Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kasparow: Postępowanie KE wobec Gazpromu zagrożeniem dla Putina

0
Podziel się:

Gazprom, należący w ponad 50 procentach do państwa, jest podejrzewany przez KE o utrudnianie swobodnego przepływu gazu w całej UE.

Kasparow: Postępowanie KE wobec Gazpromu zagrożeniem dla Putina
(ruben van eijk/CC/Flickr)

Wszczęte przez Komisję Europejską postępowanie antymonopolowe wobec rosyjskiego koncernu Gazprom jest poważnym zagrożeniem dla prezydenta Rosji Władimira Putina - ocenił rosyjski opozycjonista i były szachowy mistrz świata Garri Kasparow.

4 września KE wszczęła wobec Gazpromu dochodzenie, aby sprawdzić, czy nie nadużywa on swojej dominującej pozycji jako jeden z głównych dostawców gazu do Europy Środkowej i Wschodniej i nie pogarsza w ten sposób bezpieczeństwa konsumentów w Unii Europejskiej.

Nawiązując do tego, Kasparow na konferencji prasowej w Tallinie powiedział, że Gazprom oraz inny koncern paliwowy Rosnieft _ stanowią rodzaj rady w rosyjskim państwie, kierowanej przez oligarchów Putina _.

_ - Wszelkie osłabienie Gazpromu oraz Rosnieftu stanowi poważne zagrożenie dla Putina, ponieważ osłabia jego interesy polityczne i gospodarcze, dlatego też traktuje on tę sprawę tak bardzo poważnie _ - ocenił Kasparow. - _ Ludziom ze swojego otoczenia Putin powinien wydawać się kimś, kto ochrania interesy całego klanu _ - dodał opozycjonista.

Gazprom, należący w ponad 50 procentach do państwa, jest podejrzewany przez KE o utrudnianie swobodnego przepływu gazu w całej UE, głównie przez narzucanie swoim klientom nieuczciwych cen, które uzależnione są od notowań ropy naftowej i produktów ropopochodnych na światowych rynkach, ale jednocześnie są różne w zależności od kraju.

Krótko po decyzji KE o wszczęciu postępowania Putin wydał dekret, nakazujący podmiotom gospodarczym o strategicznym znaczeniu dla kraju, by uzgadniały z rządem swoje postępowanie w sytuacjach, gdy inne państwa lub organizacje międzynarodowe wysuwają wobec nich jakieś żądania. Gazprom jest jedną z takich strategicznych firm.

Na mocy dekretu spółki takie muszą też uzgadniać z rządem wszelkie zmiany w umowach z zagranicznymi kontrahentami. Oznacza to - jak wyjaśnił Gazprom - że zagraniczni partnerzy rosyjskiego koncernu nie będą mogli już negocjować z nim dwustronnych obniżek cen gazu.

Czytaj więcej w Money.pl
Gazprom znów ma kłopoty. Tym razem w... Po Komisji Europejskiej także rosyjskie służby antymonopolowe chcą zainteresować się działalnością Gazpromu.
To strategiczne porozumienie dla tej spółki Argentyńska państwowa spółka energetyczna YPF poinformowała dzisiaj o zawarciu strategicznego porozumienia z rosyjskim gigantem gazowniczym - Gazpromem.
Nowy pomysł Rosjan na gaz dla Europy Gazociąg Północny może połączyć Rosję i Wielką Brytanią dzięki jednej z dodatkowych nitek, której budowę rozważa Nord Stream.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)