Notowania

decyzje uokik
24.11.2011 11:58

Kary dla PZU i Uniqa - za niedozwolone praktyki

PZU i Uniqa bezprawnie ograniczali swoją odpowiedzialność z tytułu zawartej z kierowcą umowy ubezpieczenia OC - wykazało postępowanie UOKiK.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PZU/Materiały prasowe)

*Zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego przysługuje każdemu poszkodowanemu kierowcy stwierdziła Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, wydając decyzje przeciwko Powszechnemu Zakładowi Ubezpieczeń oraz Uniqa. Urząd uznał, że ubezpieczyciele bezprawnie ograniczają odpowiedzialność i nałożyła łącznie ponad 12 mln zł kary. *

UOKiK wszczął postępowania w sprawie dwóch towarzystw ubezpieczeniowych: PZU oraz Uniqa w czerwcu po informacjach przekazanych przez Rzecznika Ubezpieczonych. Wątpliwości Prezes Urzędu wzbudziło postępowanie zakładów ubezpieczeń w przypadku realizowania roszczeń konsumentów o zwrot kosztów najmu samochodu zastępczego.

Postępowania wykazały m.in., że ubezpieczyciele bezprawnie ograniczają swoją odpowiedzialność z tytułu zawartej z kierowcą umowy ubezpieczenia OC. Zakwestionowane działanie prowadzi do tego, że nie każdy właściciel uszkodzonego podczas kolizji samochodu dostaje zwrot pieniędzy za najęcie auta zastępczego.

Zgodnie z praktyką stosowaną przez obu ubezpieczycieli, zwrot kosztów przysługuje osobom, które prowadzą działalność gospodarczą. Konsumenci mogli na to liczyć tylko w wyjątkowej sytuacji. Wtedy, gdy wykazali, że samochód był im niezbędny do życia codziennego (np. dojazd do pracy, do szkoły) i nie mieli możliwości skorzystania z innych środków komunikacji (np. komunikacji publicznej). W pozostałych przypadkach sytuację, w której konsument nie może korzystać z uszkodzonego samochodu ubezpieczyciele traktują jako tzw. szkodę niemajątkową - za którą wynagrodzenie się nie należy.

Zdaniem Prezes UOKiK, każdemu właścicielowi uszkodzonego auta należy się zwrot pieniędzy za najem samochodu zastępczego, ponieważ utrata możliwości korzystania z pojazdu zawsze stanowi szkodę majątkową. Warto podkreślić, że poszkodowany nie musi wykazywać, że uszkodzony samochód jest mu niezbędny do wykonywania pracy lub po prostu do życia codziennego.

Stanowisko Prezes UOKiK jest zgodne z uchwałą Sadu Najwyższego, który stwierdził, że zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego przysługuje każdemu poszkodowanemu kierowcy. Zakłady ubezpieczeń nie mogą odmawiać zwrotu kosztów osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej.

Prezes UOKiK nakazała ubezpieczycielom zaniechania stosowania niedozwolonych praktyk. Nałożyła także kary pieniężne: na PZU 11 286 707 zł, a na Uniqa 1 069 902 zł. Decyzje Prezes UOKiK nie są prawomocne, przedsiębiorcy mogą odwołać się do sądu.

O działalności UOKiK czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t77994.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/oklamywali;klientow;uokik;wzial;pod;lupe;znany;fundusz,161,0,954017.html) Okłamywali klientów? UOKiK ich prześwietla Chodzi o wzorce umów stosowanych przez jeden z funduszy hipotecznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t130064.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/zarzadzanie/artykul/przedsiebiorco;przyznaj;sie;zanim;inni;zrobia;to;za;ciebie,10,0,969994.html) Lepiej przyznaj się, bo inni zrobią to za ciebie Money.pl po raz kolejny przyłączył się do akcji UOKiK, zachęcającej przedsiębiorców, by przyznawali się do tworzenia karteli.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t117064.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/ebiznes/artykul/uokik;nalozyl;kare;na;telekomy;za;telewizje;mobilna,243,0,974323.html) UOKiK ukarał cztery największe telekomy 113 mln zł kary nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na operatorów komórkowych.
Tagi: decyzje uokik, pzu, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, ubezpieczenia, prawo, gospodarka polska, wiadmości, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz