Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jordania zwiększa obecność wojskową na granicy z Irakiem

0
Podziel się:

Wczoraj wieczorem do Ammanu przybył szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry.

Jordania zwiększa obecność wojskową na granicy z Irakiem
(Argenberg/CC/Flickr)
bFeSMiKZ

Ze względu na postępy ofensywy sunnickich rebeliantów w Iraku, Jordania rozmieściła dodatkowe oddziały wojska na granicy z tym krajem - poinformowały wczoraj wieczorem źródła wojskowe w stolicy kraju, Ammanie.

W ostatnich godzinach sunnicy rebelianci ze zbrojnego ugrupowania Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) zajęli miasto Rutba w irackiej prowincji Anbar, oddalone zaledwie 90 km od granicy z Jordanią i położone na szlaku komunikacyjnym między Ammanem a Bagdadem. Zajęli także ważne strategicznie przejście graniczne z Jordanią.

W niedzielę wieczorem do Ammanu przybył szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry. Wcześniej gościł on w Kairze, który był pierwszym etapem podróży po krajach Bliskiego Wschodu. Głównym tematem jego rozmów jest kryzys iracki.

bFeSMiLb

Rutba jest czwartym miastem w prowincji Anbar, które od piątku zostało zdobyte przez bojowników z ISIL. Pozostałe trzy to Al-Kaim, Rawah i Anah. Dżihadyści sprawują też kontrolę nad Bajdżi, gdzie znajduje się największa w Iraku rafineria.

Umacnianie pozycji dżihadystów w prowincji Anbar jest kolejnym ciosem dla słabnącego rządu Iraku premiera Nuriego al-Malikiego. W piątek duchowy przywódca społeczności szyickiej wielki ajatollah Ali Sistani wezwał iracki parlament do niezwłocznego rozpoczęcia prac nad utworzeniem nowego rządu. Sistani winą za obecny konflikt i ofensywę sunnickich rebeliantów obarczył Malikiego.

Celem islamistów z ISIL jest utworzenie własnego państwa na części terytoriów Iraku i Syrii.

Czytaj więcej w Money.pl

bFeSMiLh
bFeSMiLC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)