Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kłopotek: Ustawowej ofensywy nie będzie

0
Podziel się:
Kłopotek: Ustawowej ofensywy nie będzie

Money.pl: Platforma zapowiada ogromną ofensywę legislacyjną na jesień. Pojawić się mają projekty z zakresu finansów, polityki zdrowotnej, społeczno-cywilizacyjnej. Jako koalicjant PSL powinien popierać te pomysły.

*Eugeniusz Kłopotek, poseł PSL: *Tych zapowiedzi było już od groma i jeszcze trochę, więc trudno mi tym razem w nie uwierzyć. Wystarczy przypomnieć sobie ogłoszony z wielką pompą plan konsolidacji finansów, firmowany przez Boniego i Rostowskiego. Potem musieliśmy czekać kolejne miesiące na sformowanie się wizji pod postacią ustaw. Wydawało się, że już za chwilę projekt ujrzy światło dzienne, a tymczasem wyjęto z niego zaledwie jeden element, pod postacią podwyżki VAT.

Dlatego do tych obecnych obietnic mam duży dystans i poważne wątpliwości co do ich realizacji. Platforma może i chce reformować, jednak robi to tak żeby nie zrazić swojego żelaznego elektoratu liberalnego. Także reformy owszem, ale kosztem wszystkich innych. Przecież, skoro sytuacja finansów publicznych jest tak fatalna, dlaczego nie przywrócą najwyższej stawki podatku PIT? W imię solidarności i ratowania budżetu. Ponieważ wtedy zniechęciliby swoich wyborców.

[

Knitter: Obiecanki cacanki, czyli 100 ustaw na 1000dni* ]( http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/knitter;obiecanki;cacanki;czyli;100;ustaw;na;1000;dni;rzadu,89,0,657241.html ) Czyli są to tylko zabiegi PR? Rząd chce pokazać, że coś robi?*

Tyle tego jest, że szczerze mówiąc mam już dość tego marketingu w wykonaniu rządu.

Ale PSL jako koalicjant powinien poprzeć te rozwiązania.

Przede wszystkim chciałbym zobaczyć konkretne projekty. Nie ma co się wysilać i gdybać co zrobi PSL, póki jeszcze nic nie ma. Dlatego jasno – kawa na ławę i wtedy możemy oceniać, ale najpierw powinniśmy porozmawiać.

Czyli nikt z PSL nie uzgadniał przygotowywanej wielkiej ofensywy ustawowej?

O wielkiej ofensywie nie ma co mówić, bo przecież doskonale wiemy, że nic z tego nie będzie. Owszem pewnie kilka projektów trafi do pracy w parlamencie, jak np. reguła wydatkowa, czy kwestia akcyzy, ale na więcej bym nie liczył.

Oczywiście najpierw projekty należałoby uzgodnić z koalicjantem, a do tej pory nic takiego nie miało miejsca. Bardzo chciałbym wiedzieć co Platforma zamierza konkretnie zrobić. Wielokrotnie apelowałem, żebyśmy usiedli wspólnie przy stole i wspólnie wybrali kluczowe sprawy nad którymi mielibyśmy pracować do końca kadencji, my zaproponowalibyśmy mniej, a koalicjant więcej z racji tego, że jest większy i wtedy możemy pracować nad konkretami. To muszą być projekty, które jednocześnie pozwolą obniżyć deficyt, ale też będą chronić przedsiębiorców.

Jakie rozwiązania ma Pan na myśli?

Przecież w szybki sposób można zapewnić dodatkowe dochody sprzedając rolnikom ziemię, która należy do państwa. Można z tego tytułu uzyskać spore pieniądze, a ponadto pomóc im w rozwoju ich gospodarstw.

Dlaczego nie przeprowadzić cięć w administracji publicznej, która w ostatnich latach się rozrosła i to bardzo? Widzę tutaj możliwości dużych cięć. Pytanie czy czy rządowi nie zabraknie na to odwagi.

[ **

Neneman: Cięcie wydatków jest nieopłacalne politycznie** ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/neneman;ciecie;wydatkow;jest;nieoplacalne;politycznie,254,0,655358.html )

Jeśli chodzi o ochronę przedsiębiorców to proponuję wrócić do propozycji Pawlaka, które jakoś nie znalazły akceptacji w oczach koalicjanta. Rozwiązania są gotowe, tylko trzeba chcieć o nich rozmawiać i je wdrażać.

Pojawiły się informacje, że prezydent Komorowski miałby wycofać z Trybunału Konstytucyjnego ustawy, m.in. zdrowotne, skierowane tam przez jego poprzednika i miałyby być one ponownie przeanalizowane. Czy to uczciwe?

Rozumiem, że ich wycofanie oznaczałoby automatyczne podpisanie przez prezydenta Komorowskiego, bo innej możliwości nie ma.

Jednak myślę, że lepiej byłoby od początku zacząć prace nad tymi projektami. Tym bardziej, że minister Kopacz chciała do projektów zdrowotnych wprowadzić jakieś zmiany. Przy większościowym rządzie i prezydencie z tej samej opcji, jeśli byłaby wola współpracy Platformy z koalicjantem, to przecież bardzo szybko można by te ustawy uchwalić i wprowadzić w życie.

Skoro koalicjant nie chce z wami rozmawiać i nie konsultuje swoich decyzji to zakończycie współpracę?

Byłoby ogromną nieodpowiedzialnością gdyby jeden, czy drugi koalicjant powiedział, że ponieważ współpraca się nie układa to on rezygnuje. Polacy mają już wystarczająco dużo stresów i nie trzeba im fundować kolejnego pod postacią przyspieszonych wyborów.

Jednak ostrzegam Platformę, żeby nie wyskakiwała z pomysłami nieuzgodnionymi. Bo jeżeli wyskoczy z czymś nieuzgodnionym, to koalicja rozjedzie się w głosowaniach. I mimo że formalnie koalicja będzie dalej istniała, to faktycznie upadnie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t91696.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rybinski;bez;dobrych;ustaw;podzielimy;los;grecji,200,0,657096.html) Rybiński: Bez dobrych ustaw podzielimy los Grecji Profesor ekonomii wzywa rząd do uporania się z deficytem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/t47117.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;dlug;publiczny;nie;przekroczy;55;proc;pkb,177,0,627633.html) Rząd: dług publiczny nie przekroczy 55 proc. PKB Kotecki: przez najbliższe dwa lata dług urośnie, ale nie przekroczymy progu bezpieczeństwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/56/t90168.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/premier;mowi;o;planie;naprawy;finansow;publicznych,123,0,582011.html) Rząd przedstawił plan naprawy finansów publicznych Tusk: Zreformujemy emerytury i przyspieszymy prywatyzację. Deficyt obniżymy do 3 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t49375.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/bedzie;23-proc;vat;koniec;z;budzetowymi;sztuczkami,109,0,649069.html) Będzie 23-proc. VAT. Koniec z budżetowymi sztuczkami Już rok temu dziura w finansach publicznych była ogromna. Ale ministrowi Rostowskiemu udało się ją ukryć. W tym roku już nie, bo zmieniono prawo. Potrzeba około 50 mld zł. Na początek wzrośnie prawdopodobnie VAT.
wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)