Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

JSW: Związkowcy nie będą strajkować, chcą rozmów ostatniej szansy

0
Podziel się:

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej zdecydowali o zawieszeniu zapowiadanych na 9 czerwca strajków w kopalniach.

JSW: Związkowcy nie będą strajkować, chcą rozmów ostatniej szansy
(jsw.pl)

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej zdecydowali o zawieszeniu zapowiadanych na 9 czerwca strajków w kopalniach. Chcą wrócić do rozmów na temat zawarcia porozumień, które mają poprzedzić wprowadzenie firmy na giełdę.

Według związkowców kolejne rozmowy będą spotkaniem _ ostatniej szansy _. Piątkowe negocjacje, prowadzone na forum Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS) w Katowicach, zostały zerwane, gdy w czasie ich trwania związkowcy przysłali do siedziby faks z zapowiedzią protestu.

Przedstawiciele zarządu firmy oraz ministerstw gospodarki i skarbu, a także wojewoda śląski, byli zaskoczeni postawą związkowców i zarzucili im _ grę nie fair _. Skierowali jednak do związkowców apel o wznowienie rozmów, zapewniając, że gotowi są zapomnieć o _ przykrym incydencie _ z WKDS.

Decyzja związkowców o zawieszeniu protestu (w czwartek kopalnie miały stanąć na dwie godziny na każdej zmianie) to odpowiedź związków na ten apel. Jednocześnie związkowcy wyrazili dezaprobatę wobec jego formy, zaprzeczając, aby kierowały nimi własne interesy.

Przedstawiciele komitetu protestacyjno-strajkowego tłumaczą, że zapowiedź protestu, skutkująca przerwaniem rozmów, była efektem próby gospodarzy spotkania, by ograniczyć je w czasie do 15.30, a także deklaracją zarządu spółki, że jego propozycja wzrostu płacy zasadniczej w JSW o 5,5 proc. jest ostateczna. Związkowcy chcą 10-procentowej podwyżki wynagrodzeń.

Związkowcy zwrócili się do wojewody śląskiego o wyznaczenie terminu kolejnych rozmów w ramach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, z udziałem przedstawicieli ministerstw gospodarki i Skarbu Państwa. Chcą, by rozmowy odbyły się jeszcze przed końcem tego tygodnia.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t97436.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/debiut;jsw;na;gpw;bedzie;w;terminie,12,0,845580.html) Debiut JSW na GPW będzie w terminie
Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk powiedział, że jest możliwość wznowienia rozmów _ mniej więcej w połowie tygodnia _. Przedstawiciele obu stron liczą, że tym razem rozmowy zakończą się porozumieniem.

_ - Strona społeczna Jastrzębskiej Spółki Węglowej wnioskuje też o rzeczywisty dialog oraz zrozumienie postulatów. Wnosimy o niepodejmowanie gier taktycznych, ale poważne potraktowanie rozmów, które - naszym zdaniem - będą rozmowami ostatniej szansy _ - napisali związkowcy w poniedziałkowym komunikacie.

Związki domagają się m.in. gwarancji zachowania tzw. władztwa korporacyjnego Skarbu Państwa w JSW po jej upublicznieniu (spółka ma zadebiutować na giełdzie 6 lipca) oraz akcji pracowniczych dla całej załogi. Resort skarbu zapewnia, że związkowe postulaty są spełnione, strona społeczna chce jednak, by było to zapisane w specjalnym porozumieniu.

Związkowcy chcą także podwyżki płac o 10 proc,. Zarząd proponuje 5,5 proc.; dalszy wzrost płac miałby wiązać się z efektywnością pracy. Wcześniej związki porozumiały się z zarządem w sprawach pracowniczych, m.in. 10-letnich gwarancji zatrudnienia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t85180.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/masowki;gornikow;przed;gieldowym;debiutem;jsw,11,0,838923.html) Masówki górników przed giełdowym debiutem JSW Związkowcy przed rozpoczęciem każdej zmiany przekazują górnikom informacje dotyczące rozmów w sprawie debiutu giełdowego spółki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t83729.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grad;pisze;listy;do;gornikow;z;jsw,3,0,823043.html) Grad pisze listy do górników z JSW Minister Skarbu Państwa przekonuje protestujących, że _ zasługują na wyjątkowe rozwiązania _. Jak twierdzi takie są propozycje rządu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/246/t138486.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/koalicja;peka;po;i;psl;kloca;sie;o;prywatyzacje;jsw,224,0,820960.html) Koalicja pęka? PO i PSL kłócą się o prywatyzację JSW Zdaniem opozycji rząd prywatyzuje chaotycznie, _ tylko dlatego, że potrzebuje pieniędzy _. Górnicy znowu grożą strajkiem generalnym.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)