Notowania

gaz łupkowy w polsce
07.06.2011 08:48

Kanadyjczycy też chcą naszego gazu

W poszukiwaniach gazu łupkowego w Polsce biorą już udział dwie firmy kanadyjskie - Nexen i Talisman Energy. Wkrótce mogą pojawić się kolejne, które zajmą się poszukiwaniem surowca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lagereek/Dreamstime)

*W poszukiwaniach gazu łupkowego w Polsce biorą już udział dwie firmy kanadyjskie - Nexen i Talisman Energy. Wkrótce mogą pojawić się kolejne, które zajmą się poszukiwaniem surowca. *

_ - W tej chwili mamy już dwie firmy kanadyjskie w Polsce. Na koncesji Marathon Oil Poland współinwestorem jest firma Nexen, a na koncesji firmy San Leon Energy współinwestorem jest Talisman Energy _ - powiedział dr Paweł Poprawa z Państwowego Instytutu Geologicznego.

Według opinii ekspertów z branży wkrótce na polskim rynku może pojawić się kolejna - Encana, która będzie współpracować przy poszukiwaniach gazu niekonwencjonalnego z jedną z polskich firm.

Jak powiedział Poprawa, niedawno z wizyty w Kanadzie w prowincjach Alberta i British Columbia wróciła delegacja polskich przedstawicieli m.in. z resortu spraw zagranicznych, środowiska, gospodarki, Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG) i Wyższego Urzędu Górniczego. Polacy rozmawiali z Kanadyjczykami m.in. o współpracy, regulacji prawnych dotyczących poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego, ochronie środowiska, ale też systemach poboru opłat eksploatacyjnych. Jak wyjaśnił, każda prowincja kanadyjska indywidualnie ustala zasady pobierania opłat z tytułu eksploatacji gazu.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t75544.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/musimy;rozmawiac;o;gazie;lupkowym,165,0,837285.html) "Musimy rozmawiać o gazie łupkowym" - W 2008 roku najbardziej atrakcyjny stan pod względem złóż - Alberta - podwyższył podatki dla firm eksploatujących surowiec. Chodzi o tzw. royalities, czyli zasadę, zgodnie z którą państwo odstępuje firmie prawo do wydobycia złoża, ale w zmian ma udział w zysku z eksploatacji surowca. Czyli w jakimś procencie pozostaje współwłaścicielem tego produktu, który jest wydobywany. Po podwyżce tej opłaty w Albercie, cały przemysł wydobywczy opuścił prowincję, przenosząc się do British Columbii i USA. Alberta w końcu obniżyła royalities i teraz próbuje odzyskać dawną pozycję. Przemysł stopniowo wraca do tej prowincji _ - powiedział Poprawa.

Jego zdaniem, przykład ten powinien być wzięty pod uwagę przy ustalaniu regulacji dotyczących opłat koncesyjnych w Polsce._ - Kanada rozpoczęła eksploatację gazu łupkowego troszkę później niż USA. Jednak produkcję rozwinęła bardzo szybko. Zasoby w Kanadzie są absolutnie imponujące - mówimy o gigantycznych złożach gazu łupkowego _ - zaznaczył.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t89048.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lupkowy;lider;ue;podziekujmy;francji,236,0,845548.html) Łupkowy lider UE? "Podziękujmy Francji"
W kwietniu bieżącego roku amerykańska Agencja do spraw Informacji Energetycznej (EIA) poinformowała, że Kanada ma około 11 bln metrów sześciennych możliwego do eksploatacji gazu łupkowego. Dla porównania zasoby USA oszacowano na około 24,4 bln metrów sześciennych. Szacunki dla Polski w raporcie EIA to około 5,3 bln metrów sześciennych surowca, czyli najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania (raport EIA dotyczył 32 krajów). Ta ilość gazu - podkreśliła Agencja - powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.

W Polsce - jak dotąd - wydano 87 koncesji na poszukiwanie złóż gazu niekonwencjonalnego. Jak mówił w maju w Sejmie wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Henryk Jezierski, polski rząd jest zdeterminowany, by gaz łupkowy w Polsce znaleźć, a potem rozpocząć jego eksploatację. Przemysłowe wydobycie gazu łupkowego nie rozpocznie się w Polsce jednak wcześniej, niż za 10-15 lat.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t130539.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kanada;walczy;z;powodzia;wysadzaja;waly,175,0,829615.html) Kanada walczy z powodzią. Wysadzają wały Rząd kanadyjskiej prowincji Manitoba zdecydował o przerwaniu wałów przeciwpowodziowych przy rzece Assiniboine. Kontrolowane zalanie sąsiednich terenów ma chronić mieszkańców w dole rzeki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/t84498.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;kanadzie;wyciekla;ropa;olbrzymie;ilosci,19,0,823827.html) W Kanadzie wyciekła ropa. Olbrzymie ilości W prowincji Alberta z ropociągu wyciekło 4,5 mln litrów ropy. To największy wyciek od dziesięcioleci.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/143/t86415.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/kanada;-;tam;najlatwiej;zarobic;miliony,155,0,817307.html) Kanada - tam najłatwiej zarobić miliony? Z badań wynika, że Kanada jest krajem, gdzie zachęca się do osiągania sukcesów, a osiągnięcia są nagradzane. Milionerzy dobrze gospodarują tam swoimi pieniędzmi.
Tagi: gaz łupkowy w polsce, poszukiwania gazu, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz