Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

John Kerry: "Potrzeba kolejnych kroków"

0
Podziel się:

Moskwa powinna wycofać poparcie dla separatystów, którzy okupują budynki rządowe na wschodzie Ukrainy - mówi sekretarz stanu USA.

John Kerry: "Potrzeba kolejnych kroków"
(AP/Fotolink/East News)

- _ Uwolnienie wojskowych obserwatorów z OBWE, przetrzymywanych przez ponad tydzień przez prorosyjskich separatystów na Ukrainie, to pozytywny krok, ale Rosja musi uczynić o wiele więcej, by zażegnać kryzys _ - oświadczył szef dyplomacji USA John Kerry.

_ - Jesteśmy oczywiście bardzo zadowoleni z uwolnienia inspektorów OBWE. To krok naprzód, ale potrzebne są kolejne, aby złagodzić napięcia _ - powiedział dziennikarzom Kerry po wylądowaniu w Kinszasie, stolicy Demokratycznej Republiki Konga, w ramach oficjalnej podróży do kilku krajów afrykańskich.

Moskwa powinna wycofać poparcie dla separatystów, którzy okupują budynki rządowe w około 10 miastach na wschodzie Ukrainy - podkreślił sekretarz stanu USA.

Kerry poinformował też, że w sobotę odbył rozmowę telefoniczną z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Jak powiedział, obaj będą rozmawiać z prezydentem Szwajcarii Didierem Burkhalterem, którego kraj przewodniczy obecnie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, o _ większej roli OBWE w możliwym ułatwieniu deeskalacji _ kryzysu na Ukrainie.

Kerry powiedział, że rozmowa z Ławrowem dotyczyła także wydarzeń w Odessie, na południu Ukrainy, gdzie na skutek starć między zwolennikami jedności kraju a prorosyjskimi demonstrantami oraz pożaru śmierć poniosło 46 osób, a ponad 200 zostało rannych. Należy uczynić wszystko, aby powstrzymać przemoc - dodał sekretarz stanu USA.

Polski oficer jest już w domu

Polski oficer, który razem z innymi obserwatorami wojskowymi OBWE przez ponad tydzień był przetrzymywany przez siły prorosyjskie w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy, przyleciał do Polski - poinformował w nocy rzecznik MON Jacek Sońta. Pozostali obserwatorzy OBWE przylecieli w sobotę późnym wieczorem do Berlina.

Po Polaka do Kijowa wyleciał polski samolot wojskowy, który przywiózł go do kraju. Jak zapowiadał wcześniej wiceszef MON Robert Kupiecki, polski oficer w pierwszej kolejności spotka się z rodziną. _ Nie zdziwiłbym się natomiast, gdyby pierwsze, co zrobi w poniedziałek minister Tomasz Siemoniak, było spotkanie z tym oficerem _ - powiedział Kupiecki dziennikarzom w sobotę wieczorem, przed przylotem oficera do kraju. Ujawnił, że wedle informacji od samego oficera, stan uwolnionych jest _ tak dobry, jak może być po kilku dniach izolacji _.

Kupiecki podkreślił, że takie porwanie nigdy nie powinno było mieć miejsca. _ Porwani zostali przedstawiciele społeczności międzynarodowej, chronieni immunitetami dyplomatycznymi, wykonywali misję w imię międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Porwania to nie jest sposób walki politycznej, niezależnie od motywacji porywaczy. Wielokrotnie podkreślali to przedstawiciele władz Polski i innych krajów, jednoznacznie potępiając takie działania _ - zaznaczył.

Misja OBWE na Ukrainie została zatrzymana 25 kwietnia. Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, komentując zwolnienie obserwatorów stwierdził, że nie powinni być pojmani, bo byli obserwatorami międzynarodowymi, wykonującymi swoje oficjalne obowiązki.

_ - To pokazuje, że terroryści sponsorowani przez Rosję nie respektują reguł międzynarodowych. Dobrze, że chociaż teraz zarówno międzynarodowych obserwatorów, jak i towarzyszących im Ukraińców zwolnili _ - powiedział Sikorski.

Jak dodał, _ hybrydowa wojna _ przeciwko Ukrainie, _ nękanie, wysyłanie różnych kryminalistów, czy nawet formacji zbrojnych na Ukrainę _ w ogóle nie powinno mieć miejsca.

Sikorski ocenił, że celem _ sponsorów dżentelmenów, którzy sieją postrach na Ukrainie _ jest co najmniej zakłócenie wyznaczonych na 25 maja wyborów prezydenckich w tym kraju.

Minister przypomniał, że w piątek prezydent USA Barack Obama i kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedzieli przejście do trzeciego etapu sankcji przeciwko Rosji, jeśli wybory zostaną zagrożone.

Jak podkreśliło ukraińskie MSZ, zatrzymani 25 kwietnia obserwatorzy zostali uwolnieni dzięki wspólnym wysiłkom władz w Kijowie, OBWE i Rosji i przewiezieni ze Słowiańska do Doniecka, gdzie oczekiwali na nich przedstawiciele ich organizacji oraz władz ukraińskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Walki na wschodzie Ukrainy. Rosjanie uderzą? Moskwa stawia kolejne warunki i oskarża zakładników z OBWE o łamanie prawa. Samozwańczy mer Sławińska: są moimi gośćmi.
Ławrow wie, jak wyjść z kryzysu na Ukrainie Rosyjski minister spraw zagranicznych powiedział swemu amerykańskiemu odpowiednikowi, że Ukraina musi pilnie wdrożyć postanowienia porozumienia z Genewy.
Kerry i Ławrow nie osiągnęli porozumienia John Kerry zapewnił, że USA i wspólnota międzynarodowa będą wspierać integralność terytorialną Ukrainy
Donald Tusk o rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie Jak podkreślił premier, pierwszym celem jest powstrzymanie Rosji przed dalszymi aktami agresji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)