Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kłopoty Amber Gold. Sfrustrowani klienci szykują pozew

0
Podziel się:

Spółka nie zdołała wypłacić dzisiaj pieniędzy klientom. Eksperci ostrzegają przed konsekwencjami.

Kłopoty Amber Gold. Sfrustrowani klienci szykują pozew
(PAP/Adam Warżawa)

Otwarcie niektórych punktów Amber Gold i przygotowania do wypłat pieniędzy nie spowoduje opóźnienia złożenia pozwu zbiorowego przeciwko spółce. Spółka wydała oficjalny komunikat.

Aktualizacja: 16:17

Oddziały Amber Gold w Gdańsku, we Wrocławiu i Łodzi nie wypłacały dziś pieniędzy klientom - wynika z informacji klientów tych oddziałów. Zgodnie z zapowiedzią prezesa Amber Gold firma miała już je wypłacać.

Jak tłumaczy reprezentujący poszkodowanych klientów prawnik i doradca finansowy Piotr Sielicki, niewiele osób może liczyć na zwrot zainwestowanych pieniędzy.

- _ Oczywiście jest możliwe, że jakieś pieniądze zostaną z Amber Gold wypłacone. Część moich klientów otrzymała zapewnienie, że otrzyma pieniądze. Wielu klientów się pyta jaką część środków mogą odzyskać ze swoich lokat i powierzonych środków stanowiących dorobek całego życia. Nie wiemy jakimi środkami dysponuje Amber Gold _ - zaznacza Sielicki.

Ze stu osób reprezentowanych przez prawnika pieniądze udało się odzyskać tylko jednej. Jak dodaje Piotr Sielicki, wypłaty pieniędzy mogą spowodować, że liczba osób, które chcą wytoczyć pozew się zmniejszy.

- _ Jeśli klienci otrzymają pieniądze, to część z nich straci tytuł prawny do pozwu zbiorowego. Roszczenie wtedy wygasa, a klienci są zaspokojeni. Moim zdaniem ta działalność nie jest do kontynuowania w dłuższej perspektywie. Chwili obecnej do końca stycznia zbieram osoby, które chciałyby przystąpić do pozwu zbiorowego, żeby był możliwie jak najtańszy koszt wytoczenia tego powództwa. Chwili obecnej ta grupa, która deklaruje chęć przystąpienia do pozwu to już jest 5 milionów złotych, a może sięgnąć do 10 milionów - _dodaje prawnik.

_ - Nadal w otwartych punktach Amber Gold można założyć lokaty. Jest to legalne, bo spółka nadal prowadzi działalność zgodną z prawem _ - mówi Piotr Sielicki.

- _ Reklamują się jako lokaty, wiele osób ma wielkie zastrzeżenia do tego, że zostało wprowadzonych w błąd. Wprawdzie działalność w postaci przechowywania metali jest dozwolona i w tym wypadku jedyne co mógł zrobić KNF to ostrzec klientów przed taką spółką. To zostało już zrobione dwa lata temu. KNF nie ma żadnych instrumentów prawnych, żeby móc zapobiegać takim sytuacjom - _dodaje ekspert.

Osoby, które zlikwidowały lokaty w Amber Gold nie odzyskają w całości swoich pieniędzy. Mogą stracić 19,5 procenta, a przez niektóre zapisy w umowach nawet więcej.

Eksperci biją na alarm

Klienci, którzy oczekują na wypłatę swoich pieniędzy od Amber Gold, muszą liczyć się ze stratami. Jak mówi ekonomista z Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski samo funkcjonowanie Amber Gold na polskim rynku i fakt, że klienci mają trudności z dochodzeniem swoich praw wynika ze złego funkcjonowania sądów.

- _ W naszym kraju nie działa wymiar sprawiedliwości. Nie byłoby problemów z dochodzeniem pieniędzy, gdyby obywatel miał świadomość, że w przypadku gdy klient pójdzie do sądu z umową, to uzyska natychmiastową ochronę przed polskim sądem. On tej ochrony nie uzyskuje, stąd powtarzają się sytuacje w której klienci mają problemy z wyegzekwowaniem swoich praw _ - zauważa Sadowski.

Zgodnie z zawieranymi umowami, klienci Amber Gold, którzy zdecydują się wycofać swoje pieniądze przed czasem, na który umowa była zawarta stracą 1/5 ulokowanych w Amber Gold pieniędzy.

Tymczasem na stronie internetowej Amber Gold pojawił się oficjalny komunikat:

_ Szanowni Klienci, _
_ Zgodnie z informacją przekazaną przez Prezesa Zarządu podczas wczorajszej konferencji prasowej, Amber Gold do dnia 6 sierpnia 2012 roku pozostawał bez rachunku bankowego. _

_ W dniu dzisiejszym rachunek bankowy jest zakładany. _
_ Po jego otwarciu rozpoczniemy wypłatę środków Klientom. _
_ Realizacja wypłat będzie trwać do 3 dni roboczych. _

_ Przepraszamy za wszelkie niedogodności i prosimy o cierpliwość. _

Czytaj więcej w Money.pl
Amber Gold na cenzurowanym. Prześwietla go UOKiK _ Jeśli okaże się to prawdą, to nasza lokata będzie niezabezpieczona niczym _ - uważa rzeczniczka UOKiK, Małgorzata Cieloch.
Prezes Amber Gold uspokaja klientów -_ Amber Gold nie ma żadnego rachunku bankowego, z którego mogłaby wypłacać jakiekolwiek środki _ - twierdzi Marcin Plichta.
Amber Gold nie wypłacił pieniędzy klientom Ludzie odchodzą z kwitkiem. Zobacz, jak firma Marcina Plichty może być ukarana.

_ _

banki
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)