Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kaddafi nie zdołał okraść Banku Centralnego

0
Podziel się

Chociaż Kaddafi sprzedał za granicę 20 proc. libijskich rezerw złota, kraj ma wystarczające fundusze, aby na nowo uruchomić gospodarkę.

Kaddafi nie zdołał okraść Banku Centralnego
(ec.europa.eu)
bEgwUFFh

Nowe władze libijskie nie wiedzą, ile pieniędzy i złota przywłaszczył sobie Muammar Kaddafi, ponieważ przez lata prowadził księgowość _ równoległą _ do oficjalnej, nie zdołał jednak obrabować Banku Centralnego w Trypolisie - powiedział przedstawiciel tych władz.

Wafik al-Szater, który odpowiada za finanse w powołanym przez władze powstańcze zespole do spraw stabilizacji gospodarczej, zapewnił, że Kaddafiemu i jego rodzinie nie udało się obrabować libijskiego Banku Centralnego.

- _ W księgowości Banku Centralnego nie wykryto nadużyć. Kaddafi trzymał pieniądze poza libijskim systemem bankowym _ - oświadczył Szater na konferencji prasowej w Trypolisie

bEgwUFFj

- _ Na razie nie jest możliwe ustalenie, ile pieniędzy i złota ukradli Libijczykom Kaddafi i jego rodzina, ponieważ nie wiemy nawet, jakie zyski miała w ostatnich latach Libia z eksportu ropy naftowej _ - dodał szef ekipy finansowej nowych władz.

Wyraził przekonanie, że stopniowo uda się ustalić, jakie kwoty wchodzą w grę.

bEgwUFFp

**
W ciągu ostatnich dni wpompowano w rynek krajowy _ w celu wskrzeszenia libijskiej gospodarki _ miliony dinarów pochodzące z rachunków libijskich zamrożonych za granicą, jak również z rezerw złota - poinformował Szater.

Jako najważniejsze zadanie wskazał _ przywrócenie w Libii normalnego życia i ustanowienie systemu finansowego opartego na przejrzystej cyrkulacji zasobów między rządem a bankami _.

Oznajmił też, że większość libijskich banków wznowiła już działalność. Również zagraniczne instytucje finansowe, które działały w kraju, przystąpiły do wznawiania działalności.

Szater podkreślił, że _ zamiarem nowych władz jest respektowanie zawartych przez Libię umów _. Wzywają one wszystkie zagraniczne przedsiębiorstwa do wznowienia działalności i kontynuowania inwestycji.

bEgwUFFq

Na wcześniejszej konferencji prasowej gubernator Banku Centralnego Kasim Azuz zapewnił, że chociaż Kaddafi sprzedał za granicę w kwietniu lub maju 20 proc. libijskich rezerw złota, kraj ma wystarczające fundusze, aby na nowo uruchomić gospodarkę.

Zgodnie z liczbami podanymi przez Azuza, libijski Bank Centralny ma 25 miliardów dolarów w kraju i 90 miliardów dolarów za granicą.

Według libijskich źródeł powstańczych, które cytuje madrycki dziennik _ El Pais _, Kaddafi wciąż jeszcze podejmuje różne działania, aby uratować swą fortunę. W ubiegłą niedzielę konwój, w którym jechali wyżsi dowódcy armii Kaddafiego, przewiózł ładunek sztabek złota do Nigerii. - _ Jeżeli jest to prawda, zażądamy zwrotu tych pieniędzy _ - oświadczył członek powstańczej Narodowej Rady Libijskiej Fathi Badża.

Inne wiadomości o Kaddafim czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t155855.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dowodca;libijskich;sil;powstanczych;grozi;pozwem;rzadowi;w;brytanii,159,0,903327.html) Dowódca rebeliantów pozwie rząd mocarstwa? Według _ Timesa _ brytyjskie służby były zamieszane w wydanie Belhadża reżimowi Muammara Kadafiego, który więził go siedem lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t135301.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rzad;chin;potwierdza;kontakty;firm;zbrojeniowych;z;kaddafim,89,0,903257.html) Sprzedawali broń Kaddafiemu? Zaprzeczają Rząd w Pekinie przyznał, że chińskie firmy zbrojeniowe kontaktowały się w lipcu z przedstawicielami Muammara Kaddafiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/148/t155540.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaddafi;nato;planuje;okupacje;libii,54,0,901942.html) Kaddafi odkrywa spisek NATO. Chodzi im o... - _ Podpalimy ziemię pod ich nogami _- grozi libijski dyktator w 42. rocznicę przejęcia władzy.
bEgwUFFK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)