Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

John Brennan będzie nowym szefem CIA

0
Podziel się

Prezydent USA Barack Obama mianuje na stanowisko dyrektora Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) Johna Brennana, który dotychczas był jego głównym doradcą ds. walki z terroryzmem.

John Brennan będzie nowym szefem CIA
(Everett Collection/East News)
bDBkSPsR

Prezydent USA Barack Obama mianuje na stanowisko dyrektora Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) Johna Brennana (na zdj.), który dotychczas był jego głównym doradcą ds. walki z terroryzmem.

Przedstawiciele Białego Domu twierdzą, że prezydent oficjalnie ogłosi nominację Brennan w poniedziałek po południu czasu lokalnego. Równocześnie poinformuje też, że na stanowisko ministra obrony zostanie wyznaczony Chuck Hagel. Obie nominacje muszą być zaakceptowana przez amerykański Senat.

Obama rozważał powierzenie Brennanowi najwyższego stanowiska w CIA już w 2008 roku. Brennan wycofał się jednak z ubiegania się o tę funkcję z powodu wątpliwości dotyczących jego powiązań z kontrowersyjnymi metodami przesłuchań podczas jego pracy w CIA za czasów George'a W. Busha. Zaprzeczył on wówczas, że miał jakikolwiek związek ze stosowaniem takich metod przesłuchań, jak podtapianie, i oświadczył, że jest im przeciwny.

bDBkSPsT

Jak agencja pisze AP, 57-letni Brennan jako doradca prezydenta ds. walki z terroryzmem był zaangażowany w planowanie akcji, w której wyniku w 2011 roku zabito Osamę bin Ladena. Kierował też działaniami administracji mającymi ograniczyć rozrost organizacji terrorystycznych w Jemenie i innych miejscach na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej.

Brennan przez 25 lat pracował w CIA. Pełnił m. in. funkcję szefa placówki w Arabii Saudyjskiej. Za czasów George'a W. Busha był też wicedyrektorem agencji.

W listopadzie ze stanowiska dyrektora CIA zrezygnował generał David Petraeus, podając jako przyczynę swój romans pozamałżeński. Petraeus był m.in. dowódcą wojsk amerykańskich w Iraku i Afganistanie. Obecnie pełniącym obowiązki dyrektora CIA jest były zastępca Petraeusa Michael Morell.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama postawi na republikańskiego senatora? Były republikański senator Chuck Hagel jest kandydatem prezydenta Baracka Obamy na nowego ministra obrony USA.
Jest zgoda w USA, ale kończą się pieniądze Osiągnięcie przez Kongres porozumienia w sprawie uniknięcia tzw. klifu fiskalnego ocenia się w USA jako odsunięcie na później trudnych decyzji o cięciach wydatków rządowych.
Przełom w USA. Ta decyzja uspokoi rynki Przed Kongresem kolejna ważna decyzja do podjęcia, a Barack Obama już teraz zapewnia, że na więcej ustępstw się nie zgodzi.
bDBkSPsZ
bDBkSPtu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)