Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jordania ma nuklearne ambicje, liczy na Waszyngton

0
Podziel się:

Władze w Ammanie zapewniają, że chodzi tylko o energetykę.

Jordania ma nuklearne ambicje, liczy na Waszyngton
(Martin33/Dreamstime)

Władze w Ammanie zapewniają, że chodzi o zaspokojenie
potrzeb energetycznych tego pozbawionego ropy naftowej kraju arabskiego._ _

_ - Widzę rozwiązanie. Dyskusje trwają _ - mówi szef jordańskiej dyplomacji Nasser Judeh, po tym jak miejsowe media ujawniły, że Waszyngton nie chce dopuścić do uruchomienia programu nuklearnego w Jordanii.

Jordańczycy mówią, że mają pełne prawo do budowy własnej energetyki atomowej jako sygnatariusz Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej. Chcieliby to robić w porozumieniu z USA.

Według zamierzeń władz Królestwa Jordanii, program służyłby wyłącznie celom cywilnym i miałby zaspokajać prawie jedną trzecią potrzeb energetycznych kraju do roku 2030.
Jednak w piątek pojawiły się informacje, że Waszyngton odmawia Ammanowi prawa do eksploatacji jordańskich złóż uranu oraz produkcji paliwa nuklearnego.

Minister Judeh zaprzeczył temu wczoraj podczas wystąpienia w londyńskim Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych.

_ - Jesteśmy przyjaciółmi Stanów Zjednoczonych i USA uznają naglącą potrzebę Jordanii do posiadania pokojowego programu atomowego dla potrzeb energetycznych. Sądzę, że USA bardzo popierają ten zamiar _ - stwierdził Judeh.

Jordania odkryła na swoim terytorium obiecujące złoża uranu, szacowane na 65 tys. ton, i chciałaby je eksploatować zarówno na użytek własny, jak i na eksport. Podpisała już porozumienia z ośmioma krajami, w tym z Francją, Rosją i Chinami, w sprawie rozwoju własnego programu atomowego, który ma zmniejszyć jej uzależnienie od importu ropy naftowej. Obecnie import ropy pochłania 20 proc. jordańskiego PKB.

W czerwcowym wywiadzie dla _ Wall Street Journal _ król Jordanii Abdullah powiedział jednak, że Izrael - jedyne, jak się uważa, państwo na Bliskim Wschodzie posiadające broń jądrową - wywierało zakulisowe naciski na kraje dysponujące technologiami nukelarnymi, by nie sprzedawały tych technologii do Jordanii.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)