Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Kot
|

KE zadowolona z naszego deficytu

0
Podziel się:

Bruksela zatwierdzi najnowszą wersję polskiego planu konwergencji.

KE zadowolona z naszego deficytu
(PAP/dpa)

Zgodnie z zapowiedziami, Komisja Europejska zaproponuje jutro zamknięcie trwającej od 2004 r. procedury nadmiernego deficytu wobec Polski i zatwierdzi najnowszą wersję polskiego planu konwergencji.

Deficyt sektora finansów publicznych w Polsce spadł w 2007 r. poniżej określonego w kryteriach konwergencji z Maastricht maksymalnego pułapu 3 proc., który muszą spełniać kraje strefy euro i aspirujące do niej. - _ Deficyt został obniżony poniżej poziomu 3 proc. PKB w sposób trwały i wiarygodny _ - głosi projekt decyzji KE.

Takie stwierdzenie pozwala KE na wydanie tzw. rekomendacji zamknięcia procedury nadmiernego deficytu, co formalnie będą musieli zatwierdzić jeszcze ministrowie finansów _ 27 _ państw UE (tzw. Ecofin).

Kiedy 12 maja 2004 r. KE otwierała procedurę, deficyt polskich finansów publicznych wynosił 4,1 proc. PKB. Polska dostała wówczas czas do końca 2007 r., by zejść poniżej 3 proc.

W listopadzie 2006 r. KE uznała, że podejmowane przez polski rząd działania są _ nieadekwatne _. W lutym 2007 roku Rada Ecofin wydała kolejne zalecenia dotyczące redukcji deficytu, potwierdzając, że ich realizacja ma nastąpić do końca 2007 r.

To się Polsce udało. Zeszłoroczny deficyt finansów publicznych wyniósł 2 proc. PKB. Według prognoz KE, wrośnie w 2008 roku do 2,5 proc. Na rok 2009 KE prognozuje wzrost do poziomu 2,6 proc. PKB, czyli wciąż poniżej poziomu 3 proc.

Teraz przed Polską stoi realizacja średniookresowego celu, jakim jest dobra kondycja finansów publicznych i deficyt strukturalny w wysokości 1 proc. PKB. Wtedy - zdaniem KE - nie ma ryzyka, że mniejszy wzrost gospodarczy albo gorsza koniunktura grożą powrotem do deficytu ponad dozwolone 3 proc.

Polska w przesłanym w marcu zaktualizowanym programie konwergencji zapowiada osiągnięcie średniookresowego celu w roku 2011. W projekcie swojej rekomendacji KE ostrzega jednak, że _ może okazać się to niemożliwe _ z uwagi na potencjalne zagrożenia dla równowagi budżetowej.

KE wskazuje, że w przypadku zwiększenia się presji inflacyjnej, napędzanej dodatkowo oczekiwaniami podwyżek płac, _ potrzebna będzie bardziej restrykcyjna polityka fiskalna niż przewidziana w programie _.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)