Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kłopotek: Fedak jako jedyna w rządzie ma jeszcze power

0
Podziel się:

Pozostali szefowie resortów zajmują się już tylko układaniem list wyborczych.

Kłopotek: Fedak jako jedyna w rządzie ma jeszcze power
bECDhZNh

Money.pl: Jolanta Fedak ma kolejny pomysł na zmiany w emeryturach. Tym razem proponuje Polakom dobrowolny wybór pomiędzy OFE, a ZUS.Minister Rostowski odcina się od tej koncepcji i mówi, że to nie jest stanowisko rządu. Ale, gdy minister mówiła o ograniczeniu składki przekazywanej Otwartym Funduszom Emerytalnym, ministrowie związani z PO też mówili, że to autorska koncepcja Pani minister. A dziś to główny element rządowego projektu. Tak samo będzie tym razem?.

Eugeniusz Kłopotek, poseł PSL: Ktoś w tym rządzie ma jeszcze power. To jest jedyny minister, który coś robi. Pozostali zajmują się już tylko układaniem list wyborczych. Jedno szczęście, że PSL zachowuje spokój i przejmuje się losem Polski. Pomysł minister Fedak jest bardzo dobry i będziemy w miarę swoich możliwości popierali i walczyli o to rozwiązanie.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t74791.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;przeje;czesc;skladek;z;ofe,249,0,769785.html) Rząd przeje część składek z OFE? Czyżby minister Fedak przejęła rolę premiera?

Jeżeli premier jest słaby i nie potrafi zareagować, to ktoś w końcu musiał wziąć sprawy w swoje ręce. Dobrze, że premier ma chociaż zdecydowane kobiety w rządzie.

bECDhZNj

A minister Fedak to kobieta twardo chodząca po ziemi, która ma bardzo dobre pomysły na uzdrowienie finansów publicznych.

Proszę spojrzeć, że dotychczas rząd, przez trzy lata, nie podjął żadnych trudnych tematów. Nie ma też wielu sukcesów. Jedyne co udało się przeprowadzić to ograniczenie emerytur pomostowych i to też dzięki minister pracy.

Wybór pomiędzy OFE, a ZUS ma być dobrym pomysłem? Ekonomiści wskazują, że jest to jedna z gorszych propozycji zmian w systemie emerytalnym.

Wydaje mi się, że bardzo wiele osób oczekuje dobrowolności i możliwości wyboru. Oczywiście Balcerowicz i jemu podobni, którzy są w OFE będą protestować i twierdzić, że to złe rozwiązanie.

bECDhZNp

Jednak pomysł minister Fedak idzie w dobrym kierunku. Wprowadziłby zdrową konkurencję na rynku, gdzie każdy mógłby sobie wybrać odpowiednie produkty, z których chciałby korzystać.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t49375.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatkip/artykul/emeryci;dostana;ponad;4;5;mld;zl;wiecej;najbiedniejsi;po;20;zlotych,19,0,769555.html) Emeryci dostaną ponad 4,5 mld zł więcej. Najbiedniejsi po 20 złotych Skoro chcecie uwolnić nas od przymusu odkładania w OFE, to może warto pójść dalej i umożliwić Polakom całkowicie swobodne dysponowanie składką emerytalną?

Oddanie całości składki byłoby niemożliwe. To musi być jednak w jakiś sposób sterowane przez państwo. Bo co by było, gdyby ludzie zaszaleli, wszystko przepuścili? Potem zwróciliby się i tak do państwa o pomoc. Jest pewien margines osób, które by powiedziały po co mam się martwić przyszłością i emeryturą, nie będę oszczędzał.

Tak być nie może. Pewne minimum musi być zachowane. Moim zdaniem dobrze byłoby pójść w stronę szwedzkiego systemu, czyli minimalna emerytura państwowa dla każdego, a o resztę niech już się obywatele zatroszczą. Wiadomo przecież, że system państwowy jest bezpieczniejszy. Chociaż gwarantuje niższą emeryturę, to jednak ją gwarantuje.

bECDhZNq

Tylko państwo może stać się niewypłacalne, a obecne zobowiązania trzeba będzie spłacić. I czy wtedy nie okaże się, że brakuje pieniędzy, skoro sytuacja budżetu już jest trudna?

Takiego scenariusza nie przewidujemy. Moim zdaniem scenariusz grecki, czy irlandzki nam nie grozi. A obecne reformy są po to, żeby potem nie było problemów.

Powiedział Pan, że dobrze byłoby wybrać system z minimalną państwową emeryturą. Dlaczego takiej propozycji z ust minister Fedak, czy polityków PSL nie usłyszeliśmy?

Tego nie da się zrobić z dnia na dzień, na raz. To trzeba stopniowo przeprowadzać i pomysł minister Fedak jest słuszną decyzją. PSL będzie popierać to rozwiązanie, bo chyba już jako jedyni myślimy o Polsce. Resztę interesuje już tylko walka o stołki i kto z kim będzie w koalicji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t129085.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/ekonomisci;fedak;ma;wiele;pomyslow;ale;malo;dobrych,73,0,771401.html) Ekonomiści: Fedak ma wiele pomysłów, ale mało dobrych Profesorowie Gomułka i Orłowski krytykują minister pracy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/100/t124004.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/zawadzka;budzet;beda;ratowac;emeryci,75,0,769611.html) Zawadzka: Budżet będą ratować emeryci? Pomoc dla najbiedniejszych skończy się niższymi emeryturami dla wszystkich.
Krytyczniej oceniamy ZUS niż OFE 52 procent badanych negatywnie ocenia funkcjonowanie ZUS, a 34 OFE.
bECDhZNK
wiadomości
wywiad
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)