Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

JP Morgan: Stopa inflacji w Polsce...

0
Podziel się:

Stopa inflacji w Polsce na koniec 2013 r. sięgnie 1,5 proc. rok do roku.

JP Morgan: Stopa inflacji w Polsce...
(SPLASH NEWS/EAST NEWS)

Stopa inflacji w Polsce na koniec 2013 r. sięgnie 1,5 proc. rdr, a w 2014 r. będzie się wahała w granicach 1,5-2 proc. rdr, a więc będzie poniżej celu NBP - przewiduje bank JP Morgan.

_ Gospodarka będzie rozwijała się poniżej potencjału przez 2014 r. i popyt krajowy jest niski. W najbliższym roku nie grozi jej to, że rosnący popyt będzie napędzał presję inflacyjną _ - zaznacza komentarz banku.

GUS poinformował w piątek, że inflacja w segmencie towarów i usług konsumpcyjnych za sierpień wyniosła 1,1 proc. rdr i była na tym samym poziomie co w lipcu. Spadek mdm wyniósł -0,3 proc. i był spowodowany tańszą żywnością i obniżką inflacji bazowej, m.in. wskutek przecen odzieży.

Stopę inflacji bazowej kalkulowaną z wyłączeniem żywności i paliw za sierpień JP Morgan szacuje na 1,5 proc. rdr wobec 1,4 proc. rdr w lipcu i 0 proc. mdm. Bank zakłada, że do końca 2014 r. stopa inflacji bazowej utrzyma się poniżej progu 2 proc. rdr, choć przejściowo może go przekroczyć.

_ Niski popyt powoduje, że otoczenie dla polskiej gospodarki nie ma charakteru inflacyjnego (). Inflacja poniżej celu nie zapowiada zacieśnienia polityki pieniężnej przed końcem 2014 r. _ - czytamy w komentarzu.

_ Po to, by Rada Polityki Pieniężnej przestawiła się na restrykcyjną politykę pieniężną, stopa inflacji musiałaby przyspieszyć do ok. 2 proc. rdr, a dynamika wzrostu musiałaby sięgnąć 3 proc. - żaden z tych warunków nie będzie spełniony przed drugim półroczem 2014 r. _ - dodaje.

Czytaj więcej w Money.pl
Ceny w sierpniu niższe niż w lipcu Najnowsze dane GUS o inflacji w Polsce to bardzo dobra informacja dla Rady Polityki Pieniężnej - twierdzą eksperci.
Inflacja w Polsce. Najnowsze szacunki Analitycy resortu gospodarki podali również informacje na temat spodziewanej produkcji przemysłowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)