Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kazachstan: zatrzymany szef Kazatompromu oskarżony o korupcję

0
Podziel się:

Walerij Szewielow, szef państwowego przedsiębiorstwa atomowego Kazatomprom, miał uczestniczyć w sprzeniewierzeniu ponad 52 mln
euro.

Kazachstan: zatrzymany szef Kazatompromu oskarżony o korupcję
(KazAtomProm)

W Kazachstanie zatrzymany został z powodu oskarżeń o korupcję Walerij Szewielow (na zdjęciu), szef państwowego przedsiębiorstwa atomowego Kazatomprom - podała tamtejsza policja finansowa. Miał on uczestniczyć w sprzeniewierzeniu 1,3 mld tenge (ponad 52 mln euro).

Szewielow przebywa w areszcie. Zatrzymany został również wicedyrektor Kazatomprom-Demeu, spółki-córki państwowego koncernu. Spółka ta zajmowała się rozwojem socjalnym regionów, gdzie wydobywany jest uran.

Obaj są podejrzani o udział w sprzeniewierzeniu funduszy przyznanych prywatnej firmie-podwykonawcy na prace budowlane. Szef tej firmy został już zatrzymany. Agencje podają tylko jego nazwisko - Alibekow.

Kazatomprom, zajmujący się wydobyciem i eksportem uranu, jest jednym ze światowych liderów w swej branży. W Kazachstanie znajduje się 20 proc. światowych zasobów uranu.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd ma nowy program walki z korupcją Najwięcej przypadków korupcji związanych jest z infrastrukturą, informatyzacją, wykorzystywaniem środków unijnych, służbą zdrowia, obroną, energetyką, ochroną środowiska, a także korupcją urzędniczą.
Luksusowe hotele nie dla urzędników Urzędnikom kategorycznie zakazano urządzania przyjęć w pięciogwiazdkowych hotelach.
Minister trafi do więzienia. Przez tani prąd Codrut Seres został skazany na cztery lata więzienia za to, że pozwolił w 2004 roku na sprzedaż energii elektrycznej przez państwową firmę po zaniżonej cenie.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)