Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KNF oceniła pomysł wprowadzenia podatku bankowego

0
Podziel się:

Eksperci nadzoru bankowego ocenili, że rozważenia wymaga zasadność wprowadzenia i wysokość nowego podatku.

KNF oceniła pomysł wprowadzenia podatku bankowego
(Marek Slusarczyk/Dreamstime.com)

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego ocenił, że rozważenia wymaga zasadność wprowadzenia i wysokość _ podatku bankowego _. Zdaniem ekspertów KNF opłata wyliczana w oparciu o zaproponowaną w projekcie podstawę pozostaje w sprzeczności z nową strategią nadzorczą urzędu wobec banków.* *

_ - Ministerstwo Finansów przyjęło część uwag do projektu nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym - _ poinformowała Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy resortu finansów.

_ - Podczas spotkania przyjęto część uwag do projektu. Należy zaznaczyć, że na obecnym etapie prac legislacyjnych brak jest możliwości udzielenia szczegółowych informacji na temat ostatecznego kształtu projektowanych rozwiązań _ - powiedziała Brzoza.

Dodała, że w konferencji uzgodnieniowej wzięli udział przedstawiciele MSZ, MF, NBP, KNF, BFG, BGK, UOKiK, kancelarii premiera, RCL, ZBP oraz Polskiej Konfederacja Pracodawców Prywatnych _ Lewiatan _.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w ramach konsultacji ocenił, że rozważenia wymaga zasadność wprowadzenia i wysokość tzw. _ podatku bankowego _. Zdaniem ekspertów KNF opłata wyliczana w oparciu o zaproponowaną w projekcie podstawę pozostaje w sprzeczności z nową strategią nadzorczą urzędu wobec banków.

Zgodnie z informacjami zawartymi w projekcie noweli opłata bankowa ma być rodzajem opłaty ostrożnościowej uiszczanej przez niektóre instytucje prowadzące działalność bankową. Trafiałaby ona na specjalny fundusz stabilizacyjny działający w BFG.

Podstawa, od której naliczana będzie opłata ostrożnościowa zostanie ustalona w odmienny sposób w bankach krajowych i w oddziałach banków zagranicznych.

W przypadku banku krajowego punktem wyjścia do obliczenia opłaty ostrożnościowej jest wielkość pasywów wykazana w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym banku za rok poprzedzający rok, w którym uiszczana jest opłata pomniejszona o wysokość funduszy podstawowych banku oraz sumę środków gwarantowanych.

Opłata ostrożnościowa ma być uiszczana dwa razy w każdym roku - do 1 lipca oraz 31 grudnia. Z deklaracji przedstawicieli MF wynika, że w tym roku opłata może nie zostać pobrana od objętych nią podmiotów.

O podatku bankowym czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t96078.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/slowacja;naklada;podatek;na;banki,175,0,943023.html) Opodatkowali banki. To najwyższa stawka Słowacki parlament poparł nałożenie świadczenie w wysokości 0,4 proc. od wybranych operacji finansowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t74597.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/po;nie;rezygnuje;z;pomyslu;podatku;bankowego,21,0,881173.html) Nie zrobili tego przez 4 lata, mają po wyborach Minister finansów Jacek Rostowski zapewnia, że będzie to jedna z pierwszych ustaw Sejmu nowej kadencji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t49375.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowy;podatek;ma;dac;700;mln;zl;po;nowym;roku,44,0,841260.html) Podatek bankowy ma dać 700 mln zł Banki przerzucą na klientów koszty opłaty ostrożnościowej?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)