Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KNF ostrzega: przestępcy wyłudzają dane osobowe, a potem kredyty

0
Podziel się

Niebezpieczne może być nawet podanie danych osobowych osobom prowadzącym przez internet rzekomą rekrutację do pracy.

KNF ostrzega: przestępcy wyłudzają dane osobowe, a potem kredyty
(Jacek Waszkiewicz/Reporter)
bEqlucGJ

Dane osobowe przekazane na przykład osobom prowadzącym przez internet rzekomą rekrutację do pracy w domu mogą posłużyć do przestępstw, między innymi związanych z wyłudzaniem kredytów bankowych - ostrzega Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w dzisiejszym komunikacie.

Na zdjęciu Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF

W związku z tym urząd zaleca bezwzględne chronienie swoich danych osobowych.

bEqlucGL

UKNF wskazał, że od pewnego czasu napływają do tej instytucji sygnały wskazujące na znaczne ryzyko związane z zakładaniem rachunków bankowych, bądź uzyskiwaniem kredytów bankowych z wykorzystaniem informacji wyłudzonych od obywateli, głównie przez internet. Chodzi o tzw. phishing, który polega m.in. na wysyłaniu do użytkowników bankowości internetowej fałszywych maili z prośbą o podanie danych autoryzacyjnych lub umieszczaniu w mailach linku z przekierowaniem do fałszywej strony internetowej banku.

Jednym z mechanizmów zgłaszanych przez poszkodowanych tym procederem jest gromadzenie podstawowych danych osobowych, adresów, numerów dowodów tożsamości w ramach procesu rzekomej rekrutacji do pracy _ w domu _. Potencjalnie fałszywi pracodawcy wymagają podania tych informacji i dokonania przelewu drobnej kwoty (np. 1 zł) na wskazany przez nich rachunek bankowy.

_ Tym sposobem na podstawie wyłudzonych danych osobowych próbują założyć rachunki bankowe bądź pozyskać kredyty, a w niektórych przypadkach, jako mechanizm weryfikacji tożsamości wykorzystywane są przez banki właśnie przelewy pochodzące z innego rachunku bankowego danej osoby _ - czytamy w komunikacie.

UKNF wyjaśnił, że tym samym pokrzywdzony staje się dłużnikiem banku z tytułu uzyskanego kredytu. Poza tym w przypadku założenia rachunku bankowego z wykorzystaniem jego danych osobowych, przez rachunek ten mogą być transferowane pieniądze pochodzące z przestępstw.

bEqlucGR

_ W związku z powyższym, niezmiernie istotne jest zwrócenie uwagi na konieczność nieujawniania w sytuacjach wzbudzających jakiekolwiek wątpliwości swoich danych, w szczególności tych zapisanych w dowodzie osobistym _ - podkreśla UKNF.

Urząd wskazał, że bardzo niebezpieczne może być też przeprowadzanie na zlecenie nieznanych osób operacji przelewu środków z wykorzystaniem własnego rachunku bankowego (często w zamian za wynagrodzenie). Osoba, która dokonuje takiej transakcji, nie wie bowiem, czy środki nie pochodzą z przestępstwa, ani tym bardziej, w jakim celu są one przekazywane.

Szczególnie niebezpieczne jest dokonanie wypłaty otrzymanej kwoty przelewu i następnie przekazanie jej za pośrednictwem banku lub instytucji płatniczej. _ W przypadku, gdyby rzeczywiście przekazywane środki pochodziły z przestępstwa, jakakolwiek styczność z nimi, a w szczególności przyjęcie ich na własny rachunek bankowy, może zostać uznane za samoistne przestępstwo bądź współudział w przestępstwie _ - ostrzega urząd.

Urząd zaleca, by przy korzystaniu z bankowości internetowej zachowywać odpowiednie standardy bezpieczeństwa. Brak stosowania się do tych zasad stwarza znaczne zagrożenia, np. dostępu do rachunku osób nieuprawnionych. Zdarza się, że użytkownicy bankowości internetowej nieświadomie wchodzą na fałszywe strony bankowe lub reagują na prośby o podanie mailem danych osobowych i danych do logowania. _ Zastosowanie się do takich poleceń może spowodować nawet całkowitą utratę zgromadzonych na rachunku środków _ - ostrzega UKNF.

bEqlucGS

_ W razie zaistnienia symptomów opisanych powyżej konieczne jest przekazanie szczegółowych informacji do banku bądź instytucji płatniczej prowadzącej rachunek, które są zobowiązane w zakresie swojej działalności do powiadamiania o przestępstwie odpowiednich organów państwa _ - sugeruje UKNF.

Czytaj więcej w Money.pl
Kiedy decyzja w sprawie przejęcia Nordei? - Poziom koncentracji na polskim rynku bankowym jest bliski optimum - ocenia Andrzej Jakubiak, szef Komisji Nadzoru Finansowego.
Czy pieniądze w SKOK-ach są bezpieczne? Swoje oszczędności - w sumie 18,2 mld złotych - ma tu 2,63 miliona Polaków. Co z płynnością kas?
Wiadomo, kiedy będzie łatwiej o kredyt w bankach Komisja Nadzoru Finansowego pod koniec lutego zmieniła rekomendację T. Ma to ułatwić dostęp do kredytów.
bEqlucHm
wiadomości
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)