Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kerry grozi Rosji poważnymi konsekwencjami w relacjach z USA

0
Podziel się:

- Nie można zachowywać się w XXI wieku jak w wieku XIX - powiedział amerykański sekretarz stanu.

Kerry grozi Rosji poważnymi konsekwencjami w relacjach z USA
(PAP/EPA)

Sekretarz stanu USA John Kerry potępił dziś niewiarygodny akt agresji Rosji wobec Ukrainy i zagroził bardzo poważnymi konsekwencjami ze strony Stanów Zjednoczonych i innych państw, w tym sankcjami w celu izolacji gospodarczej Rosji.

Aktualizacja 16:57

_ - Nie można zachowywać się w XXI wieku jak w wieku XIX dokonując inwazji na inny kraj pod całkowicie wymyślonym pretekstem _ - powiedział Kerry w programie telewizji CBS.

Jednocześnie jednak dodał, że Rosja wciąż może dokonać wyboru na rzecz rozładowania kryzysu.

Wywołującym zdumienie nazwał Kerry _ świadomy wybór prezydenta (Władimira) Putina o dokonaniu inwazji na inne państwo _. _ Rosja narusza suwerenność Ukrainy. Rosja narusza swe zobowiązania międzynarodowe _ - dodał Kerry.

Szef amerykańskiej dyplomacji powiedział, że grupa G8 i kilka innych państw wyrażają gotowość do wprowadzenia sankcji, do gospodarczego izolowania Rosji. Przypomniał, że wartość rubla już obecnie spadła. _ Przed Rosją stoją poważne ekonomiczne wyzwania _ - powiedział Kerry. Wspomniał o możliwości zakazu wizowego, o zamrożeniu aktywów i izolacji w handlu.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odmówił w niedzielę skomentowania wypowiedzi amerykańskiego sekretarza stanu.

Sekretarz stanu USA zagroził wczoraj Rosji, że jej wojskowa ingerencja na Krymie odbije się na międzynarodowej pozycji Rosji. Zapewnił, że USA i ich partnerzy na świecie będą wspólnie wspierać Ukrainę.

_ Jeśli Rosja nie podejmie natychmiastowych i konkretnych działań, by doprowadzić do złagodzenia napięć, poważnie odbije się to na stosunkach amerykańsko-rosyjskich i pozycji międzynarodowej Rosji _ - oświadczył Kerry w opublikowanym wczoraj wieczorem komunikacie.

Szef amerykańskiej dyplomacji podkreślił, że przeprowadził w sobotę konsultacje z szefami resortów zagranicznych na całym świecie, _ w celu skoordynowania następnych kroków _. _ Jesteśmy jednomyślni w naszej ocenie i będziemy ściśle współpracować w celu wspierania Ukrainy i jej mieszkańców w tym historycznym momencie _ - powiedział.

Kerry powtórzył, że USA potępiają _ inwazję i okupację terytorium Ukrainy przez Rosję _, co nie tylko jest pogwałceniem ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej, ale też _ stanowi zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa na Ukrainie i w całym regionie _.

Poinformował, że rozmawiał w sobotę także z p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem, aby zapewnić go o _ solidnym poparciu USA _ oraz _ pochwalić nowy rząd za powściągliwość _ w obliczu zagrożenia integralności kraju. Zaapelował, by ukraińskie władze ponowiły zapewnienia dotyczące ochrony praw wszystkich Ukraińców.

Podkreślił też, że USA od pierwszego dnia kryzysu USA dały jasno do zrozumienia, że _ uznają i szanują więzi Rosji z Ukrainą oraz jej (Rosji) obawy co do traktowania Rosjan _. Ale te obawy - dodał - powinny być rozwiązywane we współpracy z władzami Ukrainy.

Wcześniej w sobotę także prezydent USA Barack Obama wezwał Rosję, by natychmiast wycofała wojska z powrotem do baz na Krymie, powstrzymała się od ingerencji na Ukrainie oraz wsparła międzynarodowe mediacje, które rozwiązałyby problemy dotyczących ochrony praw mniejszości i bezpieczeństwa.

W sobotę po południu Rada Federacji, wyższa izba rosyjskiego parlamentu, zaaprobowała wniosek prezydenta Władimira Putina w sprawie użycia rosyjskich sił zbrojnych na terytorium Ukrainy.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)