Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalisz: ustawa Mieszkanie dla Młodych mami ludzi

0
Podziel się:

Chodzi o to, że nie obejmuje mieszkań z rynku wtórnego - uważa szef stowarzyszenia Dom Wszystkich - Polska Ryszard Kalisz.

Kalisz: ustawa Mieszkanie dla Młodych mami ludzi
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Ustawa Mieszkanie dla Młodych - zakładająca pomoc państwa dla młodych kupujących pierwsze mieszkanie lub dom z rynku pierwotnego - mami ludzi, gdyż nie obejmuje mieszkań z rynku wtórnego - uważa szef stowarzyszenia _ Dom Wszystkich - Polska _ Ryszard Kalisz.

_ - Artykuł 75 konstytucji stanowi, że państwo powinno prowadzić politykę mieszkaniową. Ale bez wykluczeń _ - mówił poseł na wtorkowej konferencji w Sejmie.

Kalisz przypomniał, że zgodnie z ustawą młodzi ludzie mogą kupować mieszkania tylko z rynku pierwotnego, czyli nowo budowane. _ To jest mamienie ludzi. To jest robienie wody z mózgu _ - komentował.

Według polityka ustawa _ niczego nie załatwia _ i _ wprowadza ludzi w błąd _. _ To jest ustawa pisana na kolanie, by ogłosić sukces _ - przekonywał.

Celem ustawy, podpisanej w czwartek przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, jest wsparcie osób do 35. roku życia w zakupie pierwszego nowego mieszkania. O dopłatę będą mogły ubiegać się też osoby, które kupią od dewelopera lub zbudują dom jednorodzinny. Pomoc państwa ma polegać na dofinansowaniu wkładu własnego oraz spłacie części kredytu.

Zgodnie z przyjętą pod koniec września przez Sejm ustawą rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania lub domu o powierzchni odpowiednio do: 75 m kw. i 100 m kw.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dnia od dnia jej ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów odnoszących się do uchylenia ustawy z 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2014 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Szansa na mieszkanie z MdM zmalała Limity cenowe w rządowym programie dopłat są znacznie niższe od cen mieszkań w największych miastach. Co to oznacza?
MdM przyjęty. To ostateczna wersja programu dopłat do mieszkań Senat nie zgłosił poprawek do ustawy, ale opozycja ostro ją krytykuje. Sprawdź, ile mieszkań się kwalifikuje.
Ufamy Kaliszowi, a nie wierzymy... Nowy sondaż Byłemu politykowi SLD ufa 45 procent Polaków. Na pierwszym miejscu niezmiennie Bronisław Komorowski.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)