Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kerry zdecydowanie potępia akt agresji ze strony Rosji

0
Podziel się:

Sekretarz stanu USA ostrzegł, że Moskwa ryzykuje własną izolację, jeżeli nie położy kresu eskalacji konfliktu w tym kraju.

Kerry zdecydowanie potępia akt agresji ze strony Rosji
(AP/Fotolink/East News)

Sekretarz stanu USA przyleciał dziś do Kijowa, by zabrać głoś w sprawie interwencji Rosji na Ukrainę. Ostrzegł, że Moskwa ryzykuje własną izolację, jeżeli nie położy kresu eskalacji konfliktu w tym kraju.

Zadeklarował też, że Stany Zjednoczone są gotowe udzielić Ukrainie kredytu wysokości 1 mld dol. _ Stany Zjednoczone potwierdzają swoją wierność suwerenności oraz integralności terytorialnej Ukrainy zgodnie z prawem międzynarodowym. Potępiamy akt agresji ze strony Federacji Rosyjskiej _ - oświadczył na konferencji prasowej.

Jego zdaniem Rosja w istocie wtargnęła na terytorium Ukrainy. Podkreślił, że _ do tej pory brak dowodów tych przyczyn (interwencji), o których mówi Rosja _. _ Nie widziałem tu na ulicach ani jednej osoby, która czułaby się zagrożona, jeśli nie liczyć rosyjskiej inwazji _ - oświadczył, odnosząc się do twierdzeń Rosji, że chce bronić rosyjskojęzyczną ludność na Ukrainie.

Z uznaniem wypowiedział się o _ niezwykle odpowiedzialnej _ postawie nowych władz Ukrainy, które _ apelują o spokój i odmawiają poddania się prowokacji _. _ Wszyscy bardzo dobrze wiedzą, że żołnierze na Krymie ani razu nie wystrzelili, nie reagowali na prowokacje, a otoczyły ich wojska, które wtargnęły na ich terytorium _ - zaznaczył.

Jak podkreślił, _ Rosja wyraźnie bardzo się stara stworzyć pretekst do głębszej inwazji na Ukrainę _. Wyraził przy tym przekonanie, że nie można przeprowadzać inwazji na inny kraj i trzymając go na muszce dyktować, co się chce osiągnąć. Ostrzegł, że w razie dalszej eskalacji konfliktu na Krymie Stany Zjednoczone i inni zachodni partnerzy uciekną się do dyplomatycznej i gospodarczej izolacji Rosji.

_ Jeśli Rosja nie zdecyduje się na deeskalację konfliktu, jeśli nie będzie współpracować bezpośrednio z rządem Ukrainy, a mamy nadzieję, że to nastąpi, to nasi partnerzy nie będą mieć innego wyjścia, jak przyłączyć się do nas i podjąć środki, które uczynimy w celu odizolowania Rosji w sferze dyplomatycznej, gospodarczej i międzynarodowej _ - powiedział.

Wyraził jednak nadzieję, że prezydent Władimir Putin cofnie się i uważnie wysłucha, iż Stanom Zjednoczonym nie zależy na poważnej konfrontacji. Zadeklarował, że Stany Zjednoczone pracują nad pomocą dla Ukrainy. _ Staramy się obecnie określić, jakie są potrzeby. Poinformowaliśmy już o gwarancjach kredytowych wysokości miliarda dolarów _ - powiedział. Według jego słów prezydent USA Barack Obama wydał odpowiednie instrukcje, by _ znaleźć wszelkie sposoby udzielenia bezpośredniej pomocy gospodarczej Ukrainie _.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadmomości
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)