Notowania

rolnictwo
21.05.2011 09:00

Kanada walczy ze zbożowym monopolem

Nowe prawo miałoby wejść w życie w sierpniu 2012 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(scazon/CC/Flickr)

Kanadyjski rząd, który po wygranych wyborach ma większość w parlamencie, chce zreformować zasady handlu kanadyjskim zbożem. Obecne, istniejące od 1929 roku, dają monopol w handlu izbie zbożowej - Canadian Wheat Board.

W minionym tygodniu minister rolnictwa Gerry Ritz zapowiedział, że projekt ustawy zostanie skierowany do parlamentu jesienią, a nowe prawo miałoby wejść w życie w sierpniu 2012 roku.

Konserwatyści od dawna opowiadali się za utworzeniem dodatkowej organizacji i daniem wyboru farmerom, kto będzie reprezentował ich interesy w sprzedaży ziarna. Także wielu farmerów, jak przypomniał dziennik _ The National Post _, domagało się zakończenia istnienia największego na świecie monopolu w dziedzinie rolnictwa.

Polski minister rolnictwa Marek Sawicki podczas niedawnej wizyty w Kanadzie zwracał uwagę, że właśnie istnienie zbożowego monopolu jest jedną z najbardziej zaskakujących rzeczy w kanadyjskim systemie gospodarczym.

*Canadian Wheat Board (CWB) *to izba reprezentująca farmerów uprawiających pszenicę i jęczmień, jest też ich własnością. Po Wielkim Kryzysie 1929 roku, kiedy rolnicy mieli problemy ze sprzedażą plonów, rząd utworzył specjalną monopolistyczną organizację, zapewniającą finansowanie sprzedaży i ułatwiającą eksport.

CWB jest obecnie jednym z największych kanadyjskich eksporterów i największą agencją sprzedaży zboża na świecie. Za pośrednictwem CWB kanadyjskie zboże sprzedawane jest do ponad 70 krajów na świecie, a zyski ze sprzedaży, po odjęciu kosztów handlowych, trafiają do farmerów. Działalność CWB jest określana specjalną ustawą (Canadian Wheat Board Act).

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t20165.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bruksela;przeciwna;pomyslom;sawickiego,138,0,832394.html) Bruksela przeciwna pomysłom Sawickiego Minister chciał podniesienia ceny pszenicy w skupie interwencyjnym oraz zwiększenia kwot na produkcję cukru.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t130539.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kanada;walczy;z;powodzia;wysadzaja;waly,175,0,829615.html) Kanada walczy z powodzią. Wysadzają wały Rząd kanadyjskiej prowincji Manitoba zdecydował o przerwaniu wałów przeciwpowodziowych przy rzece Assiniboine. Kontrolowane zalanie sąsiednich terenów ma chronić mieszkańców w dole rzeki.
Tagi: rolnictwo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz