Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kenia: Brakuje pieniędzy w obozie dla uchodźców

0
Podziel się:

Pieniędzy może zabraknąć na pomoc dla ponad 50 tys. uchodźców z krajów Afryki Wschodniej.

Kenia: Brakuje pieniędzy w obozie dla uchodźców
(AP/FOTOLINK/East News)

Organizacjom humanitarnym działającym w największym na świecie obozie dla uchodźców Dadaab w Kenii wyczerpują się fundusze - podała BBC. Pieniędzy może zabraknąć na pomoc dla ponad 50 tys. uchodźców z krajów Afryki Wschodniej.

Osiem organizacji, w tym Oxfam i Save the Children, oświadczyło, że na działalność zabraknie im około 25 mln dolarów, ale ich wydatki są obecnie większe niż kiedykolwiek. Liczba uchodźców w Dadaab w ostatnim roku wzrosła o jedną trzecią i obecnie wynosi prawie pół miliona ludzi. Większość z nich to mieszkańcy Somalii, uciekający przed biedą i przemocą we własnym kraju.

Wielu uchodźców mieszka w namiotach, które niszczeją błyskawicznie w surowym afrykańskim klimacie. Według szacunków organizacji humanitarnych potrzeba około 30 tysięcy nowych namiotów, a funduszy, jakimi dysponują obecnie, wystarczy jedynie na cztery tysiące. Pieniędzy może zabraknąć również na wodę i środki sanitarne dla około 50 tysięcy uchodźców, co zwiększyć może ryzyko zachorowań na cholerę.

Organizacje podkreślają, że przeludnione obozy wymagają wprowadzenia długoterminowych rozwiązań, a dodatkowe koszty pociąga za sobą utrzymanie w regionie bezpieczeństwa. Miasto Dadaab, w pobliżu którego znajduje się obóz, jest położone na wschodzie Kenii, około 100 km od granicy z Somalią. To trzecie co do wielkości skupisko ludności w Kenii, po Nairobi i Mombasie.

W zeszłym roku w październiku porywacze uprowadzili z Dadaab dwie hiszpańskie pracownice organizacji Lekarze Bez Granic. Kobiety nadal przetrzymywane są w Somalii jako zakładniczki.

Od ponad 20 lat Somalia nie ma funkcjonującego rządu centralnego, jest targana wewnętrznymi wojnami, a do niektórych regionów nie dopuszcza organizacji humanitarnych islamistyczne ugrupowanie Al-Szabab.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaatakowali kościoły granatami. Są ofiary Na razie nikt nie przyznał się do odpowiedzialności za ten czyn. Jak zaznacza Reuters, skoordynowanie niedzielnych ataków przypomina taktykę nigeryjskiego zbrojnego ugrupowania islamistycznego Boko Haram.
Ubogie matki faworyzują córki. W jaki sposób? Antropolog Masako Fujita badała skład mleka pochodzącego od młodych matek, zamieszkujących północną Kenię. Wnioski są zadziwiające.
Polacy będą pomagać uchodżcom z Syrii Caritas Polska wygrała konkurs na projekt takiej pomocy, ogłoszony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)