Notowania

inwestycje
22.04.2011 06:08

Kiepski klimat dla inwestorów uderzy w PKB?

Warunki dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce są gorsze niż w większości krajów Europy środkowowschodniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Endostock/Dreamstime.com)

*Warunki dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce są gorsze niż w większości krajów Europy środkowowschodniej, co na dłuższą metę może hamować rozwój gospodarczy - ostrzega Council for European Investment Security w Waszyngtonie. *

W swoim raporcie, który będzie ogłoszony w przyszłym tygodniu, CEIS przypomina raporty Banku Światowego, OECD i World Economic Forum, z których wynika, że regulacje i decyzje rządu polskiego zniechęcają do inwestycji, biurokracja w Polsce jest niewydajna, a system prawny nie zapewnia firmom przejrzystości i bezstronności w rozstrzyganiu sporów biznesowych.

CEIS - prywatna organizacja specjalizująca się w monitorowaniu inwestycji w Europie środkowowschodniej - koncentruje się na sprawie sporu między Telekomunikacją Polską S.A. a duńską firmą GN Great Northern Telegraph, który według raportu jest klasycznym przykładem złych prawnych warunków dla FDI.

GN, która tworzyła z TP S.A. spółkę z kapitałem mieszanym TP TG, domaga się uiszczenia płatności od polskiego giganta za instalację światłowodów w latach 90. We wrześniu ub. roku, po latach arbitrażu, sąd UNICITRAL w Wiedniu rozstrzygnął spór na korzyść firmy duńskiej, orzekając, że TP S.A. jest jej winna 502 miliony dolarów. Strona polska nie uznaje jednak tego orzeczenia.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110142.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;nieprzyjazna;zagranicznym;inwestorom,0,0,728576.html) Polska nieprzyjazna zagranicznym inwestorom

Nowojorska firma inwestycyjna A&G Capital Inc. wystosowała list w tej sprawie do ambasady RP w Waszyngtonie, doradzając przy okazji klientom różnych krajów, aby nie inwestowali w Polsce.

_ - W Polsce mamy do czynienia z iście bizantyjskim i niekończącym się procesem prawnym. Jeżeli firmy nie mogą liczyć na to, że zawarte przez nie umowy będą wyegzekwowane w sposób szybki i sprawiedliwy, podważa to potencjał dla wszelkich ewentualnych przyszłych związków biznesowych _ - powiedział dr Robert J. Shapiro, szef CEIS i autor raportu, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu USA i b. doradca ekonomiczny prezydenta Obamy.

Podkreślił on, że przyczyny złego klimatu dla inwestycji w Polsce leżą nie w sferze gospodarki, a zarządzania politycznego. W rezultacie Polska ma mniej inwestycji zagranicznych w stosunku do PKB niż przeważająca większość krajów Europy środkowowschodniej i _ mniej niż pozwalałyby na to ogólne warunki ekonomiczne _.

_ - Jest to potencjalnie bardzo szkodliwe dla rozwoju gospodarki. Zagraniczni inwestorzy mają bowiem wybór - zamiast do Polski mogą na przykład pojechać do Estonii, na Węgry, albo do Brazylii _ - dodał Shapiro, który doradzał także brytyjskim premierom: Tony Blairowi i Gordonowi Brownowi, jest konsultantem MFW i wykłada na Uniwersytecie Georgetown.

Podkreślił też, że ważnym hamulcem inwestycji zagranicznych w Polsce jest zły stan infrastruktury transportu.

W raporcie CEIS przypomina się, że FDI są motorem postępu ekonomicznego i modernizacji technologicznej w krajach Europy środkowej i wschodniej. Średnia wydajność pracy w firmach zagranicznych w Polsce jest o 80 procent wyższa niż w firmach polskich. W 2007 r. eksport tych firm stanowił 2/3 całego polskiego eksportu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/65/t110145.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;zachecil;hindusow;inwestuja,232,0,769000.html) Tusk zachęcił Hindusów. Inwestują Indyjski producent opakowań Uflex, zamierza zbudować fabrykę we Wrześni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110142.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/inwestorzy;wroca;do;polski;wydadza;12;7;mld;euro,5,0,722693.html) Inwestorzy wrócą do Polski. Wydadzą 12,7 mld euro To szacunki Narodowego Banku Polskiego na 2011 rok.
Tagi: inwestycje, wiadomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz