Notowania

ceny paliw
06.03.2015 06:56

Kazachstan nie chce już paliwa z Rosji

Astana chce chronić swój rynek wewnętrzny. Rosyjskie paliwa znacznie potaniały z powodu spadku wartości rubla.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Kazachstan poinformował, że zawiesza na 45 dni import z Rosji benzyny i oleju napędowego, których zakup stał się korzystniejszy niż paliw krajowych z racji spadku wartości rubla. Astana chce chronić swój rynek wewnętrzny.

Od 5 marca do 20 kwietnia roku 2015 zakazany jest import do Kazachstanu benzyny i oleju z Rosji - powiadomiło kazachskie ministerstwo energetyki na swej stronie internetowej.

Kazachstan, jak pisze AFP, już wcześniej wyrażał zaniepokojenie napływem od początku roku rosyjskiej benzyny, która znacznie potaniała z powodu spadku wartości rubla; rosyjska waluta straciła w tym roku niemal połowę swej wartości w stosunku do dolara, na czym zaważyły zachodnie sankcje i spadek cen ropy naftowej.

Ministerstwo energetyki wyrażało zwłaszcza obawy, by to nie doprowadziło do zamknięcia rafinerii ropy w Kazachstanie, kraju bogatym w węglowodory, który produkuje dwie trzecie konsumowanych przez siebie źródeł energii.

Dewaluacja rubla i spadek cen ropy naftowej spowodowały też obniżenie wartości walut w kilku innych poradzieckich republikach.

Azerbejdżan - kolejne państwo bogate w ropę - zdewaluował pod koniec lutego swą walutę, manata, o 33,5 proc. względem dolara amerykańskiego.

*Za pół roku Rosję czeka fala upadłości: *

Czytaj więcej w Money.pl
Były zięć prezydenta Kazachstanu mordercą? Austriacka prokuratura oskarżyła Rachata Alijewa o zamordowanie dwóch bankierów.
Wojska ukraińskie i kazachskie będą... W niedzielę wizytę w Kijowie złożył prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka.
Tagi: ceny paliw, kazachstan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz