Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Karty bankomatowe

0
Podziel się:

Karta bankomatowa (ang. ATM Card) służy wyłącznie do dokonywania wypłat gotówki w bankomacie bądź innych operacji, które możliwe są do wykonania z użyciem tego urządzenia, np. zmiana kodu PIN, sprawdzenie stanu rachunku, wydrukowanie historii transakcji na rachunku, złożenie prostego zlecenia płatniczego, operacje czekowe czy dostęp do funkcji depozytowych w bankomacie.

Ponieważ producenci bankomatów oraz banki starają się wyposażać bankomaty w różne dodatkowe funkcje, coraz częściej zdarza się, że w bankomacie możemy wykonywać również specyficzne operacje bezgotówkowe czy transakcje płatnicze np. doładowanie konta telefonu komórkowego.

Można zatem zaryzykować stwierdzenie, iż karta bankomatowa posiada również pewne ograniczone i ściśle określone funkcje karty płatniczej, dzięki którym możliwe jest wykonanie pewnych transakcji bezgotówkowych za pośrednictwem bankomatu.

Karta bankomatowa może również posiadać możliwość wypłaty gotówki poza bankomatem - najczęściej dotyczy to sytuacji wypłaty gotówki w kasie banku, która wyposażona jest w elektroniczny terminal umożliwiający dodatkowo weryfikację kodu PIN.

Wszystkie te powyższe dodatkowe funkcje karty bankomatowej zależne są jednak od banku, który określa zakres funkcjonalności karty. Najczęściej jednak banki wydające karty bankomatowe ograniczają jej funkcjonalność wyłącznie do transakcji wypłaty gotówki z bankomatu.

Zdarza się jednak, iż bank wydający kartę bankomatową umożliwia również wykonywanie nią transakcji również poza bankomatami, w specjalnych samoobsługowych urządzeniach służących np. do dokonywania płatności za bilety komunikacji, zapłatę za parking lub autostradę bądź zapłatę za rozmowy telefoniczne z publicznych aparatów dostosowanych do akceptacji kart. Tego typu transakcje mogą również wymagać potwierdzenia kodem PIN.

Powyższe rozszerzenia funkcji powodują jednak, iż taka karta musi zostać określona jako karta płatnicza (funkcjonująca wyłącznie w środowisku elektronicznym) i nie może być określa jako wyłącznie karta bankomatowa.

Karta bankomatowa - zgodnie ze swoją nazwą - służy bowiem wyłącznie do przeprowadzania transakcji w bankomatach, a ewentualne funkcje płatnicze mogą dotyczyć tylko operacji realizowanych przez bankomat. Charakteru karty bankomatowej nie zmienia także jej wykorzystywanie przez bank jako karty identyfikacyjnej w banku, np. zamiast konieczności okazywania dokumentu tożsamości - jako sprawdzenie tożsamości wystarcza wówczas wczytanie karty do terminala w okienku bankowym i podanie prawidłowego kodu PIN.

Ponieważ funkcjonalność kart bankomatowych jest bardzo ograniczona, zdecydowana większość banków wydaje karty płatnicze z funkcją kart bankomatowych, które jednocześnie mogą służyć zarówno do przeprowadzania transakcji w bankomacie jak i do dokonywania płatności w punktach handlowo-usługowych.

Warto jeszcze dodać, iż karty bankomatowe mogą być wydane jako karty lokalne (czyli akceptowane są wyłącznie przez określoną sieć bankomatów jednego lub kilku współpracujących ze sobą banków) bądź mogą być wydane w ramach jednego z międzynarodowych systemów kart bankomatowych (np. PLUS lub Cirrus), wówczas akceptowane są przez wszystkie bankomaty na świecie oznaczone symbolem danego systemu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)