Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

JP Morgan podniósł prognozę polskiego PKB

0
Podziel się:

Prognoza banku jest obecnie nieznacznie wyższa niż NBP, zakładająca wzrost gospodarki w tym roku na 1,1 proc.

JP Morgan podniósł prognozę polskiego PKB
(SPLASH NEWS/EAST NEWS)

W reakcji na wstępny odczyt PKB za II kwartał 2013 r. i korektę wcześniejszych kwartalnych danych, bank JP Morgan podwyższył średnioroczną prognozę PKB dla Polski do 1,2 proc. rok do roku z wcześniejszej w wysokości 1,0 proc. rdr.

Prognoza banku jest obecnie nieznacznie wyższa niż NBP, zakładająca wzrost gospodarki w br. na 1,1 proc.

GUS ogłosił w środę wstępnie, że PKB za II kwartał br. przyrósł o 0,8 proc. rok do roku oraz o 0,4 proc. kwartał do kwartału wobec 0,2 proc. kdk po korekcie i 0,5 proc. rdr w poprzednim kwartale.

_ - W oparciu o miesięczne dane można spodziewać się, że duży, pozytywny wkład do PKB wniósł eksport netto i nieznaczna poprawa wydatków gospodarstw domowych, podczas gdy inwestycje firm w majątek trwały najprawdopodobniej skurczyły się jeszcze bardziej z powodu słabości w budownictwie _ - zaznacza komentarz banku.

JP Morgan oczekuje przyspieszenia dynamiki wzrostu w II połowie 2013 r. w reakcji na silniejszy popyt zagraniczny i stopniową poprawę popytu krajowego. Gospodarka będzie jednak poniżej potencjału do końca 2014 r.

Bank spodziewa się, że oprocentowanie stóp utrzyma się na niezmienionym poziomie w dłuższym czasie. Pierwszym ruchem będzie zwyżka, ale dopiero w IV kwartale 2014 r. Inflacja będzie poniżej centralnego celu 2,5 proc. rok do roku w latach 2013-14.

Czytaj więcej w Money.pl
JP Morgan obniżył prognozy PKB dla Polski Eksperci banku spodziewają się też, ostrego cięcia stóp procentowych.
Polska gospodarka pójdzie w górę. MFW pokazuje, jak mocno W ciągu kilku lat przyspieszy kilkukrotnie. Eksperci funduszu ostrzegają rząd przed skutkami likwidacji OFE.
Międzynarodowa instytucja mocno tnie prognozy dla Polski Szacunki dotyczące wzrostu PKB, OECD obniżyła aż o blisko połowę.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)