Notowania

fundusz kościelny
16.03.2012 22:08

Kaczyński o rządowych planach wobec Kościoła

Kto atakuje Kościół, ten atakuje Polskę - oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński w piątek w Sosnowcu. Nawiązał do rządowych planów m.in. zmian w Funduszu Kościelnym, które uznał za atak na podstawy funkcjonowania Kościoła.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)

Kto atakuje Kościół, ten atakuje Polskę - oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński dziś w Sosnowcu. Nawiązał do rządowych planów m.in. zmian w Funduszu Kościelnym, które uznał za atak na podstawy funkcjonowania Kościoła._ _

_ - Kościół jest jedynym depozytariuszem systemu wartości, który znają wszyscy Polacy, on (system wartości) nie przez wszystkich jest przestrzegany, on bywa łamany - powiedział prezes PiS. - Kto atakuje Kościół, ten atakuje Polskę, atakuje fundamenty naszego życia społecznego _.

_ - W 91 roku różne elementy czerwone, liberalne rozpoczęły atak na Kościół, atak bardzo ostry, niekiedy bardzo brutalny. Później się to skończyło, dzisiaj po dwudziestu latach powraca, powraca i to w ogóle jeszcze dużo groźniejsze niż wtedy, bo to jest atak rządu i to jest atak na całe podstawy funkcjonowania Kościoła _ - mówił w Sosnowcu Jarosław Kaczyński.

Jak mówił, próbuje się m.in. _ podważyć materialne podstawy funkcjonowania duchowieństwa _ i osób życia konsekrowanego - sióstr i braci zakonnych. Ocenił to jako _ złe intencje _. Na spotkanie zorganizowane wieczorem w Domu Katolickim w Sosnowcu przyszło kilkaset osób.

W trakcie prawie dwugodzinnego spotkania zadawano Jarosławowi Kaczyńskiemu także wcześniej spisane - wrzucone do urny - pytania. Kaczyński pytany był m.in. o opinię na temat podwyższenia wieku emerytalnego, likwidacji szkół, funkcjonowania służby zdrowia, sądownictwa, politykę prorodzinną.

Powiedział, że w najbliższym czasie zamierza odwiedzić wiele miejsc w kraju. _ Jeżeli dzisiaj coś jest potrzebne (...) to jest to, żebyśmy byli silniejsi _. Jak powiedział, jeździ obecnie po Polsce po to, by zachęcać mieszkańców poszczególnych regionów kraju, żeby byli silni, by brali udział w różnego rodzaju akcjach.

W piątek prezes PiS rozpoczął kilkudniową wizytę w województwie śląskim. Był w Częstochowie oraz Sosnowcu. W sobotę odwiedzi Mysłowice i Katowice, a w niedzielę Czerwionkę-Leszczyny i Bielsko-Białą.

W czwartek na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu minister administracji i cyfryzacji Michał Boni przedstawił założenia do ustawy, która ma zlikwidować Fundusz Kościelny. Rząd chce wprowadzić w zamian możliwość przekazywania 0,3 proc. podatku dochodowego na Kościoły i związki wyznaniowe. Można by też przekazywać odpis za pośrednictwem ZUS i KRUS. Możliwość taka weszłaby w życie od 1 stycznia 2013 roku, natomiast usamodzielnienie płacenia składek duchownych miałoby nastąpić od 1 stycznia 2014 roku.

Czytaj o finansach kościoła w Money.pl
"Zapłacą za księży i jeszcze im zostanie" Ważą się losy proponowanych przez rząd zmian w sposobach finansowania Kościoła.
"Premier Tusk ukłonił się Palikotowi" Były szef Solidarności krytykuje plany rządu związane ze zmianami w systemie emerytalnym duchownych.
Luteranin o Funduszu Kościelnym. Ostrzega Propozycja rządu wprowadzenia odpisu podatkowego na Kościoły i związki wyznaniowe jest niebezpieczna.
Tagi: fundusz kościelny, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz