Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jurek Owsiak zabrał sprzęt szpitalowi w Pszczynie

0
Podziel się:

Urządzenia miały służyć na oddziale geriatrii, tymczasem szpital bez wiedzy fundacji przeniósł go na inne oddziały, w tym na kardiologię.

Jurek Owsiak zabrał sprzęt szpitalowi w Pszczynie
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Jerzy Owsiak zabiera sprzęt medyczny, który Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podarowała szpitalowi w Pszczynie. Szpital wykorzystywał go niezgodnie z przeznaczeniem. 847 urządzeń dla 183 oddziałów neonatologicznych planuje kupić Fundacja WOŚP podczas konkursu ofert, który rozpoczął się dzisiaj. Trzymajcie kciuki za przebieg negocjacji, bo na ceny zaproponowane przez producentów nas nie stać - mówił Jurek Owsiak dziennikarzom.

Urządzenia miały służyć na oddziale geriatrii, tymczasem szpital bez wiedzy fundacji przeniósł go na inne oddziały, w tym na kardiologię. Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy zaalarmowali pacjenci, którzy zrobili zdjęcia przy pomocy telefonów.

Szef WOŚP Jerzy Owsiak mówi, że to sytuacja nie do przyjęcia dlatego sprzęt trafi gdzie indziej. _ - Nie gniewamy się na szpital, nie gniewamy się na pacjentów. Nigdy w życiu. Mało tego tracimy jeden oddział geriatrii dlatego, że nastąpiła samowolka. Ten sprzęt nie był kupiony po to, żeby stał na kardiologii. Rozumiemy, że być może by się tam przydał, ale jeśli zmienimy zasady rozjedzie się wszystko - _mówi Jerzy Owsiak.

Sprzęt, który zostanie odebrany szpitalowi w Pszczynie trafi do placówek w Częstochowie, Katowicach i w Rydułtowach. Jerzy Owsiak dodał, że jest po rozmowie ze starostą w Pszczynie. Zapewnił, że w przypadku utrzymania oddziału geriatrii w tamtejszym szpitalu i odzyskania zaufania do placówki sprzęt ponownie zostanie zakupiony.

WOŚP zbiera dalej

847 urządzeń dla 183 oddziałów neonatologicznych planuje kupić Fundacja WOŚP podczas konkursu ofert, który rozpoczął się dzisiaj. Trzymajcie kciuki za przebieg negocjacji, bo na ceny zaproponowane przez producentów nas nie stać - mówił Jurek Owsiak dziennikarzom. Konkurs potrwa do piątku. Jak podkreślał szef WOŚP, przed przedstawicielami fundacji są dwa dni intensywnych negocjacji.

Owsiak tłumaczył, dlaczego WOŚP kupuje sprzęt dla oddziałów z pierwszym stopniem referencyjności (czyli takich, gdzie rodzą się dzieci z prawidłowo przebiegających ciąż)
. _ Jeszcze 10 lat temu takich urządzeń dla szpitali pierwszego stopnia byśmy nie kupowali. Ale obecnie warto, żeby i takie oddziały miały sprzęt najwyższej klasy, który kiedyś zarezerwowany był dla placówek z trzecim stopniem _ - mówił.

Dr Jolanta Baszczeska, neonatolog i ekspertka WOŚP, dodała, że pierwszy stopień referencyjności mają szpitale, gdzie teoretycznie rodzą się zdrowe dzieci. _ Ale takich szpitali nie ma. W każdym mogą urodzić się dzieci z jakimiś schorzeniami. Ten sprzęt kupujemy po to, by lekarze w każdym szpitalu mogli uratować każde dziecko _ - tłumaczyła.

Owsiak poinformował, że zakupy realizowane będą za pieniądze zebrane podczas ostatniego, 21. Finału. Przypomniał, że w czasie kolejnego Finału WOŚP również grać będzie na rzecz noworodków - zebrane środki sfinansują kupno sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej.

Jak dodał, podczas 22. Finału WOŚP po raz drugi zbierać będzie również pieniądze także dla oddziałów geriatrycznych. _ Jeśli gdziekolwiek powstanie nowy oddział, my go wyposażymy _ - zadeklarował Owsiak, apelując do NFZ by uwzględnił konieczność tworzenia oddziałów geriatrycznych w swoich planach finansowych.

Owsiak przypomniał, że sprzęt kupowany przez WOŚP trafia tylko do placówek, które mają podpisany kontrakt z NFZ i jest własnością szpitala. Jednak fundacja, jako darczyńca, zastrzega sobie prawo do kontrolowania, jak sprzęt jest wykorzystywany. Jak poinformował, dotychczas kilka razy zdarzyło się, że sprzęt odebrano, najczęściej z powodu odejścia specjalisty, który go obsługiwał czy w związku z reorganizacją oddziału. Zaznaczył jednak, że są to rzadkie przypadki.

Szef WOŚP poinformował również, że fundacja opracowała algorytmy działania dla dyspozytorów pogotowia. Przypomniał, że było to następstwem listu, który on i jego żona wystosowali w reakcji na śmierć dziecka, któremu nie udzielono na czas pomocy medycznej. W efekcie zespół złożony z przedstawicieli resortu zdrowia, WOŚP oraz ekspertów opracował procedury, które mają ułatwić pracę dyspozytorów pogotowia.

Podczas konferencji Owsiak zaprezentował gotowe diagramy, które składają się z pytań ułożonych w ten sposób, by wykluczyć pomyłki czy złą ocenę sytuacji. Podkreślił, że powstały one na bazie doświadczeń dyspozytorów. Zadeklarował, że fundacja na własny koszt wydrukuje diagramy dla wszystkich dyspozytorów w Polsce, chce również spotkać się z nimi, by omówić publikację. Dodał, że czeka tylko na zatwierdzenie algorytmów przez ministra zdrowia. Najbliższy Finał WOŚP zaplanowany jest na 12 stycznia 2014 r. Odbędzie się pod hasłem _ Na ratunek _.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)