Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kara dla Węgier zniesiona. Zaoszczędzą pół miliarda euro

0
Podziel się:

Kara została nałożona w marcu ramach procedury nadmiernego deficytu.

Kara dla Węgier zniesiona. Zaoszczędzą pół miliarda euro
(Neilhooting/CC/Flickr)

Zgodnie z rekomendacją KE, ministrowie finansów zdecydowali o zniesieniu kary zamrożenia prawie pół miliarda euro funduszy spójności dla Węgier od przyszłego roku. Ponadto zamknęli procedury nadmiernego deficytu wobec Niemiec i Bułgarii.

Jak poinformowała duńska prezydencja, ministrowie finansów UE (Ecofin) podjęli decyzję o zniesieniu kary dla Węgier, nałożonej na kraj w marcu ramach procedury nadmiernego deficytu.

Decyzję podjęli w oparciu o ocenę Komisji Europejskiej, że Węgry podjęły _ niezbędne działania, by zredukować nadmierny deficyt _. KE uznała 30 maja, że wobec podjętych przez Węgry działań można oczekiwać, że budżet Węgier osiągnie 2,5 proc. PKB w 2012 roku i pozostanie poniżej dopuszczalnego poziomu 3 proc. PKB w 2013 roku. Zgodnie z majowymi prognozami KE dług publiczny Węgier spadnie i wyniesie w 2012 r. 78,5 proc. PKB, i będzie dalej nieznacznie spadał w 2013 roku.

Chodzi o zniesienie kary częściowego zawieszenia unijnych funduszy spójności dla Węgier (o wartości 495 mln euro z puli na 2013 rok). Z rekomendacji KE ministrowie finansów państw UE zdecydowali w marcu, że ta kara wejdzie w życie od stycznia przyszłego roku, jeśli rząd Węgier nie podejmie jeszcze w tym roku wystarczających działań, w tym dodatkowych środków strukturalnych, w celu trwałego ograniczenia deficytu budżetowego poniżej wymaganych w kryteriach z Maastricht 3 proc. PKB.

Ponadto ministrowie finansów, zgodnie z rekomendacją KE z 30 maja, zdecydowali o zamknięciu procedury nadmiernego deficytu wobec Bułgarii i Niemiec, potwierdzając, że oba kraje trwale obniżyły deficyty poniżej dozwolonego pułapu 3 proc. PKB.

Bułgaria zredukowała swój deficyt z 3,1 proc. PKB w 2010 do 2,1 proc. w 2011 roku. Zgodnie z majowymi prognozami deficyt będzie dalej malał do 1,9 proc. PKB w 2012 i 1,7 proc. w 2013 roku.

Niemcy zredukowały deficyt z 4,3 proc. w 2010 roku do 1 proc. PKB w 2011 roku. Zgodnie z majowymi prognozami deficyt Niemiec wyniesie 0,9 proc. PKB w 2012 r. i 0,7 proc. PKB w roku następnym.

Po decyzji w sprawie Bułgarii i Niemiec, w UE wciąż pozostanie 21 państw objętych procedurą nadmiernego deficytu.

Ecofin podejmuje decyzję o zamknięciu procedury wobec kraju na podstawie twardych danych, a nie prognoz. To oznacza, że ewentualnej decyzji w sprawie Polski, której jako cel redukcji deficytu do 3 proc. PKB wyznaczono rok 2012, można spodziewać się najwcześniej w przyszłym roku. Według majowych prognoz KE Polsce uda się spełnić ten cel, a w 2013 roku deficyt spadnie do 2,5 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Komisja Europejska może ukarać ten kraj za złamanie prawa UE Jose Manuel Barroso wyjaśnił, że wszczęcie postępowania to efekt analizy prawnej ustaw.
Widmo sankcji padło na Węgry. Wystraszyli się _ Węgry pozostają gotowe do kontynuowania konsultacji na temat wszystkich kwestii podniesionych przez KE _- głosi komunikat.
Unia zakręci Węgrom kurek? Sankcje Komisja Europejska rekomenduje nałożenie na kraj sankcji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)