Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Już jutro finał negocjacji gazowych pomiędzy Polską i Rosją

0
Podziel się:

Nawet w razie niepowodzenia rozmów zakręcenie kurka nam nie grozi.

Już jutro finał negocjacji gazowych pomiędzy Polską i Rosją
(Christian Lagereek.<br> Fahraeus/Dreamstime.com)

Jutro w Moskwie rozpoczynają się kolejne rozmowy w sprawie dostaw rosyjskiego gazu do Polski. Nawet jeżeli zakończą się fiaskiem, to zakręcenie kurka z gazem nam już nie grozi.

Jak powiedział minister energetyki Rosji Siergiej Szmatko, porozumienie między Polską a Rosją w sprawie gazu może zostać podpisane już jutro. Dodał również, że jego kraj nie będzie podejmował żadnych twardych działań, które mogłyby prowadzić do ograniczenia dostaw surowca do Polski. Oznacza to, że nawet jeżeli umowa nie zostanie jutro podpisana, to 20 października dostawy gazu nie zostaną wstrzymane.

Umowa na dostawy do 2022 roku

Z wypowiedzi rosyjskiego ministra energetyki jest zadowolony wicepremier Waldemar Pawlak. - _ W moim przekonaniu te uzgodnienia, które poczyniono w ostatnim czasie, pozwalają na podpisanie porozumienia. Jeżeli nie będzie znowu jakiegoś nadzwyczajnego zagrania czy wrzutki, to jestem optymistą, że te sprawy zostaną dobrze poukładane _ - powiedział Pawlak.

Wicepremier poinformował, że w umowie gazowej z Rosją zwiększone zostaną tylko dostawy surowca o 2 miliardy metrów sześciennych do poziomu około 10 miliardów sześciennych rocznie. Umowa w zakresie dostaw gazu będzie obowiązywała do 2022 roku, a tranzytu - do 2019 roku.

Tym samym termin obowiązywania umowy został skrócony. Według wcześniejszej wersji porozumienia przygotowanej na początku roku, dostawy miały być wydłużone do 2037 roku, a tranzyt do 2045 roku.

Gaz-System operatorem gazociągu

[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t75545.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/za;miesiac;moze;nam;zabraknac;gazu,150,0,678806.html) Za miesiąc może nam zabraknąć gazu Waldemar Pawlak poinformował również, że Unia Europejska nie zgłasza już żadnych uwag dotyczących umowy. Zastrzeżenia Komisji Europejskiej dotyczyły głównie zasad ustalania taryf za tranzyt rosyjskiego gazu przez Polskę i zarządzania gazociągiem jamalskim.

W ostatecznej wersji dokumentu znalazł się zapis, że na polskim odcinku tego rurociągu operatorem ma zostać, należący do Skarbu Państwa, Gaz-System. Obecnie funkcję operatora pełni, należąca głównie do PGNiG i Gazpromu, spółka EuRoPolGaz.

W najbliższej dekadzie jesteśmy skazani na gaz z Rosji

Negocjacje w sprawie umowy gazowej toczą się już rok. Wcześniej PGNiG straszyło, że jeżeli nie zostanie ona podpisana na czas, to Polsce będzie grozić odcięcie dostaw surowca dla sektora przemysłowego. Teraz wiadomo już, że takiego zagrożenia nie ma.

Nie zmienia to jednak faktu, że w najbliższych latach i tak Polska będzie skazana na gaz z Rosji. Gaz z rodzimych złóż pokrywa bowiem niewiele ponad 30 procent zapotrzebowania. Pod względem wydobycia gazu jesteśmy na trzecim miejscu w Europie. Większość dostaw gazu pochodzi ze Wschodu. Niewielkie ilości napływają z Niemiec.

Zdaniem ekspertów Instytutu Geologicznego są szanse na poprawienie wysokiego poziomu wydobycia gazu w kraju, który pokryje blisko połowę naszego zapotrzebowania - przynajmniej do roku 2022 roku.

źródło: PGNiG, 2010 - prognoza

Z kolei PGNiG chce doprowadzić do sytuacji, w której jedna trzecia gazu będzie pochodzić z wydobycia krajowego, jedna trzecia importowana ze Wschodu, a reszta będzie importowana ze Skandynawii i poprzez terminal LNG w Świnoujściu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t99421.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bezpieczenstwo;energetyczne;polski;-;od;czego;zalezy,78,0,636750.html) Bezpieczeństwo energetyczne Polski - od czego zależy? Węgla nie zabraknie nam przez co najmniej 150 lat. Jednak ważne dla gospodarki surowce: ropę naftową i gaz ziemny wciąż importujemy w dużej mierze z Rosji. Czy sytuację poprawi elektrownia atomowa i gaz łupkowy?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/t34828.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;ciagu;najblizszych;pieciu;lat;skazani;jestesmy;na;rosyjski;gaz,233,0,414441.html) W ciągu najbliższych pięciu lat skazani jesteśmy na rosyjski gaz Gazowe uniezależnienie się od Rosji będzie nas kosztowało co najmniej 3,5 mld złotych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)