Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kara dla Gazpromu. Jest szansa na porozumienie

0
Podziel się:

Komisja sprawdza, czy Gazprom nie nadużywa swojej dominującej pozycji na rynku dostaw gazu do Europy Środkowo-Wschodniej.

Kara dla Gazpromu. Jest szansa na porozumienie
(Evgeny Gerashchenko/CC BY-SA 2.5/wikimedia)

Gazprom ma w ciągu najbliższych dni przedstawić KE swoje zobowiązania do działań naprawczych, by odpowiedzieć na jej antymonopolowe obawy. Gdyby KE zaakceptowała te zobowiązania, Gazprom mógłby uniknąć kary, choć nie jest to jeszcze przesądzone.

Wczoraj komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia spotkał się w Brukseli z wiceprezesem Gazpromu Aleksandrem Miedwiediewem oraz rosyjskim wiceministrem energetyki Anatolijem Janowskim.

_ - To było konstruktywne spotkanie, podczas którego Gazprom wyraził chęć zbadania możliwości odpowiedzenia na obawy KE o przestrzeganie konkurencji zgodnie ze zobowiązaniem. Gazprom zapowiedział, że w nadchodzących dniach na piśmie zaprezentuje projekt propozycji, które Komisja oceni _ - oświadczył Almunia.

Komisja rozpoczęła dochodzenie we wrześniu ubiegłego roku, by sprawdzić, czy Gazprom nie nadużywa swojej dominującej pozycji na rynku dostaw gazu do Europy Środkowo-Wschodniej i nie pogarsza w ten sposób bezpieczeństwa dostaw do konsumentów w UE. KE bada m.in. formułę cenową gazu stosowaną w naszym regionie, która wiąże ceny gazu z cenami ropy, a także klauzule w kontraktach, które zakazują krajom reeksportu gazu.

W październiku br. komisarz ds. konkurencji Almunia poinformował, że KE przeszła do kolejnej fazy w dochodzeniu przeciwko Gazpromowi ws. domniemanych praktyk monopolistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej i przygotowuje zarzuty wobec koncernu.

Gdyby dochodzenie KE potwierdziło monopolistyczne praktyki Gazpromu, KE mogłaby ich zakazać i nałożyć na spółkę karę, sięgającą nawet 10 proc. rocznych przychodów. Drugą możliwością jest przedstawienie przez spółkę zobowiązań do zmiany zachowania. Gdyby KE je zaakceptowała, uczyniłaby je prawnie wiążącymi, a wówczas spółka może uniknąć kary.

Czytaj więcej w Money.pl
Pierwsza rata za uległość Janukowycza? Zadłużenie Naftohazu wobec Gazpromu za gaz pobrany w sierpniu wynosi 765 mln dolarów.
South Stream pogłębi uzależnienie od Rosji Eksperci wskazują, że Rosja wykorzystując zależność Serbii w kwestiach energetycznych narzuciła Belgradowi niekorzystne zasady realizacji inwestycji.
Kolejna odsłona walki PGNiG z Gazpromem Chodzi o uporządkowanie sytuacji we władzach spółki, właściciela polskiego odcinka gazociągu jamalskiego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)