Notowania

rolnictwo w polsce
22.04.2013 23:39

Kalemba: "będę prowadził twarde rozmowy z Czechami o polskiej żywności"

Zdaniem ministra, Polacy powinni dbać o jakość żywności już na terenie swego kraju. Jeśli Polska chce poprawić wizerunek polskiej żywności, musi coś w tym kierunku zrobić.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Dziś minister rolnictwa Stanisław Kalemba spotkał się z szefem czeskiego resortu rolnictwa, Petrem Bendlem. Obaj politycy mówili o wyznaczonej na 6 maja wizycie ministra Kalemby w Pradze._ - Najpierw odbędą się negocjacje dwustronne. Potem chcielibyśmy zorganizować okrągły stół z udziałem specjalistów, abyśmy mogli ocenić sytuację i powiedzieć sobie, jak możemy poradzić sobie z problematyką żywności z Polski _ - powiedział Bendl dziennikarzom agencji CTK i czeskiego radio publicznego.

Jego zdaniem Polacy powinni _ dbać o jakość żywności już na terenie swego kraju _. _ Jeśli Polska chce poprawić wizerunek polskiej żywności, musi coś w tym kierunku zrobić _ - powiedział.

Chodzi o wywołane w Czechach kontrowersje wokół polskiej żywności, które odżyły na początku kwietnia, kiedy czeskie służby weterynaryjne poinformowały o odkryciu zakazanego antybiotyku w polskiej koninie. W lutym czescy inspektorzy odkryli końskie mięso w wołowo-wieprzowych klopsikach i w hamburgerach wyprodukowanych w Polsce, a wcześniej zwrócili uwagę na zawartość soli technicznej w produktach żywnościowych. Zdaniem Państwowej Inspekcji Rolno-Spożywczej, aż 24,1 procent sprowadzanych z Polski produktów żywnościowych nie odpowiada unijnym normom jakościowym.

Kalemba uważa, że kontrowersje wokół polskiej żywności w Czechach _ przekroczyły pewne standardy _. _ Ta sytuacja powinna się zmienić. Być może ta polska żywność za szybko te rynki zdobywa i to jest spór o miejsca pracy, o duże pieniądze i w takich kategoriach należy to traktować. Będę na pewno prowadził twarde rozmowy. Zaproponuję pewne rozwiązania _ - powiedział Kalemba.

Jego zdaniem w relacjach między sąsiadującymi państwami poziom dyskusji powinien być inny. W ubiegłym tygodniu czeski minister rolnictwa Petr Bendl poinformował, że Kalemba _ odmówił spotkania w Pradze na temat polskiej żywności i nie zaproponował nowego terminu rozmów _, _ komplikując _ rozmowy na temat importu polskiej żywności. _ To nieprawda _ - zareagowała na swoich stronach internetowych polska ambasada w Pradze, uznając wyjaśnienia Bendla za _ nieuzasadnione _.

Zdaniem dyrektora generalnego Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzeja Gantnera, Czesi wykorzystują incydenty z mięsem w celu protekcjonizmu, stwarzając polskim firmom bariery w dostępie do rynku. _ - Podważanie polskiego systemu bezpieczeństwa żywności oznacza jego podważenie w całej Unii Europejskiej, ponieważ w ramach wspólnoty jest to system jednolity legislacyjnie _ - mówił dyrektor podczas niedawnych obrad czesko-polskiego forum gospodarczego w Pradze.

Podczas spotkania w Pradze mają zostać przedyskutowane kwestie budżetu Unii Europejskiej, Wspólnej Polityki Rolnej 2014 - 2020, wzmocnienia współpracy pomiędzy Czechami a Polską. Przedstawiciele czeskich i polskich służb będą również rozmawiać na temat kontroli jakości i bezpieczeństwa żywności.

Kalemba przebywa w poniedziałek w Luksemburgu na spotkaniu ministrów rolnictwa państw UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Dostali karę za nielegalną uprawę. 6 mln zł W takich przypadkach Agencja kieruje sprawy do sądu i czeka na prawomocne wyroki, a często także na egzekucje komornicze.
Długa zima oznacza drożejącą żywność? Eksperci przewidują, że zyski producentów i przetwórców mogą być mniejsze.
Unia chce uciąć pieniędze rolnikom. Sprzeciw... Według Izby decyzja o ograniczeniu płatności może spowolnić wzrost i doprowadzić do utraty kolejnych miejsc pracy na obszarach wiejskich.
Tagi: rolnictwo w polsce, kalemba, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz