Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE przeznacza 50 mln euro na pomoc dla Sudanu Południowego

0
Podziel się:

Media ostrzegają, że sytuacja w Sudanie Płd. przeradza się już w wojnę
domową.

KE przeznacza 50 mln euro na pomoc dla Sudanu Południowego
(Polaris Images/East News)

Komisja Europejska odblokowała dziś środki unijne na pomoc dla tego kraju - poinformowała unijna komisarz ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa. Media ostrzegają, że sytuacja w Sudanie Płd. przeradza się już w wojnę domową.

_ - Sudan Południowy znalazł się na krawędzi klęski humanitarnej, której musimy za wszelką cenę zapobiec _ - powiedziała Georgiewa, przypominając, że kraj opuszczają teraz pracownicy organizacji humanitarnych, podczas gdy _ setki tysięcy osób _ potrzebują pomocy.

Do pierwszych poważnych starć w Sudanie Południowym doszło w połowie grudnia. Po utrzymujących się kilka miesięcy napięciach, wywołanych zdymisjonowaniem w lipcu przez prezydenta Salvę Kiira Mayardita wiceprezydenta Rieka Machara, w pobliżu stolicy wybuchły walki. Według Kiira w najnowszych incydentach stroną atakującą były oddziały wierne Macharowi.

W starciach między rywalizującymi frakcjami armii zginęło co najmniej 500 osób, a 800 zostało rannych. 35 tys. osób schroniło się w bazach ONZ.

AFP przypomina, że konflikt, którzy rozgorzał w Sudanie Południowym - najmłodszym państwie świata - przybiera zarazem wymiar polityczny, jak i etniczny. Zwolennicy prezydenta wywodzą się tak jak on z plemienia Dinka, a stronnicy Machara - z mniejszości etnicznej Nuerów.

Czytaj więcej w Money.pl
Rebelianci ostrzelali samolot USA. Są ranni W wyniku ataku rannych zostało czterech Amerykanów, w tym jeden ciężko.
USA ślą wojsko do Sudanu i apeluje... W ubiegły czwartek podczas ataku na bazę sił pokojowych ONZ w Akobo zginęło najmniej 20 osób w tym 3 indyjskich żołnierzy ONZ.
Ewakuacja Polaków z Sudanu Południowego Dwoje Polaków, którzy przebywali w stolicy kraju, zostało ewakuowanych - poinformował resort.
Dramatyczna sytuacja w Sudanie Południowym ONZ podała alarmujące dane o skutkach trwających niecały tydzień zaciętych walk.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)