Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

JFK ostatnią noc spędził z Picassem, Van Goghiem i Monetem

0
Podziel się:

Gdy na pięć dni przed wizytą w prasie rozeszła się wieść, że John i Jacqueline Kennedy zatrzymają się zwykłym hotelu, lokalni kolekcjonerzy postanowili go udekorować dziełami sztuki.

JFK ostatnią noc spędził z Picassem, Van Goghiem i Monetem
(Cecil Stoughton/20111008132502/Wikipedia)

Na wieść o tym, że prezydent John F. Kennedy zatrzyma się w zwykłym apartamencie hotelu Texas, lokalni kolekcjonerzy, w większości Republikanie, 50 lat temu udekorowali pokoje w dzieła sztuki światowej klasy. Nazajutrz w Dallas JFK został zamordowany.

Tę niezwykłą, odtworzoną po 50 latach kolekcję można oglądać obecnie w Amon Carter Museum of American Art w Fort Worth w Teksasie, koło Dallas. To właśnie w Forth Worth, w hotelu Texas demokratyczny prezydent zatrzymał się wraz z żoną Jacqueline Kennedy na noc z 21 na 22 listopada 1963 roku, podczas podróży do Dallas, gdzie rozpoczynał kampanię wyborczą o reelekcję.

Zbudowany w latach 20. luksusowy hotel Texas był wówczas centrum spotkań lokalnych polityków. Dyrekcja hotelu planowała ugościć Kennedych w swym największym i najbardziej luksusowym apartamencie Will Rogers. Ale ze względów bezpieczeństwa nie zgodzili się na to agenci Secret Service (do apartamentu wiodły bowiem aż trzy wejścia). Nakazali umieszczenie pary prezydenckiej w znacznie mniej okazałym apartamencie 850 na dziesiątym piętrze, który miał tylko jedne drzwi wejściowe.

Gdy na pięć dni przed spodziewana wizytą w prasie rozeszła się wieść, że John i Jacqueline Kennedy zatrzymają się w apartamencie nie przystającym do rangi gości, lokalni kolekcjonerzy postanowili go udekorować - opowiada dyrektor muzeum Andrew Walker. Główną inicjatorką była znana miłośniczka sztuki Ruth Carter Stevenson, córka magnata prasowego. Choć nie głosowała na Kennedy'ego w wyborach w 1960 roku, szybko uruchomiła kontakty wśród kolekcjonerów. Oni też w większości byli zwolennikami Partii Republikańskiej, ale nie odmówili wypożyczenia parze prezydenckiej swych cennych dzieł. _ W grę wchodziła lokalna duma, zależało im, by pokazać, że Teksas to także wyrafinowana sztuka _ - mówi Walker. Przyznaje, że dziś taka inicjatywa byłaby trudna do wyobrażenia.

Udało się zebrać 16 światowej klasy dzieł sztuki, wśród których znalazły obrazy i rzeźby takich artystów jak Claude Monet, Vincent van Gogh, Franz Kline, Charles Russell, Thomas Eakins, Pablo Picasso czy Henry Moore. Dzięki archiwalnym zdjęciom, pokazanym w filme dokumentalnym National Geographic pt. _ JFK - ostatnie godziny _ wiadomo, jak zostały rozmieszczone w salonie oraz dwóch sypialniach, które składały się na prezydencki partament.

Łatwiej było wybrać dzieła do sypialni Jacqueline Kennedy aniżeli prezydenta; powszechnie wiadomo było bowiem, że uwielbia ona europejskie malarstwo impresjonistów i im współczesnych mistrzów. Dlatego nad jej łóżkiem umieszczono obraz Vincenta van Gogha _ Droga z wieśniakiem z łopatą na ramieniu _. Sypialnie prezydenta postanowiono udekorować działami artystów amerykańskich. Na łóżkiem zawisł obraz pt. _ Swimming _ Thomasa Eakins, przedstawiający pięciu nagich pływających mężczyzn. Jak tłumaczyła kuratorka, przy wyborze najpewniej kierowano się upodobaniem prezydenta do pływania, a także tym, że to jedno z najznakomitszych dzieł tego cenionego w USA artysty.

Jak się jednak okazało, para prezydencka zamieniła się sypialniami, co wiadomo z relacji służb hotelowych. Tak więc Jacqueline Kennedy ostatecznie spędziła noc w sypialni z nagimi pływakami Eakinsa, a prezydent z wieśniakiem Van Gogha.

Państwo Kennedy przyjechali do hotelu bardzo późno wieczorem, tak zmęczeni pierwszym dniem wizyty w Teksasie, że najprawdopodobniej dopiero rano zauważyli, z jak niezwykłą kolekcją sztuki obcują. Byli na tyle wzruszeni, że osobiście zadzwonili, by podziękować Ruth Carter. To była ostatnia rozmowa telefoniczna, jaką w swym życiu odbył John F. Kennedy. Kilka godzin późnej podczas przejazdu przez Dallas otwartą limuzyną, do prezydenta USA oddano śmiertelne strzały.

Czytaj więcej w Money.pl
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/183/m204727.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ekstradycja;do;usa;prezydent;gwatemalii;w;rekach;amerykanow,252,0,1313276.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wydali go USA. Będzie ekstradycja
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/25/m128281.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/hakerski;atak;na;rodzine;bushow,221,0,1248733.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Burza po ataku na rodzinę prezydenta USA
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/47/m214575.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/interwencja;w;mali;moze;byc;szansa;dla;hollandea,174,0,1242798.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ten konflikt służy prezydentowi Francji
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/157/m259229.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowe;otwarcie;obamy;co;obiecal,98,0,1236578.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nowe otwarcie Obamy. Co obiecał?

wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)