Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budowa nord stream
07.11.2011 21:44

Jutro uruchomią Nord Stream. Eksperci podzieleni

Ma służyć nawet 100 lat. Polska obawia się, że będzie przeszkadzał statkom z gazem obsługiwanym w naszych portach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(nord-stream.com)

*Obniżenie głębokości przebiegu Gazociągu Północnego już po rozpoczęciu jego eksploatacji będzie technicznie możliwe, jeżeli w przyszłości zajdzie taka konieczność - powiedział dyrektor konsorcjum Nord Stream ds. technicznych Dirk von Ameln.*

aktualizacja 21:51_ - Trasę gazociągu będzie można obniżyć, gazociąg będzie można położyć głębiej. Są różne techniczne możliwości przeprowadzenia takiej operacji i były one już stosowane _ - zapewnił przedstawiciel konsorcjum, pytany o zastrzeżenia zarządu polskich portów w Szczecinie i Świnoujściu, dotyczące głębokości ułożenia Gazociągu Północnego na odcinku, w którym krzyżuje się on z torem podejściowym do portu w Świnoujściu.

Von Ameln zastrzegł też, że w chwili obecnej nie ma potrzeby dodatkowego zagłębienia rurociągu. _ Gazociąg nikogo nie ogranicza i w niczym nie przeszkadza - powiedział. - Jeżeli to się zasadniczo zmieni, wówczas będzie trzeba zdecydować, jakie są przyczyny takiej sytuacji i co należy zrobić _.

Przebiegający po dnie Bałtyku gazociąg Nord Stream zostanie uroczyście uruchomiony jutro w Lubminie na północnym wschodzie Niemiec. Strona polska obawia się, że obecne ułożenie rury na głębokości 17,5 metra na odcinku, w którym krzyżuje się on z północnym torem podejściowym do portu w Świnoujściu, uniemożliwi dostęp statkom o zanurzeniu powyżej 13,5 metra - w tym zbiornikowcom z gazem, które mają obsługiwać planowany polski terminal LNG.

Dlatego Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście domagał się dodatkowego zagłębienia trasy gazociągu jeszcze przed rozpoczęciem jego eksploatacji, na co inwestor się nie zgodził. Wiosną tego roku kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła, że jeśli w przyszłości konieczne byłoby pogłębienie dostępu do portu w Świnoujściu, głębokość przebiegu gazociągu zostanie zmieniona.

Jak zaznaczył von Ameln, początkowo pierwsza uruchomiona nitka rurociągu pracować będzie z jedną trzecią swej maksymalnej wydajności, która wynosi 27,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. _ - Oczekujemy, że to szybko wzrośnie. Jest sprawą Gazpromu, jak będzie wykorzystywał stojącą do jego dyspozycji instalację _ - powiedział.

Według von Amelna, druga nitka powinna zostać uruchomiona pod koniec 2012 roku, a w najwyżej dwa lata później osiągnięta zostanie pełna przepustowość obu nitek, wynosząca 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Uruchomienie gazociągu Nord Stream oznacza utratę przez Polskę statusu istotnego kraju tranzytowego rosyjskiego gazu - uważają eksperci, z którymi rozmawiała PAP. Są podzieleni w kwestii, czy połączenie zwiększy, czy zmniejszy bezpieczeństwo energetyczne Europy.

Gazociąg Północny, który łączy Rosję z Niemcami, zaczyna się od tłoczni Portowaja koło Wyborga, a kończy w okolicach Greifswaldu i przebiega przez wody terytorialne bądź wyłączne strefy ekonomiczne na Bałtyku Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec. Magistralę o długości 1224 km ma docelowo tworzyć dwie nitki o przepustowości po 27,5 mld metrów sześciennych surowca łącznie. Druga nitka ma zostać oddana do użytku pod koniec 2012 r.

Na początku września br., na uroczystości z okazji rozpoczęcia napełniania surowcem gazociągu, tłocznię Portowaja, wizytowali m.in. premier Rosji Władimir Putin i prezes Gazpromu Aleksiej Miller.

Przebiegający po dnie Bałtyku Gazociąg Północny mógłby dostarczać rosyjski gaz do Niemiec i innych krajów europejskich nawet przez 100 lat - ocenili w Berlinie eksperci konsorcjum Nord Stream, które buduje gazociąg.

_ - Jeśli uda nam się zapewnić niezakłócone funkcjonowanie gazociągu Nord Stream i zapewnić jego dobry stan, to również za 100 lat gazociąg mógłby dostarczać gaz ziemny na rynki europejskie _ - powiedział na konferencji prasowej inżynier konsorcjum Peter Massny.

Zgodnie z planem gazociąg ma funkcjonować co najmniej przez 50 lat. _ Liczę się z tym, że może pracować nawet 100 lat _ - ocenił dyrektor techniczny konsorcjum Dirk von Ameln.

O Nord Stream czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t92012.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ujawnili;moment;uruchomienia;nord;stream,223,0,953567.html) Ujawnili moment uruchomienia Nord Stream Gazociąg pod Bałtykiem otworzą prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Francji Francois Fillon.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t94081.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/putin;odkrecil;kurek;gazociagu;polnocnego,20,0,904212.html) Putin odkręcił kurek, Schroeder się przyglądał Ceremonia odbyła się w tłoczni Portowaja nad Zatoką Fińską.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/t90380.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;rozwaza;wybudowanie;trzeciej;nitki;nord;stream,207,0,876751.html) Turcy naciskają Rosjan. Chodzi o Nord Stream Rosja może podjąć decyzję o czasowym zamrożeniu projektu Gazociągu Południowego.

_ _

Tagi: budowa nord stream, nord stream, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz