Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KNF radzi bankom, by nie wypłacały dywidendy

0
Podziel się:

Według szefa KNF, banki muszą liczyć się z możliwością negatywnego wpływu na ich sytuację finansową, powinny monitorować zagrożenia i zapewnić sobie odpowiedni bufor kapitałowy.

KNF radzi bankom, by nie wypłacały dywidendy
(Jacek Waszkiewicz/Reporter)

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego rekomenduje bankom komercyjnym, by nie wypłacały dywidendy, a wypracowany zysk przeznaczyły na wzmocnienie swojej bazy kapitałowej - napisał w liście do prezesów banków przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak (na zdj.).

List Jakubiaka opublikowano na stronie internetowej KNF. Szef komisji napisał w nim, że otoczenie zewnętrzne sektora bankowego wykazuje nadal podwyższone ryzyko, które wynika m.in. z istotnego pogorszenia klimatu inwestycyjnego.

Jakubiak wskazał na silne spadki na rynkach akcji i surowców, wyprzedaż walut i obligacji z rynków wschodzących i niektórych krajów strefy euro czy wzrost kosztów finansowania.

_ Zjawiska te niosą za sobą cały szereg potencjalnych zagrożeń dla gospodarki i banków. W tej sytuacji istnieje możliwość osłabienia się tempa wzrostu polskiej gospodarki, presji na wzrost relacji długu publicznego do PKB, jak też presji na wyniki banków w kolejnych okresach _ - napisał Jakubiak.

Wskazał, że banki muszą liczyć się z możliwością negatywnego wpływu na ich sytuację płynnościową i finansową, powinny monitorować zagrożenia i zapewnić odpowiedni bufor kapitałowy.

_ Obecne dobre wyniki sektora powinny zostać wykorzystane do utrzymania możliwości rozwoju, jak i zabezpieczenia przed trudnymi uwarunkowaniami zewnętrznymi i wysoką zmiennością rynków finansowych. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego rekomenduje w związku z tym, by banki nie wypłacały dywidendy i przeznaczyły wypracowany zysk na wzmocnienie swojej bazy kapitałowej _ - napisał szef KNF.

Dodał, że zalecenie to dotyczy w szczególności np. banków, w których udział kredytów walutowych w portfelu dla osób prywatnych przekracza 50 proc., które posiadają współczynnik wypłacalności poniżej 12 proc., albo których _ banki-matki _ mają niedobór kapitałów.

W liście wskazano, że banki, które nie spełniają jedynie wymogu 12-proc. kryterium wypłacalności, powinny zatrzymać taką część zysku, by osiągnąć ten współczynnik.

_ Zakaz wypłaty dywidendy dotyczy banków, które są objęte programem lub postępowaniem naprawczym lub generują ujemny wynik finansowy. Pozostałe banki powinny, w zależności od ich sytuacji finansowej, ograniczyć wypłatę dywidendy z zastrzeżeniem maksymalnego pułapu w wysokości 50 proc. _ - poinformował Jakubiak w liście.

Zaznaczył, że to ostatnie kryterium nie dotyczy banków, które mają _ stabilny rating zewnętrzny _. Przewodniczący KNF wskazał, że zalecenia sformułowane w liście dotyczą banków komercyjnych, natomiast pismo zawierające rekomendacje dla banków spółdzielczych zostanie do nich skierowane w najbliższym czasie.

Inne wiadomości o bankach w Polsce znajdziesz w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/t84595.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zbiorowy;pozew;przeciwko;bre;bankowi,239,0,998127.html) Pozywają zbiorowo bank, za kredyty we franku W ogólnopolskim wydaniu Gazety Wyborczej ma się ukazać ogłoszenie z informacją o tym postępowaniu, żeby mogły się do niego przyłączyć kolejne osoby.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/254/t26366.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/jednodniowe;lokaty;beda;nieoplacalne,14,0,997646.html) Były hitem dla oszczędzających. Już nie będą W przyszłym roku zyski z nich nie będą już zwolnione z 19-procentowego _ podatku Belki _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t40765.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/rzad;bierze;sie;za;skoki,220,0,995804.html) Ile zarabiają SKOKi? Wkrótce się dowiemy Instytucje parabankowe wyrosły na silnego gracza na rynku pożyczkowym.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)