyjski koncern o 7 procent zmniejszył dostawy gazu do Polski.
bFghbBhK
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)