Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Karta Turysty przyciągnie turystów do Zamościa?

0
Podziel się:

Karta Turysty będąca biletem wstępu do muzeum lub zoo i uprawniająca do zniżek w wielu hotelach, restauracjach czy sklepach funkcjonuje od dzisiaj w Zamościu (Lubelskie).

na zdjęciu: inscenizacja szturmu na twierdzę Zamość
na zdjęciu: inscenizacja szturmu na twierdzę Zamość
bELxYXKJ

Karta Turysty będąca biletem wstępu do muzeum lub zoo i uprawniająca do zniżek w wielu hotelach, restauracjach czy sklepach funkcjonuje od dzisiaj w Zamościu (Lubelskie). Karta ma przyciągać turystów, których rocznie przybywa tu około 250 tysięcy.

_ - W tym roku Karta Turysty będzie obowiązywać od 26 kwietnia do 19 października. Mamy nadzieję, że uatrakcyjni pobyt w naszym mieście i ułatwi jego zwiedzanie _ - powiedział sekretarz miasta Zamość Karol Garbula.

Karta Turysty w Zamościu jest biletem wstępu do Muzeum Zamojskiego, Ogrodu Zoologicznego im. Stefana Milera oraz na trasę podziemną i taras widokowy Bastionu VII dawnej Twierdzy Zamość. Koszt karty (28 zł normalna, 18 zł ulgowa) jest niższy niż koszty biletów wstępu do wszystkich objętych nią obiektów. Ponadto posiadacze karty będą mogli skorzystać ze zniżek (od 5 do 15 proc.) oferowanych przez 60 prywatnych partnerów programu - hoteli restauracji, sklepów, punktów usługowych.

bELxYXKL

Zakupiona karta jest ważna przez trzy dni. _ - Chodzi m.in. o to, żeby zatrzymać turystów w Zamościu na dłużej niż jeden dzień, bo wiele osób odwiedzających Zamość przyjeżdża tu na jednodniowe wycieczki _ - zaznaczył Garbula.

Według szacunków władz miasta Zamość rocznie odwiedza około 250 tys. turystów. Jak dodał Garbula, z informacji uzyskanych od zamojskich hotelarzy wynika, że obłożenie hoteli w 2013 r. wzrosło od kilku do nawet 20 proc. w stosunku do roku 2012. _ - Chcielibyśmy, aby ten trend wzrostu się utrzymywał, bo turystyka jest ważną gałęzią rozwoju gospodarczego miasta _ - zaznaczył Garbula.

Od wielu lat w Zamościu prowadzone są prace związane z restauracją zabytków i tworzeniem atrakcyjnej oferty turystycznej.

Systematycznie odnawiane jest Stare Miasto - nazywane Perłą Renesansu - wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odnowiono Rynek Wielki, renesansowe staromiejskie podwórka, Rynek Wodny, Rynek Solny. Zamość pozyskiwał na te cele dotacje z różnych źródeł - funduszy unijnych, budżetu państwa, Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Od wejścia Polski do Unii Europejskiej na projekty związane z rewitalizacją zespołu staromiejskiego wydano już ok. 160 mln zł.

bELxYXKR

Obecnie trwają prace przy odtworzeniu historycznego przebiegu dawnych fortyfikacji Twierdzy Zamość. Fortyfikacje wokół Zamościa powstały na przełomie XVI i XVII w. na zlecenie założyciela miasta hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. Twierdza ta - wielokrotnie przebudowywana - była jedną z największych na ziemiach polskich. W XVII jej mury liczyły 2,5 km długości, tworzyły nieregularny siedmiobok z siedmioma bastionami w załamaniach. W drugiej połowie XIX w. na rozkaz cara Aleksandra II twierdza została zlikwidowana; większość umocnień rozebrano.

Odtworzenie historycznego przebiegu dawnych fortyfikacji i restauracja zachowanych fragmentów ma kosztować w sumie prawie 96 mln zł, z czego ponad 73 mln zł to dotacja unijna z programów Innowacyjna Gospodarka oraz Infrastruktura i Środowisko. Część prac już wykonano i niektóre obiekty udostępniono do zwiedzania. Wszystkie zrekonstruowane i odnowione elementy dawnej Twierdzy Zamość mają być gotowe jesienią 2014 roku.

Czytaj więcej w Money.pl

bELxYXLm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)