Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kaczyński: "Polsce potrzebny jest patriotyzm gospodarczy"

0
Podziel się:

Za taki prezes PiS uznaje obronę interesów polskich przedsiębiorców i pracowników. - To kwestia naszego rozwoju - mówi Jarosław Kaczyński.

Kaczyński: "Polsce potrzebny jest patriotyzm gospodarczy"
(PAP/Leszek Szymański)
bFfYJuEl

Za taki właśnie prezes PiS Jarosław Kaczyński uznaje obronę interesów polskich przedsiębiorców i pracowników. -_ To kwestia naszego rozwoju _ - mówi.

*- *_ Trzeba sobie przypomnieć pojęcie patriotyzmu gospodarczego, który musi być podstawą funkcjonowania naszej władzy. Bo to jest kwestia naszego rozwoju, a ten rozwój to przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa - przekonuje Kaczyński. _

Podkreślił, że nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego powinny być okazją do oceny jakości rządzenia obecnej władzy.

bFfYJuEn

_ - To jest sprawa naszej przyszłości, naszego bezpieczeństwa. No i to jest - w szerszym wymiarze - sprawa jakości naszej władzy _.

Kaczyński odniósł się w tym kontekście m.in. do problemów branży wędliniarskiej w związku z zapowiedziami zaostrzenia przepisów dotyczących zawartości substancji smolistych w wędlinach wędzonych.

Kaczyński podkreślił, że produkcja wędlin w Polsce stwarza _ dziesiątki tysięcy miejsc pracy _, również w rolnictwie. Nazwał _ ograniczonymi i spóźnionymi _ działania polskich władz w tej sprawie.

UE ustaliła nowe, restrykcyjne normy, które będą dotyczyły wszystkich producentów wędlin, także drobnych producentów wędzących je w sposób tradycyjny.

bFfYJuEt

Producenci wędzonych wędlin i innych produktów uważają, że unijne przepisy mogą doprowadzić do tego, że wiele małych firm wykorzystujących tradycyjne receptury może zniknąć z rynku.

Tylko skup strategiczny

_ - Nie ma żadnej koncepcji, nie ma planu, jest chaos. Krótko mówią - jest źle _ - przekonywał na początku kwietnia były premier. Już wtedy Kaczyński zarzucał premierowi i jego rządowi, że nie potrafi bronić interesów polskiej wsi na zewnątrz - w tym na wschodnich rynkach.

- _ Nie potrafi też zbudować solidarności europejskiej wokół tej sprawy _ - mówił prezes PiS, dodając, że za rządów jego partii Polska odpowiednimi zabiegami wśród krajów Unii świetnie sobie z tym radziła.

bFfYJuEu

Prezes PiS powiedział też, że rząd nie radzi sobie z sytuacją na rynku wieprzowiny. Zarzucił rządowi, że prowadzi w tej sprawie _ doraźne i niedołężne _ działania. Jarosław Kaczyński przekonywał, że podtrzymanie cen jest możliwe dzięki skupowi strategicznemu.

O inwestycjach w Polsce

-_ Musimy doprowadzić do tego, aby poziom inwestycji w Polsce był wyraźnie wyższy. Polska powinna mieć znacznie wyższy udział inwestycji w PKB _ - przekonywał Kaczyński na posiedzeniu rady programowej PiS.

Kaczyński oceniał też, że rząd PiS był ośrodkiem, który prowadził _ politykę inną niż transakcyjna _. _ Dotychczas udawało się w sposób incydentalny stworzyć władzę, która nie była uwikłana w ten układ. To był rząd Olszewskiego - bardzo krótko - i później rządy Prawa i Sprawiedliwości, ograniczone przez to, że nie miały większości w parlamencie i musiały szukać sojuszników. Ale jednak był to ośrodek, który nie był uzależniony i mógł prowadzić politykę inną niż (...) transakcyjna _ - powiedział prezes PiS. Jak wyjaśnił, polityka transakcyjna jest _ wykładnikiem starcia między grupami nacisku - zewnętrznymi i wewnętrznymi, przy czym znaczna część tych grup nacisku ma charakter antyrozwojowy _.

bFfYJuEv

Kaczyński przekonywał też, że rozwój musi opierać się na własnym kapitale i na przemyśle. Jak ocenił, kapitał zewnętrzny nie może być w Polsce traktowany jako _ coś dobrego samo przez się _. _ Kapitał zewnętrzny jest dobry wtedy, jeśli jest skierowany na wieloletnie inwestycje. Jeśli Polska jest tylko swojego rodzaju przystanią, w której można przetrwać, dobrze zarobić, a następnie wyruszyć na rynki światowe, to jest zjawisko z naszego punktu widzenia mające charakter co najmniej negatywny, jeśli nie wręcz burzący _ - dodał. Kaczyński nie zgodził się z twierdzeniem, że _ państwo ze swojej natury może tylko zakłócać pozytywne działania mechanizmów rynkowych _

Czytaj więcej w Money.pl
Kaczyński oskarża rząd. Tym razem o... Rząd nie popiera propozycji, by do ustawy o IPN wpisać sankcje karne na używanie tych sformułowań - mówi prezes PiS.
Konflikt na Ukrainie uderzył w polskie firmy? Zaskakujące wyniki badań Kryzys za wschodnią granicą może dotknąć 12 tysięcy polskich firm. Instytut Mands sprawdził dla Money.pl, czy przedsiębiorcy odczuli zawirowania.
Postulaty PiS. "Rozmowa wolnych z wolnymi" - Polacy chcą, by w centrum działań polityków była praca, rodzina, zdrowie i bezpieczeństwo - podkreślił Jarosław Kaczyński.
bFfYJuEO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)