Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kara dla Carrefoura wyniesie ponad pół miliona złotych

Według sądu przedsiębiorca znał dobrze warunki i zdawał sobie sprawę z konieczności ich wykonania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kmaschke/CC/Flickr)

Carrefour nie wypełnił warunku nałożonego w związku z przejęciem spółki Ahold i nie sprzedał w wyznaczonym terminie dwóch placówek handlowych. W związku z tym * *Sąd Apelacyjny potwierdził decyzję Prezes UOKiK i orzekł pół miliona kary dla przedsiębiorcy.

Wyrok sądu dotyczy decyzji z czerwca 2007 roku - podał UOKiK w komunikacie przesłanym Money.pl. Carrefour otrzymał wówczas zgodę UOKiK na przejęcie kontroli nad spółką Ahold pod warunkiem, że do końca 2008 roku zrezygnuje z wszelkich praw do dziewięciu wskazanych w decyzji sklepów.

Przedsiębiorca nie wykonał jednak w terminie tego zobowiązania. Dwie placówki - _ Champion _ w Grodzisku Mazowieckim i _ Albert _ w Jaworznie zostały sprzedane blisko miesiąc po terminie wyznaczonym przez Urząd i zaakceptowanym przez Carrefour. Dlatego w 2009 roku Prezes UOKiK nałożyła na spółkę karę finansową w wysokości 542 412 zł.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów maksymalna sankcja może w takim przypadku wynieść równowartość 10 tys. euro za każdy dzień zwłoki w wykonaniu decyzji.

Przedsiębiorca skorzystał z przysługującego prawa i odwołał się od decyzji. Sądy kolejnych instancji przyznawały rację Prezes UOKiK. W październiku 2011 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a 17 maja 2012 r. Sąd Apelacyjny oddalił w całości odwołanie spółki Carrefour.

W ustnym uzasadnieniu wyroku stwierdzono, że warunek został jasno określony i spółka zdawała sobie sprawę z konieczności jego wykonania. Sąd potwierdził również, że kara finansowa jest adekwatna do stopnia naruszenia przepisów.

Dzisiejszy wyrok oznacza, że decyzja w sprawie nałożenia kary na Carrefour jest prawomocna.

Czytaj więcej w Money.pl
Urzędnicy chcą kontrolować nasze maile Kontrolerzy mogliby korzystać z pomocy policji, a także żądać od kontrolowanych dostępu do poczty elektronicznej i haseł do komputerów.
Nie będzie wielkiego przejęcie w energetyce? Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel uważa, że to bardzo ważna decyzja dla całego rynku - zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów.
Przyznaj się do zmowy, możesz uniknąć kary Przedsiębiorcy, którzy złamali prawo, ale zdecydują się na współpracę z UOKiK, mogą liczyć na łagodniejsze potraktowanie.
Ważna decyzja w sprawie przejęcia Empiku Penta Investents obejmie kontrolę nad NFI Empik Media & Fashion.
Tagi: decyzje uokik, urząd ochrony konkurencji i konsumenta, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz