Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

John Kerry z zaskakującą wizytą w meczecie

0
Podziel się:

Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry odwiedził Istiglal w stolicy Indonezji, Dżakarcie.

John Kerry z zaskakującą wizytą w meczecie
(AP/Fotolink/East News)
bELinuJN

Ten trzeci co do wielkości meczet na świecie, po świątyniach w Mekce i Medynie, w czasie ramadanu może pomieścić nawet 130 tys. wiernych.

Zgodnie z islamskim zwyczajem przed wejściem do meczetu Kerry zdjął buty. Następnie przez ok. 20 minut zwiedzał olbrzymi budynek w towarzystwie wielkiego imama Chaja al-Hadża Alego Mustafy Jakuba. Podziwiał niebieską kopułę oraz przez chwilę rozmawiał z kobietami studiującymi islamskie prawo. _ To wielki zaszczyt być tutaj i jestem bardzo wdzięczny wielkiemu imamowi, że zgodził się na moją wizytę _ - powiedział Kerry, opisując meczet jako _ niezwykłe miejsce _.

Poprzez wizytę w świątyni w największym kraju islamskim na świecie Kerry chciał okazać szacunek muzułmanom. Według agencji AFP administracja prezydenta Baracka Obamy próbuje obecnie naprawić błędy w stosunkach między USA a muzułmanami, popełnione po 2001 roku. AFP dodaje, że Waszyngton i inne zachodnie kraje często nazywały Indonezję mostem między nimi a światem islamu. Meczet Istiglal w 2010 roku odwiedził także prezydent Obama, który w dzieciństwie przez kilka lat mieszkał w Dżakarcie.

bELinuJP

Budowę tej świątyni położonej w sercu indonezyjskiej stolicy rozpoczęto w 1961 roku na polecenie ówczesnego prezydenta Sukarno. Prace trwały 17 lat. Będący częścią świątyni minaret ma wysokość 96,7 metrów.

Kerry przybył z wizytą do Indonezji w sobotę wieczorem. W Dżakarcie sekretarz stanu zaapeluje do społeczności międzynarodowej, by zintensyfikowała wysiłki na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi - poinformował wysoki rangą przedstawiciel Departamentu Stanu. W poprzednich dniach szef amerykańskiej dyplomacji był w Korei Południowej i Chinach, a w poniedziałek uda się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Czytaj więcej w Money.pl

bELinuKq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)