Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

John Kerry uspokaja Izrael ws. rokowań z Iranem

0
Podziel się

- Rozmowy w Genewie nie stanowią dla Izraela żadnego dodatkowego ryzyka - zapewnił w Waszyngtonie szef amerykańskiej dyplomacji .

John Kerry uspokaja Izrael ws. rokowań z Iranem
(PAP/EPA)
bDIZPVjF

- _ Rozmowy w Genewie nie stanowią dla Izraela żadnego dodatkowego ryzyka _ - zapewnił w Waszyngtonie szef amerykańskiej dyplomacji.

Kerry przyznał jednocześnie, że respektuje obawy Izraela. Podkreślił jednak, że celem rozmów z Iranem jest _ rozpoczęcie absolutnie pewnego procesu _, który w rezultacie zagwarantuje, że Teheran nie wejdzie w posiadanie broni atomowej.

Sekretarz stanu USA próbował uspokoić Izrael, który ostatnio przystąpił do zmasowanej krytyki rozmów grupy 5+1 (pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ - USA, Chiny, Francja, W. Brytania, Rosja - oraz Niemcy) z Iranem w sprawie programu jądrowego tego kraju.

bDIZPVjH

Premier Benjamin Netanjahu przekonuje m.in., że Iran prowadzi grę z mocarstwami, której celem, nawet w przypadku zawarciu porozumienia, jest budowa broni jądrowej.

W środę przedstawiciele grupy 5+1 spotkają się ponownie w Genewie z irańskimi wysłannikami.

John Kerry próbował też nieco studzić nadmierne oczekiwania wobec tych negocjacji, ale zapewnił jednocześnie, że _ rozmowy będą prowadzone w dobrej wierze _ i w nastawieniem na osiągnięcie porozumienia.

We wtorek prezydent USA Barack Obama spotka się z przywódcami Senatu z obu partii oraz wpływowymi senatorami, by przekonać ich do potrzeby prowadzenia rozmów z Iranem. Senat rozważa wprowadzenie nowych sankcji dla Iranu, czemu Obama jest przeciwny, uważając, że mogą one zaszkodzić negocjacjom.

bDIZPVjN

_ Realną szansę _ na rozwiązanie sporu nuklearnego z Teheranem widzi prezydent Rosji. Władimir Putin rozmawiał o tym w poniedziałek telefonicznie z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier Izraela nie wierzy w intencje Iranu _ Nie robi to na mnie żadnego wrażenia _ - powiedział w Benjamin Netanjahu, odnosząc się do raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.
Izrael nie wierzy w dobre intencje Iranu _ Największym problemem jest to, że Iran po raz pierwszy dostanie międzynarodowe przyzwolenie do bycia krajem u progu atomu _ - mówi Juwal Szteinic.
Izraelczycy popierają stanowczość władz Takie wnioski płynął z sondażu opublikowanego dziś w dzienniku Haarec.
Izrael ostrożnie o zapowiedziach Iranu _ Iran będzie oceniany po czynach, a nie deklaracjach w sprawie swego programu nuklearnego _ - zapowiedzieli wysocy rangą urzędnicy.
bDIZPVki
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)