Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jest plan na walkę z unikaniem podatków. Wymyślili go w Moskwie

0
Podziel się:

Według Financial Times decyzje G20 to szansa na uniknięcie globalnego chaosu podatkowego

Angel Gurria, sekretarz generalny OECD na spotkaniu G20 w Moskwie<br/>
Angel Gurria, sekretarz generalny OECD na spotkaniu G20 w Moskwie<br/> (PAP/EPA)

Na spotkaniu ministrów finansów G20 w Moskwie przedstawiono plan reformy, która ma na celu uniemożliwienie światowym gigantom, jak Apple czy Google, wykorzystywania luk prawnych, aby uniknąć miliardowych podatków.

Plan został opracowany przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która oceniła, że dotychczasowy system był niekorzystny, zwłaszcza jeśli chodzi o opodatkowanie firm działających w internecie.

Jak informuje _ Financial Times _, OECD utrzymuje, że wysiłki na rzecz przeformułowania międzynarodowych zasad podatkowych oznaczają szanse uniknięcia _ globalnego chaosu podatkowego _. Kraje spoza OECD, jak Indie i Chiny, zostaną zaproszone do inicjatywy na równych zasadach.

_ Plan przewiduje kilkanaście propozycji mających na celu zniwelowanie różnic pomiędzy krajowymi systemami podatkowymi i walkę z praktykami, które w sposób sztuczny oddzielają podlegający opodatkowaniu dochód od generującej go działalności _ - pisze _ FT _.

Odpowiedzialny za sprawy podatkowe w OECD Pascal Saint-Amans zwrócił uwagę, że frustracja rządów w związku z _ agresywnym unikaniem opodatkowania _ stworzyła _ jedną na sto lat _ szansę, aby zmienić przepisy. Wielkie międzynarodowe firmy _ wiedzą, że złote czasy pod hasłem: +nigdzie nie płacimy podatków+ już się skończyły _ - dodał.

W maju komisja Senatu USA przedstawiła raport, z którego wynika, że Apple zdołał uniknąć zapłacenia części podatków w USA oraz w ogóle nie zapłacił ich w wielu krajach.

Jak precyzowały _ Financial Times _ i _ Wall Street Journal _, firma nie uciekła się do żadnych nielegalnych praktyk, ale wykorzystała luki prawne, które pozwoliły jej założyć w Irlandii swoje filie niepodlegające żadnemu fiskusowi.

Zakładając spółki zależne w Irlandii, Apple nie płacił w USA podatków od zamorskich zysków swych filii, a w Irlandii spółki te miały również status firm zagranicznych, jako że tamtejsze prawo uznaje za podmioty lokalne tylko te spółki, których centra zarządzania są również w Irlandii - wyjaśniały gazety.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosyjskie koncerny prą na Ukrainę Koncern petrochemiczny Łukoil planuje powiększyć sieć stacji benzynowych w tym państwie
Firmy farmaceutyczne ujawniają komu płacą Koncerny tłumaczą, że nie chcą ukrywać swoich powiązań. Na Zachodzie od lat ujawniają takie dane. W Polsce były to dotychczas pojedyncze przypadki.
Zarabiają miliardy, a nie chcą płacić podatków Międzynarodowe korporacje zostały skrytykowane przez komisję finansów Izby Gmin za _ niemoralne _ zachowania.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)